Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb840539405's Rating My Rating
1
Grandma's Boy (2006,  R)
2
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
3
The Hitcher (2007,  R)
The Hitcher
Great, if you don't know the actor who plays the hitcher, its 006
4
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
5
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire)
A great vampire movie. Not many people take time to enjoy classics. Very jumpy at times.
6
Red Riding Hood (2005,  R)
Red Riding Hood
Very good Italian Horror Film. I like George's persona.
7
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil
Made some pretty good sequels. Loved it. Graphics were very good.
8
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
very nice idea and storyline. Jude Appatow is a god of making comedy/romance movies.
9
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
10
30 Days of Night (2007,  R)
30 Days of Night
I loved it before it became an IDEA of a movie. I own all the books and the movie was kickass. I love my vampires.
11
Cube 2 - Hypercube (2003,  R)
Cube 2 - Hypercube
Very good in distorting time and reality. I loved how hot Julia was. the tesseract death scene was very well done.
12
Cat People (1942,  Unrated)
Cat People
I love the idea of the whole film.
13
Hellraiser (1987,  R)
Hellraiser
A great movie based off a great book by a great man. Clive Barker truly is a genious for bringing Hellraiser to life. I actually had Chills when I saw Chatterer! It made many gory sequels which were good as well. A true horror classic.
14
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Started the legendary birth of Freddy Krueger, merchandise, and made many people stare at greatness at its new sequels. Brought a NEW LEVEL to horror.
15
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
16
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
17
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
18
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
Probably the best one, as well as the scariest
19
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
20
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
21
Freddy vs. Jason (2003,  R)
Freddy vs. Jason
Possibly One of THE GREATEST crossovers since Simpsons/futurama comics, and AVP. the one thing I noticed was that the blood wasn't even half looking real. you could tell it was red paint.
22
Friday the 13th (1980,  R)
23
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
24
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
Friday the 13th - The Final Chapter
Brought upon Jason's true legacy of being an undead homicideal psycho maniac. Everyone has gotta love that guy.
25
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives
.One of the bes in the series, as well as funny cuz Tommy is lying on the girls crotch looking in for a drive scene.
26
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
27
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
28
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan
Jason decides to wreak havoc upon another city too! he totally cleaned up in this one.
29
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
30
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
Jason Goes to Hell - The Final Friday
Brought more of a spooky thing to the series, as Jasons heart after being blown away posseses the coroner to eat it. Jason posseses him to kill. ALSO, reveals more about Jason's family and heritage.
31
Jason X (2002,  R)
Jason X
Now we go to the horror/sci-fi stuff. takes place in Space, jason kills so awesomely in it. I like his "Techno-Upgrade" truly he pwned everyone on the ship.
32
Cube (1998,  R)
33
Cube Zero (2004,  R)
Cube Zero
Loved it. Brought a new meaning to torture. The Flesh-Eating Virus scared me!!And how Wynn is with the other people at the end. peer genius. I love this series
34
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
35
Hellraiser - Deader (2005,  R)
36
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
37
Hellraiser - Hellworld (2005,  R)
38
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
39
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
40
Night of the Demon (Curse of the Demon) (Haunted) (1958,  Unrated)
Night of the Demon (Curse of the Demon) (Haunted)
Dani Filth's favorite film and I can see why. I loved it. it was a great film for the classic horror genre.
41
Godzilla: Final Wars (2004,  PG)
42
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
freaking hilarious!
43
The Raven (1935,  Unrated)
The Raven
Great film featuring Bela Lugosi(Dracula) and Boris Karlov(Frankenstein and The Mummy)
44
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan) (1929,  Unrated)
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan)
A rather dark film but even still it is very good.
45
GoldenEye (1995,  PG-13)
46
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
47
Cutting Class (1989,  R)
Cutting Class
This I consider as one of my all-time favorite movies. Love the music and the special effects. Very good idea.
48
Little Nicky (2000,  PG-13)
Little Nicky
Greatest fucking video ever!!!!!
49
Dr. Chopper (2005,  Unrated)
50
The Devil's Rejects (2005,  R)
51
House of 1000 Corpses (2003,  R)
52
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
53
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
54
Space Jam (1996,  PG)
55
Osmosis Jones (2001,  PG)
56
Superbad (2007,  R)
57
Michael Clayton (2007,  R)
Michael Clayton
Very mysterious. loved it. George Clooney has never done a bad movie.
58
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
I loved how mysterious this movie was.
59
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
So Outrageous!I recomend this to those who like nonstop humor and ben Stiller movies.
60
Drive-Thru (2007,  R)
Drive-Thru
nothing like going to a resteraunt and getting killed by its mascot.XD!I loved this movie. recommended for those over the age of 6
61
Wolf (1994,  R)
Wolf
loved it. I liked how it opened up Werewolf horror more. Jack Nicholson and Michel Pfeiffer were perfect choices.
62
My Bloody Valentine (1981,  R)
My Bloody Valentine
good ol' slasher films.
63
The Wraith (1986,  PG-13)
64
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy
now this is a good psychological horror film. 14 year old meets 33 year old photographer on internet. they meet. you think you know what happens next? guess again.
65
The Car (1977,  PG)
66
Dogma (1999,  R)
67
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
68
Chasing Amy (1997,  R)
69
Clerks (1994,  R)
70
Clerks II (2006,  R)
71
Mallrats (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments