My Favorite Movies


  fb839905369's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
3
The Matrix (1999,  R)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
5
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
6
The Lord of the Rings (1978,  PG)
7
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
8
The Lost Boys (1987,  R)
9
The Crow (1994,  R)
10
Seven (Se7en) (1995,  R)
11
Interview with the Vampire (1994,  R)
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
15
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
16
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
17
The Butterfly Effect (2004,  R)
18
The Exorcist (1973,  R)
19
The Green Mile (1999,  R)
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
23
The Matrix Reloaded (2003,  R)
24
The Matrix Revolutions (2003,  R)
25
The Silence of the Lambs (1991,  R)
26
X-Men (2000,  PG-13)
27
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
28
Aliens (1986,  R)
29
300 (2007,  R)
30
50 First Dates (2004,  PG-13)
31
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
32
American Beauty (1999,  R)
33
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
34
City of Angels (1998,  PG-13)
35
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
36
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
37
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
38
I, Robot (2004,  PG-13)
39
Labyrinth (1986,  PG)
40
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
41
Monsters, Inc. (2001,  G)
42
Pitch Black (2000,  R)
43
Predator (1987,  R)
44
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
45
Pulp Fiction (1994,  R)
46
Reservoir Dogs (1992,  R)
47
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
48
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
49
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
50
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
51
The Goonies (1985,  PG)
52
The Terminator (1984,  R)
53
The Village (2004,  PG-13)
54
Braveheart (1995,  R)
55
Girl, Interrupted (1999,  R)
56
Pretty Woman (1990,  R)
57
The Breakfast Club (1985,  R)
58
Scarface (1983,  R)
59
The Wizard of Oz (1939,  G)
60
The Fifth Element (1997,  PG-13)
61
Titanic (1997,  PG-13)
62
Vanilla Sky (2001,  R)
63
Saving Private Ryan (1998,  R)
64
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
65
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
66
An American Werewolf in London (1981,  R)
67
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
68
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
69
Hero (2004,  PG-13)
70
The Entity (1982,  R)
71
Dead Poets Society (1989,  PG)
72
Donnie Darko (2001,  R)
73
GoodFellas (1990,  R)
74
Independence Day (1996,  PG-13)
75
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments