My Favorite Movies
| fb843110746's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 2 |
The Best Years of Our Lives (1946, Unrated) |
|
| 3 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 4 |
Cover Girl (1944, Unrated) |
|
| 5 |
A Tale of Two Cities (1935, Unrated) |
|
| 6 |
L'Eclisse (1962, Unrated) |
|
| 7 |
Now, Voyager (1942, Unrated) |
|
| 8 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 9 |
Bye Bye Birdie (1963, G) |
|
| 10 |
Miracle on 34th Street (1947, Unrated) |
|
| 11 |
Cleopatra (1934, Unrated) |
|
| 12 |
Fanny (1961, Unrated) |
|
| 13 |
Cinderella (1950, G) |
|
| 14 |
On the Town (1949, Unrated) |
|
| 15 |
Meet John Doe (1941, Unrated) |
|
| 16 |
Charade (1963, G) |
|
| 17 |
For Whom the Bell Tolls (1943, Unrated) |
|
| 18 |
The Palm Beach Story (1942, Unrated) |
|
| 19 |
Lady of Burlesque (1943, Unrated) |
|
| 20 |
The Mad Miss Manton (1938, PG) |
|
| 21 |
Easy Living (1937, Unrated) |
|
| 22 |
Wuthering Heights (1939, G) |
|
| 23 |
Mr. Smith Goes to Washington (1939, Unrated) |
|
| 24 |
Dark Victory (1939, Unrated) |
|
| 25 |
Drums Along the Mohawk (1939, Unrated) |
|
| 26 |
The Roaring Twenties (1939, Unrated) |
|
| 27 |
The Hunchback of Notre Dame (1939, Unrated) |
|
| 28 |
Stagecoach (1939, Unrated) |
|
| 29 |
Juarez (1939, Unrated) |
|
| 30 |
The Birds (1963, PG-13) |
|
| 31 |
Barry Lyndon (1975, PG) |
|
| 32 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 33 |
Memento (2000, R) |
|
| 34 |
Fargo (1996, R) |
|
| 35 |
New York, New York (1977, PG) |
|
| 36 |
A Woman Under the Influence (1975, R) |
|
| 37 |
Dead End (1937, Unrated) |
|
| 38 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 39 |
To Have and Have Not (1944, Unrated) |
|
| 40 |
High Sierra (1941, Unrated) |
|
| 41 |
They Drive by Night (1940, Unrated) |
|
| 42 |
So Proudly We Hail! (1943, Unrated) |
|
| 43 |
Since You Went Away (1944, Unrated) |
|
| 44 |
Pride of the Marines (Forever in Love) (1945, Unrated) |
|
| 45 |
Amarcord (1974, R) |
|
| 46 |
L'Avventura (The Adventure) (1960, Unrated) |
|
| 47 |
La Notte (1961, Unrated) |
|
| 48 |
Il giardino dei Finzi-Contini (The Garden of the Finzi-Continis) (1970, R) |
|
| 49 |
La Dolce Vita (1960, Unrated) |
|
| 50 |
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away) (1974, R) |
|
| 51 |
Roma, cittą aperta (Open City) (1946, Unrated) |
|
| 52 |
Reap the Wild Wind (1942, Unrated) |
|
| 53 |
Great Expectations (1947, Unrated) |
|
| 54 |
Sullivan's Travels (1941, Unrated) |
|
| 55 |
Duck Soup (1933, Unrated) |
|
| 56 |
A Night at the Opera (1935, Unrated) |
|
| 57 |
How Green Was My Valley (1941, Unrated) |
|
| 58 |
Morocco (1930, Unrated) |
|
| 59 |
Shanghai Express (1932, Unrated) |
|
| 60 |
Touch of Evil (1958, PG-13) |
|
| 61 |
Marie Antoinette (1938, Unrated) |
|
| 62 |
Alexander's Ragtime Band (1938, Unrated) |
|
| 63 |
The Ghost and Mrs. Muir (1947, Unrated) |
|
| 64 |
Portrait of Jennie (2002, PG-13) |
|
| 65 |
Red River (1948, Unrated) |
|
| 66 |
How the West Was Won (1963, G) |
|
| 67 |
Manhattan (1979, R) |
|
| 68 |
The Band Wagon (1953, Unrated) |
|
| 69 |
Never Give a Sucker an Even Break (What A Man) (1941, Unrated) |
|
| 70 |
The Bank Dick (1940, Unrated) |
|
| 71 |
Buck Privates (1941, Unrated) |
|
| 72 |
The Devil and Miss Jones (1941, Unrated) |
|
| 73 |
Parting Glances (1986, Unrated) |
|
| 74 |
Outrageous! (1977, Unrated) |
|
| 75 |
Atonement (2007, R) |
|
| 76 |
The War of the Worlds (1953, G) |
|
| 77 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 78 |
The Train (1964, Unrated) |








































































