My Favorite Movies


  fb837480547's Rating My Rating
1
Halloween (1978,  R)
2
Halloween II (1981,  R)
3
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
4
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
5
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
6
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
7
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
8
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
9
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
10
Friday the 13th (1980,  R)
11
Friday the 13th (2009,  R)
12
Freddy vs. Jason (2003,  R)
13
Tuff Turf (1985,  R)
14
The Lost Boys (1987,  R)
15
The Goonies (1985,  PG)
16
True Lies (1994,  R)
17
The Terminator (1984,  R)
18
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
19
Night of the Comet (1984,  PG-13)
20
The Petrified Forest (1936,  Unrated)
21
Of Human Bondage (1934,  Unrated)
22
Body Double (1984,  R)
23
Dressed to Kill (1980,  R)
24
Blow Out (1981,  R)
25
Carrie (1976,  R)
26
The Shining (1980,  R)
27
Thelma & Louise (1991,  R)
28
Pulp Fiction (1994,  R)
29
Freeway (1996,  R)
30
Short Cuts (1993,  R)
31
The Hotel New Hampshire (1984,  R)
32
Cat People (1982,  R)
33
The Hunger (1983,  R)
34
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
35
Alien (1979,  R)
36
Aliens (1986,  R)
37
Alien 3 (1992,  R)
38
After Hours (1985,  R)
39
Jaws (1975,  PG)
40
Jaws 2 (1978,  PG)
41
Prom Night (1980,  R)
42
Hello Mary Lou: Prom Night II (1987,  R)
43
Terror Train (1980,  R)
44
The Fog (1979,  R)
45
The Funhouse (Carnival of Terror) (1981,  R)
46
Happy Birthday to Me (1981,  R)
47
He Knows You're Alone (Blood Wedding) (1980,  R)
48
When a Stranger Calls (1979,  R)
49
An American Werewolf in London (1981,  R)
50
Alice, Sweet Alice (Communion) (1976,  R)
51
The Last American Virgin (1982,  R)
52
Porky's (1982,  R)
53
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
54
Valley Girl (1983,  R)
55
The Breakfast Club (1985,  R)
56
Sixteen Candles (1984,  PG)
57
Weird Science (1985,  PG-13)
58
The Woman in Red (1984,  PG-13)
59
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
60
Carbon Copy (1981,  PG)
61
Love at First Bite (1979,  PG)
62
Student Bodies (1981,  R)
63
Grease (1978,  PG)
64
Saturday Night Fever (1977,  PG)
65
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1978,  PG)
66
Tommy (1975,  PG)
67
Superman (1978,  PG)
68
Superman II (1981,  PG)
69
Superman II: The Richard Donner Cut (2006,  PG)
70
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
71
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
72
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
73
Lust in the Dust (1985,  R)
74
Polyester (1981,  R)
75
Serial Mom (1994,  R)
76
200 Cigarettes (1999,  R)
77
Boogie Nights (1997,  R)
78
Black Snake Moan (2007,  R)
79
Jackie Brown (1997,  R)
80
The Color Purple (1985,  PG-13)
81
Donnie Darko (2001,  R)
82
Ghost (1990,  R)
83
Ghost Story (1981,  R)
84
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
85
New Kids (1985,  R)
86
Brokeback Mountain (2005,  R)
87
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
88
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
89
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
90
It's My Party (1996,  R)
91
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
92
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
93
Misery (1990,  R)
94
The Beach Girls (1982,  R)
95
Conan the Barbarian (1982,  R)
96
Christine (1983,  R)
97
Cujo (1983,  R)
98
Curtains (1983,  Unrated)
99
The Evil Dead (1981,  NC-17)
100
Police Academy (1984,  R)
101
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
102
Splash (1984,  PG)
103
Cocoon (1985,  PG-13)
104
Porky's II: The Next Day (1983,  R)
105
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
106
Shampoo (1975,  R)
107
Bob & Carol & Ted & Alice (1969,  R)
108
California Suite (1978,  PG)
109
Death on the Nile (1978,  PG)
110
Victor Victoria (1982,  PG)
111
S.O.B. (1981,  R)
112
Romancing the Stone (1984,  PG)
113
Crimes of Passion (1984,  R)
114
The War of the Roses (1989,  R)
115
Eating Raoul (1982,  R)
116
Reform School Girls (1986,  R)
117
The Return of the Living Dead (1985,  R)
118
Summer Lovers (1982,  R)
119
Piranha (1978,  R)
120
Sleepaway Camp (1983,  R)
121
Child's Play (1988,  R)
122
Bride of Chucky (1998,  R)
123
Jeepers Creepers (2001,  R)
124
Final Destination (2000,  R)
125
A League of Their Own (1992,  PG)
126
Forrest Gump (1994,  PG-13)
127
The Frighteners (1996,  R)
128
Casualties of War (1989,  R)
129
House (Ding Dong, You're Dead) (1986,  R)
130
Heaven Help Us (Catholic Boys) (1985,  R)
131
This Boy's Life (1993,  R)
132
Firstborn (1984,  PG-13)
133
Stand by Me (1986,  R)
134
Poltergeist (1982,  PG)
135
The Amityville Horror (1979,  R)
136
The Exorcist (1973,  R)
137
Hell Night (1981,  R)
138
Titanic (1997,  PG-13)
139
The Wizard of Oz (1939,  G)
140
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
141
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
142
Beverly Hills Cop (1984,  R)
143
The Emerald Forest (1985,  R)
144
10 (1979,  R)
145
Orca - The Killer Whale (1977,  PG)
146
Arthur (1981,  PG)
147
The Silence of the Lambs (1991,  R)
148
Magic (1978,  R)
149
The Accused (1988,  R)
150
A Change of Seasons (1980,  Unrated)
151
Taxi Driver (1976,  R)
152
The Brave One (2007,  R)
153
Death Sentence (2007,  R)
154
Mystic River (2003,  R)
155
Wild Things (1998,  R)
156
The River Wild (1994,  PG-13)
157
Footloose (1984,  PG)
158
Home for the Holidays (1995,  PG-13)
159
Shadows and Fog (1992,  PG-13)
160
Bugsy Malone (1976,  G)
161
The Little Girl Who Lives Down the Lane (1976,  PG)
162
Freaky Friday (1976,  G)
163
Escape to Witch Mountain (1975,  G)
164
That Darn Cat! (1965,  G)
165
Mad Monster Party (1967,  Unrated)
166
Frankenstein (1931,  Unrated)
167
I Was a Teenage Werewolf (1957,  Unrated)
168
Horror High (Twisted Brain) (1974,  PG)
169
Black Christmas (1974,  R)
170
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
171
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
172
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
173
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
174
Honky Tonk Freeway (1981,  PG)
175
Hair (1979,  PG)
176
Little Darlings (1980,  R)
177
American Beauty (1999,  R)
178
Spun (2003,  R)
179
Go (1999,  R)
180
Nowhere (1997,  R)
181
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
182
A Very Brady Sequel (1996,  PG-13)
183
Wet Hot American Summer (2001,  R)
184
Meatballs (1979,  PG)
185
Stripes (1981,  R)
186
Overboard (1987,  PG)
187
Private Benjamin (1980,  R)
188
The Out-Of-Towners (1999,  PG-13)
189
Wildcats (1986,  R)
190
Foul Play (1978,  PG)
191
Seems Like Old Times (1980,  PG)
192
Protocol (1984,  PG)
193
Crisscross (1992,  R)
194
Best Friends (1982,  PG)
195
The King of the Gypsies (1978,  R)
196
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
197
The Witches of Eastwick (1987,  R)
198
Welcome to L.A. (1976,  R)
199
Torch Song Trilogy (1988,  R)
200
The River (1984,  PG-13)
201
'Night Mother (1986,  PG-13)
202
Raggedy Man (1981,  PG)
203
Tootsie (1982,  PG)
204
The Best Little Whorehouse in Texas (1982,  R)
205
The Fury (1978,  R)
206
Dark Night of the Scarecrow (1981,  Unrated)
207
The Last Starfighter (1984,  PG)
208
Time Bandits (1981,  PG)
209
10 to Midnight (1983,  R)
210
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
211
Private School (Private School... for Girls) (1983,  R)
212
Lady Chatterley's Lover (1982,  R)
213
The Seduction (1982,  Unrated)
214
Blame It On Rio (1984,  R)
215
Bachelor Party (1984,  R)
216
Jekyll and Hyde... Together Again (1982,  R)
217
Klute (1971,  R)
218
Ms. 45 (1981,  R)
219
The Warriors (1979,  R)
220
On Golden Pond (1981,  PG)
221
Ordinary People (1980,  R)
222
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
223
Big Business (1988,  PG)
224
Moment by Moment (1978,  R)
225
Beaches (1988,  PG-13)
226
Ruthless People (1986,  R)
227
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
228
The Rose (1979,  R)
229
The Jerk (1979,  R)
230
Vice Squad (1982,  R)
231
King Kong (2005,  PG-13)
232
King Kong (1933,  Unrated)
233
King Kong (1976,  PG)
234
Grey Gardens (2009,  Unrated)
235
Almost Famous (2000,  R)
236
Gremlins (1984,  PG)
237
Scream (1996,  R)
238
Scream 2 (1997,  R)
239
Cape Fear (1991,  R)
240
Titus (1999,  R)
241
All That Jazz (1979,  R)
242
Frances (1982,  R)
243
Blue Sky (1994,  PG-13)
244
Men Don't Leave (1990,  PG-13)
245
How to Beat the High Cost of Living (1980,  Unrated)
246
The Men's Club (1986,  R)
247
The Deep (1977,  PG)
248
Meet the Parents (2000,  PG-13)
249
Sea of Love (1989,  R)
250
Streets of Fire (1984,  PG)
251
Fierce People (2005,  R)
252
The Cotton Club (1984,  R)
253
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
254
The Fan (1981,  R)
255
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
256
Sex and the City (2008,  R)
257
Throw Momma from the Train (1987,  PG-13)
258
When Harry Met Sally (1989,  R)
259
City of Angels (1998,  PG-13)
260
Addicted to Love (1997,  R)
261
Primal Fear (1996,  R)
262
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
263
American Gigolo (1980,  R)
264
Looking for Mr. Goodbar (1977,  R)
265
Chicago (2002,  PG-13)
266
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
267
Silkwood (1983,  R)
268
Mask (1985,  PG-13)
269
The Executioner's Song (1982,  Unrated)
270
Jurassic Park (1993,  PG-13)
271
Fatal Attraction (1987,  R)
272
Dangerous Liaisons (1988,  R)
273
The Big Chill (1983,  R)
274
The World According to Garp (1982,  R)
275
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
276
Risky Business (1983,  R)
277
All the Right Moves (1983,  R)
278
Cocktail (1988,  R)
279
Top Gun (1986,  PG)
280
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
281
Leaving Las Vegas (1995,  R)
282
Showgirls (1995,  NC-17)
283
Double Jeopardy (1999,  R)
284
Normal Life (1996,  R)
285
All About Eve (1950,  Unrated)
286
Niagara (1953,  Unrated)
287
Don't Bother to Knock (1952,  Unrated)
288
The Bad News Bears (1976,  PG)
289
Paper Moon (1973,  PG)
290
The Main Event (1979,  PG)
291
For Pete's Sake (1974,  PG)
292
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
293
Urban Cowboy (1980,  R)
294
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
295
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
296
Steel Magnolias (1989,  PG)
297
Reckless (1984,  R)
298
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
299
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
300
Class (1983,  R)
301
Irreconcilable Differences (1984,  PG)
302
Gran Torino (2009,  R)
303
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
304
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
305
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
306
Play Misty for Me (1971,  R)
307
Boys Don't Cry (1999,  R)
308
The Night the Lights Went Out in Georgia (1981,  PG)
309
Star 80 (1983,  R)
310
The Sex Monster (1998,  R)
311
Personal Best (1982,  R)
312
Making Love (1982,  R)
313
The Entity (1982,  R)
314
Fright Night (1985,  R)
315
Rocky (1976,  PG)
316
Rocky III (1982,  PG)
317
Nighthawks (1981,  R)
318
Angel (1984,  R)
319
Blade Runner (1982,  R)
320
The Hitcher (1986,  R)
321
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) (1985,  R)
322
Terror in the Aisles (Time for Terror) (1984,  R)
323
Bloodhounds of Broadway (1989,  PG)
324
Warlock (1991,  R)
325
Psycho (1960,  R)
326
Psycho II (1983,  R)
327
eXistenZ (1999,  R)
328
Rush (1991,  R)
329
The Anniversary Party (2001,  R)
330
World Traveler (2002,  R)
331
Live and Let Die (1973,  PG)
332
Moonraker (1979,  PG)
333
Octopussy (1983,  PG)
334
A View to a Kill (1985,  PG)
335
For Your Eyes Only (1981,  PG)
336
Rabid (1979,  R)
337
Never Say Never Again (1983,  PG)
338
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
339
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
340
Imitation of Life (1958,  Unrated)
341
Gypsy (1962,  Unrated)
342
The Last Married Couple in America (1980,  Unrated)
343
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
344
Burnt Offerings (1976,  PG)
345
The Whales of August (1987,  PG)
346
Hush...Hush, Sweet Charlotte (1964,  Unrated)
347
The Nanny (1965,  Unrated)
348
Old Acquaintance (1943,  Unrated)
349
The Omen (1976,  R)
350
Damien: Omen II (1978,  R)
351
Scanners (1981,  R)
352
Butterfield 8 (1960,  Unrated)
353
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
354
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
355
Reflections in a Golden Eye (1967,  Unrated)
356
Ash Wednesday (1973,  R)
357
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
358
The African Queen (1951,  Unrated)
359
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
360
Blackboard Jungle (1955,  Unrated)
361
Hanky Panky (1982,  PG)
362
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
363
Lolita (1962,  Unrated)
364
A Clockwork Orange (1971,  R)
365
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
366
A Midsummer Night's Sex Comedy (1982,  PG)
367
The Toy (1982,  PG)
368
Jo Jo Dancer, Your Life is Calling (1986,  R)
369
Lady Sings the Blues (1972,  R)
370
Mother, Jugs & Speed (1976,  PG)
371
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
372
Airplane! (1980,  PG)
373
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
374
The Muppet Movie (1979,  G)
375
The Great Muppet Caper (1981,  G)
376
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
377
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
378
The Karate Kid (1984,  PG)
379
Clash of the Titans (1981,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments