My Favorite Movies

  fb838315857's Rating My Rating
1
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate
2
The Thing (1982,  R)
Click to Rate
3
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
4
Predator (1987,  R)
Click to Rate
5
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Click to Rate
6
Memento (2000,  R)
Click to Rate
7
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
8
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
9
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
10
Alien (1979,  R)
Click to Rate
11
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
12
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
13
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
14
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
15
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
16
Saw (2004,  R)
Click to Rate
17
Serenity (2005,  PG-13)
Click to Rate
18
The Machinist (2004,  R)
Click to Rate
19
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
20
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
21
300 (2007,  R)
Click to Rate
22
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
23
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
24
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Click to Rate
25
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
26
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Click to Rate
27
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
28
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
29
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
30
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
31
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
32
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
33
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
34
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
35
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
36
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
37
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
38
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
39
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
40
Equilibrium (2002,  R)
Click to Rate
41
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
42
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
43
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
44
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
45
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
46
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
47
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
48
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
49
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
50
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
51
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
52
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
53
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
54
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
55
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
56
Nacho Libre (2006,  PG)
Click to Rate
57
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
58
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
59
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
60
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
61
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
62
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Click to Rate
63
Rocky Balboa (1990,  PG)