Flixster
Holiday Wish List
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My favourite Movies
by
Fabio
Movies to See Soon
by
Lo
OK, Gonna Try a Top 20... :/
by
Chris
Greatest ever films
by
Karl
The 500 Greatest Movies Of All Time
by
Kieran
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb835815295's Rating
My Rating
1
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
2
A Clockwork Orange
(1971, R)
3
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
(1998, PG-13)
4
Il Postino
(1994, PG)
5
Il Gattopardo (The Leopard)
(1963, PG)
6
Dead Man Walking
(1995, R)
7
The Piano Teacher (La Pianiste)
(2001, R)
8
Before Night Falls
(2000, R)
9
Tokyo Story
(, Unrated)
10
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live)
(1952, PG)
11
This Is Spinal Tap
(1984, R)
12
The Big Lebowski
(1998, R)
13
Central do Brasil (Central Station)
(1998, R)
14
Nobody Knows
(2005, PG-13)
15
Y Tu Mama Tambien
(2001, R)
16
Bad Education (La Mala educación)
(2004, NC-17)
17
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within)
(2004, PG-13)
18
Les Enfants terribles (The Strange Ones)
(1950, Unrated)
19
Da hong deng long gao gao gua (Raise the Red Lantern)
(1991, PG)
20
Shine
(1996, PG-13)
21
The Shining
(1980, R)
22
Somewhere in Time
(1980, PG)
23
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother)
(1999, R)
24
Scent of a Woman
(1992, R)
25
The Godfather
(1972, R)
26
The Godfather, Part II
(1974, R)
27
The Godfather, Part III
(1990, R)
28
Taxi Driver
(1976, R)
29
Brazil
(1985, R)
30
In This World
(2003, R)
31
In the Name of the Father
(1993, R)
32
Full Metal Jacket
(1987, R)
33
Angela's Ashes
(2000, R)
34
Lost In Translation
(2003, R)
35
The Pianist
(2002, R)
36
Dolls
(2002, Unrated)
37
To Be and to Have (Etre et Avoir)
(2003, Unrated)
38
Delicatessen
(1991, R)
39
The Draughtsman's Contract
(1982, R)
40
The Belly of an Architect
(1987, R)
41
Cidade de Deus, (City of God)
(2003, R)
42
Dancer in the Dark
(2000, R)
43
Brokeback Mountain
(2005, R)
44
The Deer Hunter
(1978, R)
45
Duel
(1972, PG)
46
La Science des Ręves (The Science of Sleep)
(2005, R)
47
The Big Blue (Le Grand bleu)
(1988, PG)
48
Prospero's Books
(, R)
49
Super Size Me
(2004, PG-13)
50
Belleville Rendez-vous
(, Unrated)
51
The Dreamers
(2004, NC-17)
52
Total Eclipse
(1995, R)
53
The Piano
(1993, R)
54
The Last Emperor
(1987, PG-13)
55
Jackie Brown
(1997, R)
56
Volver
(2006, R)
57
The Son's Room
(2001, R)
58
Fargo
(1996, R)
59
Morte a Venezia (Death in Venice)
(1971, PG)