Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb834455071's Rating My Rating
1
The Aviator (2004,  PG-13)
2
Ghost World (2001,  R)
3
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
4
Ice Age (2002,  PG)
5
Lost In Translation (2003,  R)
6
Dreamland (2006,  PG-13)
7
The Graduate (1967,  PG)
8
School of Rock (2003,  PG-13)
9
Traffic (2000,  R)
Traffic
Benicio is really hot!
10
The Brave One (2007,  R)
The Brave One
Really intense. Such great acting. Now I'm all paranoid!...
11
The Silence of the Lambs (1991,  R)
12
Chicago (2002,  PG-13)
13
The Sound of Music (1965,  G)
14
Superstar (1999,  PG-13)
15
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
16
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
17
The Big Lebowski (1998,  R)
18
Grease (1978,  PG)
19
Inside Man (2006,  R)
20
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
21
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
22
Pulp Fiction (1994,  R)
23
Lord of War (2005,  R)
24
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
25
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
26
Spaceballs (1987,  PG)
27
The Godfather (1972,  R)
28
The Godfather, Part II (1974,  R)
29
The Godfather, Part III (1990,  R)
30
The Last Samurai (2003,  R)
31
Trainspotting (1996,  R)
32
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
33
The Accused (1988,  R)
34
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
35
A Love Song for Bobby Long (2004,  R)
36
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
37
Walk the Line (2005,  PG-13)
38
Ray (2004,  PG-13)
39
Taxi Driver (1976,  R)
40
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
41
Pretty Woman (1990,  R)
42
Reality Bites (1993,  PG-13)
43
My Fair Lady (1964,  G)
44
Babar - King Of The Elephants (1999,  G)
45
Babar - The Movie (1989,  G)
46
A Clockwork Orange (1971,  R)
47
Almost Famous (2000,  R)
48
Back to the Future Part III (1990,  PG)
49
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
50
Braveheart (1995,  R)
51
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
52
Crash (2004,  R)
53
Dogma (1999,  R)
54
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
55
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
56
Finding Nemo (2003,  G)
57
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
58
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
59
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
60
Snatch (2001,  R)
61
Office Space (1999,  R)
62
Sin City (2005,  R)
63
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
64
Steel Magnolias (1989,  PG)
65
Thank You For Smoking (2006,  R)
66
The Breakfast Club (1985,  R)
67
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
68
The Matrix (1999,  R)
69
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments