My Favorite Movies


  fb840318966's Rating My Rating
1
Showtime (2002,  PG-13)
2
Bobby (2006,  R)
3
Yadon Ilaheyya (Divine Intervention) (Chronicle of Love and Pain) (2003,  Unrated)
4
Three Can Play That Game (,  Unrated)
5
Gambit (1966,  Unrated)
6
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
7
Soul Man (1986,  PG-13)
8
American Wedding (2003,  R)
9
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
10
Because I Said So (2007,  PG-13)
11
Beerfest (2006,  R)
12
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
13
Gangster (2007,  Unrated)
14
Gangster (2006,  Unrated)
15
A Very British Gangster (2008,  Unrated)
16
Gangster No. 1 (2000,  R)
17
Jopog manura 3 (My Wife Is a Gangster 3) (2006,  Unrated)
18
Pongryeok-sseokeul (Gangster High) (2006,  Unrated)
19
Soul Plane (2004,  R)
20
2009: Lost Memories (2002,  R)
21
Wonder Woman (2011,  Unrated)
22
Soul Men (2008,  R)
23
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
24
28 Days Later (2003,  R)
25
American Beauty (1999,  R)
26
American History X (1998,  R)
27
American Pie (1999,  R)
28
American Pie 2 (2001,  R)
29
American Psycho (2000,  R)
30
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
31
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
32
The Last Gangster (1937,  Unrated)
33
Gangster Story (1959,  Unrated)
34
Jopog manura 2: Dolaon jeonseol (My Wife Is a Gangster 2) (2003,  Unrated)
35
The Films of the Brothers Quay (1987,  Unrated)
36
100 Films and a Funeral (2007,  Unrated)
37
Silent Songs: Three Films by Nathaniel Dorsky (,  Unrated)
38
Thirty Two Short Films About Glenn Gould (1993,  Unrated)
39
The Puppet Films of Jiri Trnka (1951,  Unrated)
40
The American Nightmare - A Celebration of Films from Hollywood's Golden Age of Fright (2001,  Unrated)
41
Películas para No Dormir: La Habitación del Nińo (Films to Keep You Awake: The Baby's Room) (2006,  Unrated)
42
Hell's Highway: The True Story of Highway Safety Films (2003,  Unrated)
43
Baadasssss Cinema - A Bold Look at 70's Blaxploitation Films (2003,  Unrated)
44
The Dark Knight (2008,  PG-13)
45
The Dance (2007,  PG)
46
Home of the Brave (2006,  R)
47
Funny Games (2008,  R)
48
The International (2009,  R)
49
Imagine That (2009,  PG)
50
Code Name: The Cleaner (2007,  PG-13)
51
License to Wed (2007,  PG-13)
52
School for Scoundrels (2006,  PG-13)
53
Accepted (2006,  PG-13)
54
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
55
The Short Films of David Lynch (,  Unrated)
56
The Godfather (1972,  R)
57
Godfather - The Legend Continues (,  Unrated)
58
The Godfather, Part II (1974,  R)
59
The Godfather, Part III (1990,  R)
60
Biker Boyz (2003,  PG-13)
61
Boyz n the Hood (1991,  R)
62
White Boyz (2000,  R)
63
Aussie Park Boyz (2005,  Unrated)
64
Snoop Dogg's Hood of Horror (2007,  R)
65
Hot Boyz (1999,  R)
66
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
67
Dr. Omar's Gang (,  Unrated)
68
The Apple Dumpling Gang (1975,  G)
69
The Apple Dumpling Gang Rides Again (1979,  G)
70
Le Dernier gang (2007,  Unrated)
71
The Champagne Gang (2006,  Unrated)
72
Gang Warz (2004,  Unrated)
73
Motorcycle Gang (1994,  R)
74
Jumper (2008,  PG-13)
75
Jumper (2002,  Unrated)
76
Virgin Territory (2007,  R)
77
Awake (2007,  R)
78
Wide Awake (1998,  PG)
79
Dead Awake (2001,  R)
80
College (2008) (,  Unrated)
81
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
82
Wedding Crashers (2005,  R)
83
Defiance (2009,  R)
84
39 Pounds of Love (2005,  Unrated)
85
40 Pounds of Trouble (1962,  Unrated)
86
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty) (2006,  Unrated)
87
Billy Elliot (2000,  R)
88
Men (1998,  R)
89
Men (1987,  Unrated)
90
Valkyrie (2008,  PG-13)
91
Hancock (2008,  PG-13)
92
The Sasquatch Gang (The Sasquatch Dumpling Gang) (2007,  Unrated)
93
The Hitler Gang (1944,  Unrated)
94
The Spikes Gang (1974,  Unrated)
95
Gang Related (1997,  R)
96
Gang Tapes (2002,  R)
97
Sugar Creek Gang:Teacher Trouble (2005,  Unrated)
98
I Am a Fugitive From a Chain Gang (1932,  Unrated)
99
The Over-the-Hill Gang (1969,  Unrated)
100
The Doberman Gang (1972,  Unrated)
101
The Gang That Couldn't Shoot Straight (1971,  PG-13)
102
Girl Gang (1956,  Unrated)
103
Gang Bullets (The Crooked Way) (1938,  Unrated)
104
Hei tai yang 731 (Men Behind the Sun) (Squadron 731) (1988,  Unrated)
105
Shi er jin pai (The Twelve Gold Medallions) (1970,  Unrated)
106
Love Me, Love My Money (,  Unrated)
107
Love Man Love Woman (2006,  Unrated)
108
Love Com (Lovely Complex) (2006,  Unrated)
109
L'Important c'est d'aimer (That Most Important Thing: Love) (The Main Thing Is to Love) (1975,  Unrated)
110
Crazy Love (2007,  PG-13)
111
Love For Sale: Suely in the Sky (O Ceu de Suely) (2007,  Unrated)
112
Love Is the Drug (2006,  R)
113
Love Hollywood Style (2004,  Unrated)
114
Love for Share (Berbagi Suami) (2006,  Unrated)
115
For Love & Stacie (2006,  Unrated)
116
Love Comes to the Executioner (2006,  R)
117
The Valet (2008,  Unrated)
118
First Love, Last Rites (1998,  R)
119
Cheot Sarang (First Love) (1993,  Unrated)
120
First Love and Other Pains (1999,  Unrated)
121
Bedtime Stories:First Love (,  Unrated)
122
True Love (1989,  R)
123
True Love (,  Unrated)
124
True True Lie (2006,  Unrated)
125
True Romance (1993,  R)
126
One True Thing (1998,  R)
127
True Stories (1986,  PG)
128
True Believer (1989,  R)
129
True Colors (1991,  R)
130
Gaby: A True Story (1987,  R)
131
She Loves Me Not (1934,  Unrated)
132
The Loves of Ondine (1968,  Unrated)
133
Who Loves the Sun (2007,  Unrated)
134
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
135
He Loves Me, He Loves Me Not (Ŕ la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
136
The Loves of Carmen (1948,  Unrated)
137
Possible Loves (2001,  Unrated)
138
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
139
Rambo III (1988,  R)
140
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
141
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
142
Miracle at St. Anna (2008,  R)
143
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
144
Maybe... Maybe Not (Der Bewegte Mann) (The Most Desired Man) (1994,  R)
145
Maybe Baby (2000,  R)
146
Maybe Means No (2002,  Unrated)
147
Never Back Down (2008,  PG-13)
148
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
149
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
150
Mad Money (2008,  PG-13)
151
Special Effects (1996,  Unrated)
152
Young Americans (2009,  R)
153
Trainwreck: My Life as an Idiot (2007,  R)
154
Emotional Arithmetic (2008,  PG-13)
155
In the Valley of Elah (2007,  R)
156
Into the Wild (2007,  R)
157
Speed Racer (2008,  PG)
158
Downhill Racer (1969,  PG)
159
Top Speed (2003,  Unrated)
160
The Wizard of Speed and Time (1989,  PG)
161
Speed Zone (1989,  PG)
162
Speed (1984,  Unrated)
163
The Speed Track (2007,  PG-13)
164
Speed Dating (2007,  Unrated)
165
Screaming Masterpiece (Gargandi snilld) (2005,  Unrated)
166
The Gang of Four (La Bande des Quatre) (1989,  Unrated)
167
August Rush (2007,  PG)
168
White Rush (2003,  R)
169
The Gold Rush (1925,  Unrated)
170
The Happening (2008,  R)
171
The Brazilian Job (2011,  Unrated)
172
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
173
The Lovely Bones (2009,  Unrated)
174
Singing the Bones (2001,  Unrated)
175
The Fighter (2011,  Unrated)
176
Baramui Fighter (Fighter in the Wind) (2004,  PG)
177
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010,  Unrated)
178
Knight Rider (2010) (,  Unrated)
179
Righteous Kill (2008,  R)
180
One Missed Call (2008,  PG-13)
181
Changeling (2008,  R)
182
Star Trek (2009,  PG-13)
183
Root of All Evil? (2006,  Unrated)
184
I Spy (2002,  PG-13)
185
We Own the Night (2007,  R)
186
Norbit (2007,  PG-13)
187
Roll Bounce (2005,  PG-13)
188
Step Brothers (2008,  R)
189
Open Season (2006,  PG)
190
Shooter (2007,  R)
191
8 Mile (2002,  R)
192
Lions for Lambs (2007,  R)
193
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
194
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
195
Paul Blart: Mall Cop (2009,  PG)
Paul Blart: Mall Cop
yes great flim u know
196
Welcome Home Roscoe Jenkins (2008,  PG-13)
197
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
198
American Son (2008,  Unrated)
199
Day of the Dead (2008,  R)
200
Ball Don't Lie (2008,  Unrated)
201
The Killing Room (2009,  Unrated)
202
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
203
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
204
Maybe (2004,  Unrated)
205
Groupies (1997,  Unrated)
206
The Lookout (2007,  R)
207
Hot Rod (2007,  PG-13)
208
21 (2008,  PG-13)
209
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
210
Get Smart (2008,  PG-13)
211
The Game Plan (2007,  PG)
212
The Perfect Holiday (2007,  PG)
213
First Sunday (2008,  PG-13)
214
Not Easily Broken (2009,  PG-13)
215
Ladder 49 (2004,  PG-13)
216
Divine Intervention (2007,  Unrated)
217
Three Can Play That Game (2008,  Unrated)
218
Daddy Day Camp (2007,  PG)
219
Daddy Day Care (2003,  PG)
220
What Love Is (2008,  R)
221
Wild Hogs (2007,  PG-13)
222
American Gangster (2007,  R)
223
Drillbit Taylor (2008,  PG-13)
224
Marley & Me (2008,  PG)
225
Management (2009,  R)
226
Sunshine Cleaning (2009,  R)
227
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
228
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
229
Honeydripper (2007,  PG-13)
230
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
231
The Holiday (2006,  PG-13)
232
Tropic Thunder (2008,  R)
233
Rush Hour (1998,  PG-13)
234
Margot at the Wedding (2007,  R)
235
Rain Man (1988,  R)
236
Juno (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments