My Favorite Movies
| fb834100622's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Diva (1981, R) |
|
|
| 2 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1960, Unrated) |
|
|
| 3 |
La Dolce Vita (1960, Unrated) |
|
|
| 4 |
Hud (1963, Unrated) |
|
|
| 5 |
Shane (1953, Unrated) |
|
|
| 6 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
|
| 7 |
The Sting (1973, PG) |
|
|
| 8 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 9 |
Five Easy Pieces (1970, R) |
|
|
| 10 |
Butterfield 8 (1960, Unrated) |
|
|
| 11 |
The Wild One (1954, Unrated) |
|
|
| 12 |
Rear Window (1954, PG) |
|
|
| 13 |
Phantom of the Paradise (1974, PG) |
|
|
| 14 |
Laurel Canyon (2003, R) |
|
|
| 15 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
|
| 16 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
|
| 17 |
Amadeus (1984, R) |
|
|
| 18 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
|
| 19 |
Purple Noon (1996, PG-13) |
|
|
| 20 |
Peeping Tom (1960, Unrated) |
|
|
| 21 |
Notícias de uma Guerra Particular (News from a Personal War) (1999, Unrated) |
|
|
| 22 |
The Wiz (1978, G) |
|
|
| 23 |
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004, R) |
|
|
| 24 |
My Best Friend (Mon meilleur ami) (2007, PG-13) |
|
|
| 25 |
Klute (1971, R) |
|


