My Favorite Movies
| fb835019083's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 2 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 3 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 4 |
Birdy (1984, R) |
|
| 5 |
The Number 23 (2007, R) |
|
| 6 |
The Shining (1980, R) |
|
| 7 |
Above the Rim (1994, R) |
|
| 8 |
John Q (2002, PG-13) |
|
| 9 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 10 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 11 |
The Departed (2006, R) |
|
| 12 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 13 |
Master and Commander: The Far Side of the World (2003, PG-13) |
|
| 14 |
Men of Honor (2000, R) |
|
| 15 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 16 |
Training Day (2001, R) |
|
| 17 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 18 |
Pacific Heights (1990, R) |
|
| 19 |
Murder in the First (1994, R) |
|
| 20 |
The River Wild (1994, PG-13) |
|
| 21 |
The Woodsman (2004, R) |
|
| 22 |
Trapped (2002, R) |
|
| 23 |
Tremors (1990, R) |
|
| 24 |
Wild Things (1998, R) |
|
| 25 |
JFK (1991, R) |
|
| 26 |
Flightplan (2005, PG-13) |
|
| 27 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 28 |
The Ladykillers (2004, R) |
|
| 29 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 30 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 31 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 32 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 33 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 34 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 35 |
The Score (2001, R) |
|
| 36 |
15 Minutes (2001, R) |
|
| 37 |
Wag the Dog (1997, R) |
|
| 38 |
Marvin's Room (1996, PG-13) |
|
| 39 |
Mary Shelley's Frankenstein (1994, R) |
|
| 40 |
Awakenings (1990, PG-13) |
|
| 41 |
Jacknife (1989, NC-17) |
|
| 42 |
Midnight Run (1988, R) |
|
| 43 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 44 |
Brazil (1985, R) |
|
| 45 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
| 46 |
New York, New York (1977, PG) |
|
| 47 |
The Last Tycoon (1976, PG) |
|
| 48 |
Bang The Drum Slowly (1973, PG) |
|
| 49 |
Snow Falling on Cedars (1999, PG-13) |
|
| 50 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 51 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 52 |
Bicentennial Man (1999, PG) |
|
| 53 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 54 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 55 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 56 |
White Men Can't Jump (1992, R) |
|
| 57 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 58 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 59 |
Speed (1994, R) |
|
| 60 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 61 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
| 62 |
Escape from L.A. (1996, R) |
|
| 63 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 64 |
The Mission (1986, PG) |
|
| 65 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
| 66 |
Babel (2006, R) |
|
| 67 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 68 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 69 |
Blood Feast (1963, Unrated) |
|
| 70 |
Dead Alive (Braindead) (1993, R) |
|
| 71 |
Cannibal Holocaust (1979, NC-17) |
|
| 72 |
The Deadly Spawn (1983, R) |
|
| 73 |
The Devil's Rejects (2005, R) |
|
| 74 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 75 |
Za ginipiggu 2: Chiniku no hana (Guinea Pig 2: Flowers of Flesh and Blood) (1985, Unrated) |
|
| 76 |
Halloween (2007, R) |
|
| 77 |
Day of the Dead (1985, Unrated) |
|
| 78 |
House of 1000 Corpses (2003, R) |
|
| 79 |
Night of the Living Dead (1968, Unrated) |
|
| 80 |
Dawn of the Dead (1979, R) |
|
| 81 |
Bad Taste (2004, Unrated) |
|
| 82 |
Re-Animator (1985, R) |
|
| 83 |
Color Me Blood Red (1965, Unrated) |
|
| 84 |
Two Thousand Maniacs (1964, Unrated) |
|
| 85 |
2001 Maniacs (2005, R) |
|
| 86 |
The Gore-Gore Girls (1972, R) |
|
| 87 |
The Wizard Of Gore (1970, Unrated) |
|
| 88 |
Blood Feast 2 - All You Can Eat (2003, R) |
|
| 89 |
Terror Toons (2002, R) |
|
| 90 |
Cradle of Fear (2000, Unrated) |
|
| 91 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
| 92 |
Street Trash (1986, Unrated) |
|
| 93 |
The Texas Chainsaw Massacre (1974, R) |
|
| 94 |
The Toxic Avenger, Part II (1989, R) |
|
| 95 |
Hannibal (2001, R) |
|
| 96 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 97 |
Dead Calm (1989, R) |
|
| 98 |
Outbreak (1994, R) |
|
| 99 |
Dick Tracy (1990, PG) |
|
| 100 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 101 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 102 |
Kramer vs. Kramer (1979, PG) |
|
| 103 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 104 |
Monster's Ball (2001, R) |
|
| 105 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 106 |
The Aviator (2004, PG-13) |
|
| 107 |
Romper Stomper (1992, R) |
|
| 108 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 109 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 110 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 111 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 112 |
Out of Time (2003, PG-13) |
|
| 113 |
Antwone Fisher (2002, PG-13) |
|
| 114 |
The Hurricane (1999, R) |
|
| 115 |
Crimson Tide (1995, R) |
|
| 116 |
The Pelican Brief (1993, PG-13) |
|
| 117 |
White Noise (2005, PG-13) |
|
| 118 |
Hollow Man (2000, R) |
|
| 119 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 120 |
Red Dragon (2002, R) |
|
| 121 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 122 |
Righteous Kill (2008, R) |
|
| 123 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 124 |
Birth (2004, R) |
|
| 125 |
The Manchurian Candidate (2004, R) |
|
| 126 |
Gone Baby Gone (2007, R) |
|
| 127 |
Cold Mountain (2003, R) |
|
| 128 |
21 Grams (2003, R) |
|
| 129 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 130 |
Saw V (2008, R) |
|
| 131 |
W. (2008, PG-13) |
|
| 132 |
Changeling (2008, R) |
|
| 133 |
Dreamer: Inspired by a True Story (2005, PG) |
|
| 134 |
A.I. Artificial Intelligence (2001, PG-13) |
|
| 135 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 136 |
The Descent (2006, R) |
|
| 137 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 138 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 139 |
Eight Below (2006, PG) |
|
| 140 |
The Newton Boys (1998, PG-13) |
|
| 141 |
Catwoman (2004, PG-13) |
|
| 142 |
The Majestic (2001, PG) |
|
| 143 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 144 |
Cellular (2004, PG-13) |
|
| 145 |
Under Fire (1983, R) |
|
| 146 |
K-PAX (2001, PG-13) |
|
| 147 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 148 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 149 |
House of Sand and Fog (2003, R) |
|
| 150 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 151 |
Courage Under Fire (1996, R) |
|
| 152 |
The Life and Death of Peter Sellers (2004, Unrated) |
|
| 153 |
Eye of the Needle (1981, R) |
|
| 154 |
Gorky Park (1983, R) |
|
| 155 |
Mulholland Falls (1996, R) |
|
| 156 |
Space Cowboys (2000, PG-13) |
|
| 157 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 158 |
Contact (1997, PG) |
|
| 159 |
The Deep End (2001, R) |
|
| 160 |
Dolores Claiborne (1995, R) |
|
| 161 |
The Dogs of War (1980, R) |
|
| 162 |
The Sugarland Express (1974, PG) |
|
| 163 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 164 |
Far From Heaven (2003, PG-13) |
|
| 165 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 166 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 167 |
Closer (2004, R) |
|
| 168 |
Syriana (2005, R) |
|
| 169 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 170 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 171 |
A Mighty Heart (2007, R) |
|
| 172 |
3:10 to Yuma (2007, R) |
|
| 173 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 174 |
Lone Star (1996, R) |
|
| 175 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 176 |
The Long Riders (1980, R) |
|
| 177 |
Presumed Innocent (1990, R) |
|
| 178 |
The Craft (1996, R) |
|
| 179 |
Frantic (1988, R) |
|
| 180 |
Amistad (1997, R) |
|
| 181 |
In the Cut (2003, R) |
|
| 182 |
Wall Street (1987, R) |
|
| 183 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004, PG) |
|
| 184 |
Levity (2003, R) |
|
| 185 |
Confessions of a Dangerous Mind (2002, R) |
|
| 186 |
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994, R) |
|
| 187 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 188 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 189 |
Superman II (1981, PG) |
|
| 190 |
The Invisible Circus (2001, R) |
|
| 191 |
Play Misty for Me (1971, R) |
|
| 192 |
The Great Waldo Pepper (1975, PG) |
|
| 193 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 194 |
Gothika (2003, R) |
|
| 195 |
Fat City (1972, PG) |
|
| 196 |
Knockaround Guys (2002, R) |
|
| 197 |
Great Expectations (1998, R) |
|
| 198 |
Black Cloud (2004, PG-13) |
|
| 199 |
Seven Times Lucky (2004, Unrated) |
|
| 200 |
Sphere (1998, PG-13) |
|
| 201 |
Of Mice and Men (1992, PG-13) |
|
| 202 |
A Man Apart (2003, R) |
|
| 203 |
Selena (1997, PG) |
|
| 204 |
Changing Lanes (2002, R) |
|
| 205 |
Seabiscuit (2003, PG-13) |
|
| 206 |
The Fisher King (1991, R) |
|
| 207 |
A Man Called Sledge (1971, Unrated) |
|
| 208 |
White Squall (1996, PG-13) |
|
| 209 |
Crank (2006, R) |
|
| 210 |
Rohtenburg (Grimm Love) (2007, Unrated) |
|
| 211 |
Man in the Wilderness (1971, PG) |
|
| 212 |
The Juror (1996, R) |
|
| 213 |
Rising Sun (1993, R) |
|
| 214 |
True Believer (1989, R) |
|
| 215 |
The Full Monty (1997, R) |
|
| 216 |
The Last Detail (1973, R) |
|
| 217 |
The Morning After (1986, R) |
|
| 218 |
Deterrence (2000, R) |
|
| 219 |
Rabbit-Proof Fence (2002, PG) |
|
| 220 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 221 |
D.O.A. (1988, R) |
|
| 222 |
Me Without You (2002, R) |
|
| 223 |
Mortal Kombat (1995, PG-13) |
|
| 224 |
Windtalkers (2002, R) |
|
| 225 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 226 |
Malice (1993, R) |
|
| 227 |
High Plains Drifter (1973, R) |
|
| 228 |
Breakheart Pass (, Unrated) |
|
| 229 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 230 |
Mortal Thoughts (1991, R) |
|
| 231 |
Leaving Las Vegas (1995, R) |
|
| 232 |
Peaceful Warrior (2006, PG-13) |
|
| 233 |
Cold Creek Manor (2003, R) |
|
| 234 |
The Air Up There (1994, PG) |
|
| 235 |
High Crimes (2002, PG-13) |
|
| 236 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 237 |
The Net (1995, PG-13) |
|
| 238 |
Stargate (1994, PG-13) |
|
| 239 |
Mirrors (2008, R) |
|
| 240 |
The Invasion (2007, PG-13) |
|
| 241 |
El Cortez (2006, Unrated) |














































































































































































































































