My Favorite Movies


  fb842090569's Rating My Rating
1
Excalibur (1981,  R)
Excalibur
As far as Arthur movies go.I love this one it is shot so classically anyone would enjoy.
2
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
The Message was simple especially to the People of scotland for whom I think the movie reawakened a fire inside. Cheers
3
Wizards (1977,  PG)
Wizards
Not huge fav for todays CGI generation but the art work is classic and the pre-computor animation effects ROCK.
4
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
I love the whole premise that a woman could save the universe.Very action packed and Chris Tucker is a gem.
5
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil
This zombie spoof of a video game did not give me the warm fuzzies but I really warmed up to it in great action sequences.
6
Rob Roy (1995,  R)
Rob Roy
Loved Liam Neeson in this one. One astonishing movie The Jackobyte fight scenes are very exciting.
7
Ash Wednesday (2002,  R)
Ash Wednesday
I thought the plot was very easily seen in this one but I have to agree on one thing Elijah wood as the brother of an irish mob leader no way.Ed Burn gives a great performance though.
8
Harold and Maude (1971,  PG)
Harold and Maude
Great Movie great year in a time of decadance we needed the lesson taught in this one. Loved the soundtrack by the former Kat Stevens.
9
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
New York city in the seventies.De niro in a role that disconnects him fromthe type cast mobster.Harvey Keitel is great as the pimp. A cult classic.
10
The Outsiders (1983,  PG)
The Outsiders
This was pefectly cast as the book was better than the movie, This was still very entertaining and captured a lot of SE Hintons Alliterations.
11
Rumble Fish (1983,  R)
Rumble Fish
One of Matt Dillons finest performances. Mickey Rourke rocks as the Motorcycle boy.A must see...
12
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
Prbably one of my fav Smauel L. Jackson Flicks and Geena Davis is totally awesome as the femme fatale with amnesia.
13
American Yakuza (1995,  R)
American Yakuza
Loved this one alot. gets into your head. Viggo Mortensen Pre History of Violence performance is rivetting and worth the watch.
14
Four Brothers (2005,  R)
Four Brothers
Saw this one on an airplane to Germany WOW Mark Wahlbergs best since boogie nights. Great cast. Sofia Vergara is distracting but great.
15
A History of Violence (2005,  R)
A History of Violence
This movie went so fast I had to see it twice but what a ride. Viggo Mortensen great performance.
16
Where the Red Fern Grows (1974,  G)
Where the Red Fern Grows
This movie made you feel you lost your best friends the book is even better but the movie is great family entertainment.
17
The Asphalt Jungle (1950,  Unrated)
The Asphalt Jungle
A Great movie and a must see not one of Norma jeans best but woth watching.
18
Sleepwalkers (1992,  R)
Sleepwalkers
Of all the gorry blood slime and guts films this one had my blood pumping pure genius.
19
The Last of the Mohicans (1992,  R)
The Last of the Mohicans
Alot of people say it was long winded and maybe so but watch this on the big screen with the scenery and it is all worth it breathtaking. Daniel day is okay in it but Wes Studi as the bad man role kicked but and stole the show.
20
Barbarosa (1982,  PG)
Barbarosa
If this was a spagetti western it would be a cult sensation. but the combinatin of gary busey and Willie NElson is fabulous .
21
The Killing Fields (1984,  R)
The Killing Fields
I am not going to lie to you this one is a thinkers movie and has been known to stir debate.But a hell of a story based on true events.
22
Angel Heart (1987,  R)
Angel Heart
This one gives you the willies at times but a psycho mystery horror show is what this movie delivers.A great cast too.
23
The Serpent and the Rainbow (1987,  R)
The Serpent and the Rainbow
I have seen this movie over a dozen times and i still love it Bill Pullmans perfornace is great and the genre is very cool I rememebered when that stuff happened in haiti so yeah puts you in the movie. Very entertaining.
24
Love and a .45 (1994,  R)
Love and a .45
Renee Zelweggers acting debut and the best at that and a phenomenal Soundtrack if you like natural born killers you'll love this one
25
Green Street Hooligans (2005,  R)
Green Street Hooligans
great bonding movie for the gents!!
26
300 (2007,  R)
300
Great movie and that is what it was entertaining tothe hilt not looking for history lesson but entertaining...
27
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
Kubrics genious to the prevailing teen society and the rotting family values of today. Not shocking to todays shoot em up society which scares the crap outta me.
28
Collateral (2004,  R)
Collateral
Manns facinating look into the night life sub culture genre is like stepping into a whole new world . The attention to detail is fascinating. A must see.
29
Constantine (2005,  R)
30
Crash (2004,  R)
31
Cry Baby (1990,  PG-13)
32
Face/Off (1997,  R)
33
Ghost Rider (2007,  PG-13)
34
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
35
Lucky Number Slevin (2006,  R)
36
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
37
Shooter (2007,  R)
38
Sin City (2005,  R)
39
The Departed (2006,  R)
40
Training Day (2001,  R)
41
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
42
I Am Legend (2007,  PG-13)
43
American Gangster (2007,  R)
44
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
45
The Butcher Boy (1998,  R)
46
Eastern Promises (2007,  R)
47
Stiletto Dance (2001,  R)
48
The Doors (1991,  R)
49
Blood Diamond (2006,  R)
50
Wanted (2008,  R)
51
Shogun Assassin (1980,  R)
Shogun Assassin
This is one of my all time favs. There is nothing else to say but WATCH THIS MOVIE IT ROCKS>
52
Suspect Zero (2004,  R)
53
Hell Ride (2008,  R)
Hell Ride
Great Movie Tarrantino Keep smokin your weed man this so reminds me of the early seventies late sixties biker movies . Captured it all I can see again and again. Awesome !!!What a movie should be entertaining...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments