My Favorite Movies


  fb832417305's Rating My Rating
1
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
2
Frida (2002,  R)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
5
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
6
The Prestige (2006,  PG-13)
7
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
8
The Constant Gardener (2005,  R)
9
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
10
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
11
Big Fish (2003,  PG-13)
12
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
13
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
14
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
15
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) (1990,  Unrated)
16
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
17
Chocolat (2000,  PG-13)
18
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
19
Renaissance (2006,  R)
20
Gattaca (1997,  PG-13)
21
The Aviator (2004,  PG-13)
22
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
23
Forrest Gump (1994,  PG-13)
24
Chungking Express (1996,  PG-13)
25
The Notebook (2004,  PG-13)
26
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
27
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
28
Chicago (2002,  PG-13)
29
Pulp Fiction (1994,  R)
30
Serendipity (2001,  PG-13)
31
Shrek (2001,  PG)
32
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
33
The Butterfly Effect (2004,  R)
34
The Incredibles (2004,  PG)
35
Nana (2005,  Unrated)
36
Taste of Tea, The (Cha No Aji) (,  Unrated)
37
Walk the Line (2005,  PG-13)
38
Ray (2004,  PG-13)
39
Cinderella Man (2005,  PG-13)
40
Good Bye, Lenin (2004,  R)
41
Little Miss Sunshine (2006,  R)
42
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
43
Being John Malkovich (1999,  R)
44
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
My Blueberry Nights
I like the movie, not to comment if it's Wong Kar Wai's. Amazed by Cat Power's voice, Rachel Weisz's face, and Natalie Portman's eyes...everything is so lyrical, so fresh in reinterpreting those old scenes with new setting.
45
Atonement (2007,  R)
46
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
47
Welcome to Dongmakgol (2005,  Unrated)
Welcome to Dongmakgol
Yes! and wow to graphical scenes, lyrical facial espressions and romaticism by Joe Hisashi.
48
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
La Jetée (The Pier)
Catched the scene when HÊlène Chatelain sudennly blinks her in the movie? You got to watch it.
49
Jumper (2008,  PG-13)
50
Alive (1993,  R)
51
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
I like the movie , (but not the ending), i like the ST which going damn well with the scenes. And yes, i agreed that "Happiness is only real when shared"
52
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
53
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Finally. Should have watched it earlier ~_*
54
The Kite Runner (2008,  PG-13)
The Kite Runner
Kabul was amazingly beautiful...It's a very good movie, indeed. But i think some of the significant songs shouldn't be performed in English.
55
Okuribito (Departures) (2009,  PG-13)
56
All Around Us (Gururi no koto) (2008,  Unrated)
57
The Brothers Bloom (2009,  PG-13)
58
Magique! (2008,  PG)
59
The Darjeeling Limited (2007,  R)
60
The Edge of Love (2008,  R)
61
A Good Woman (2006,  PG)
62
Pursuit of Happiness (2001,  Unrated)
63
Changeling (2008,  R)
64
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) (2009,  PG-13)
65
The Reader (2008,  R)
66
Finding Forrester (2000,  PG-13)
67
The Informant! (2009,  R)
68
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
69
Duplicity (2009,  PG-13)
70
Le Grand Chef (2007,  Unrated)
71
Volver (2006,  R)
72
Sakuran (2006,  Unrated)
73
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) (2009,  R)
74
Broken English (2007,  PG-13)
75
Cape No. 7 (Hai Jiao Qi Hao) (2008,  Unrated)
76
Burn After Reading (2008,  R)
77
Thank You For Smoking (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments