My Favorite Movies


  fb838663711's Rating My Rating
1
What's Up, Tiger Lily? (1966,  PG)
2
Far From Home - The Adventures Of Yellow Dog (1995,  PG)
3
Galaxy Quest (1999,  PG)
4
Godzilla's Revenge (1969,  G)
5
Jin-Roh - The Wolf Brigade (1998,  R)
6
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
7
Akira (1988,  R)
8
Godzilla Vs. Monster Zero (1970,  G)
9
Zatoichi - The New Tale of Zatoichi (1963,  Unrated)
10
Uchu daikaijű Dogora (Dagora, the Space Monster) (1965,  Unrated)
Uchu daikaijű Dogora (Dagora, the Space Monster)
Diamond thieves, a carbon eating monster, and a climatic gun fight interrupted by falling boulders!
11
Atragon (Kaitei gunkan) (Atoragon: Flying Supersub) (1965,  Unrated)
12
Full Time Killer (,  R)
13
Graveyard of Honor (Jingi no hakaba) (Death of Honor) (1975,  Unrated)
14
Gardens of Stone (1987,  R)
15
Tapeheads (1988,  R)
16
The Andromeda Strain (1971,  G)
17
The Monitors (1969,  PG)
The Monitors
Larry Storch, Keenan Wynn, and Avery Schrieber... with cameos by Jackie Vernon? C'mon... What's not to love about this film?
18
Tank Girl (1995,  R)
19
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
20
The President's Analyst (1967,  Unrated)
The President's Analyst
aside from Schneider on One Day at a Time, Pat Harrington's best performance. Plus, Godfrey Cambridge!
21
Beware! The Blob (Son of the Blob) (1972,  PG)
Beware! The Blob (Son of the Blob)
Directed by Larry (Dallas, I Dream of Jeanie) Hagman!
22
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
23
The Yakuza (1975,  R)
24
One Day in September (1999,  R)
25
October Sky (1999,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments