My Favorite Movies


  fb832439449's Rating My Rating
1
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
2
Manhattan (1979,  R)
3
Pane e Cioccolata (Bread and Chocolate) (1974,  Unrated)
4
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
5
The Godfather, Part II (1974,  R)
6
Il Sorpasso (The Easy Life) (1962,  PG)
7
North by Northwest (1959,  Unrated)
8
Les Apprentis (1995,  Unrated)
9
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
10
Jules and Jim (1962,  Unrated)
11
Annie Hall (1977,  PG)
12
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
13
Brazil (1985,  R)
14
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
15
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
16
Taxi Driver (1976,  R)
17
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
18
The Deer Hunter (1978,  R)
19
The Mission (1986,  PG)
20
Apocalypse Now (1979,  R)
21
La Strada (The Road) (1954,  PG)
22
The Graduate (1967,  PG)
23
Un coeur en hiver (A Heart of Stone) (A Heart in Winter) (1993,  Unrated)
24
Le Père Noël est une Ordure (1982,  Unrated)
25
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
26
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
27
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
28
Singin' in the Rain (1952,  G)
29
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
30
The Apartment (1960,  Unrated)
31
Back to the Future (1985,  PG)
32
The Night of the Hunter (1955,  PG)
33
Marius (1931,  Unrated)
34
Exotica (1994,  R)
35
Blue Velvet (1986,  R)
36
Reservoir Dogs (1992,  R)
37
Clerks (1994,  R)
38
Un éléphant ça trompe énormément (Pardon Mon Affaire) (An Elephant Can Be Extremely Deceptive) (1976,  PG)
39
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
40
Accattone (The Procurer) (The Scrounger) (1961,  Unrated)
41
Amadeus (1984,  R)
42
Comment je me suis disputé... (ma vie sexuelle) (1997,  Unrated)
43
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
44
Volver (2006,  R)
45
Roma Citta Libera (Rome: Free City) (1946,  Unrated)
46
Le Cercle Rouge (1990,  Unrated)
47
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
48
Stardust Memories (1980,  PG)
49
Indagine su un Cittadino al di Sopra di Ogni Sospetto (Investigation of a Citizen Above Suspicion) (1970,  R)
50
Delicatessen (1991,  R)
51
Palombella rossa (Red Wood Pigeon) (1989,  Unrated)
52
Fitzcarraldo (1982,  PG)
53
Pulp Fiction (1994,  R)
54
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
55
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
56
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
57
When We Were Kings (1996,  PG)
58
Le Boucher (1971,  Unrated)
59
The Kid (1921,  Unrated)
60
When the Cat's Away (Chacun cherche son chat) (1996,  R)
61
Blade Runner (1982,  R)
62
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
63
The Elephant Man (1980,  PG)
64
La Chèvre (The Goat) (Knock on Wood) (1981,  Unrated)
65
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
66
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) (1974,  R)
67
Le Péril Jeune (Good Old Daze) (2003,  Unrated)
68
Memento (2000,  R)
69
The Great Dictator (1940,  G)
70
Citizen Kane (1941,  PG)
71
Paris, Texas (1984,  R)
72
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) (1946,  PG)
73
Angel Heart (1987,  R)
74
Cuisine et dépendances (Kitchen with Apartment) (1993,  Unrated)
75
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
76
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
77
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
78
Arizona Dream (1993,  R)
79
Barton Fink (1991,  R)
80
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
81
8 1/2 (1963,  Unrated)
82
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
83
Amarcord (1974,  R)
84
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
85
The Shining (1980,  R)
86
Once Upon a Time in America (1984,  R)
87
Marius and Jeannette (1997,  Unrated)
88
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
89
Cesar et Rosalie (1972,  R)
90
Otac na Sluzbenom Putu (When Father Was Away on Business) (1985,  R)
91
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
92
Sweet Smell of Success (1957,  Unrated)
93
Donnie Darko (2001,  R)
94
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
95
Chinatown (1974,  R)
96
Un Air De Famille ( Family Resemblances) (1998,  Unrated)
97
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
98
Subway (1985,  R)
99
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
100
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
101
Heavenly Creatures (1994,  R)
102
Wild At Heart (1990,  R)
103
The Incredible Shrinking Man (1957,  Unrated)
104
Modern Times (1936,  Unrated)
105
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
106
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
107
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) (1976,  Unrated)
108
A Self-Made Hero (Un héros très discret) (1997,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments