My Favorite Movies


  fb846165005's Rating My Rating
1
Eyes Wide Shut (1999,  R)
2
Wild At Heart (1990,  R)
3
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
4
Dogville (2003,  R)
5
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
6
Paranoid Park (2007,  R)
7
Mulholland Drive (2001,  R)
8
Arizona Dream (1993,  R)
9
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
10
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
11
Farinelli (1995,  R)
12
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
13
The Constant Gardener (2005,  R)
14
Lord of War (2005,  R)
15
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
16
Trainspotting (1996,  R)
17
American Beauty (1999,  R)
18
Big Fish (2003,  PG-13)
19
Chocolat (2000,  PG-13)
20
Forrest Gump (1994,  PG-13)
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
24
Jurassic Park (1993,  PG-13)
25
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
26
Ray (2004,  PG-13)
27
Shrek (2001,  PG)
28
Happy Feet (2006,  PG)
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
32
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
33
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
34
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
35
The Butterfly Effect (2004,  R)
36
The Lord of the Rings (1978,  PG)
37
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
38
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
39
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
40
The Matrix (1999,  R)
41
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
42
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
43
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
44
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
45
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
46
La Bête humaine (Judas Was a Woman)(The Human Beast) (1940,  Unrated)
47
From the Other Side (De L'autre Cote) (2002,  Unrated)
48
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
49
Persepolis (2007,  PG-13)
50
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
51
Gerry (2003,  R)
52
Elephant (2003,  R)
53
Brokeback Mountain (2005,  R)
54
Chicago (2002,  PG-13)
55
Finding Nemo (2003,  G)
56
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
57
Lost In Translation (2003,  R)
58
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
59
Silent Hill (2006,  R)
60
The Fifth Element (1997,  PG-13)
61
The Pianist (2002,  R)
62
The Wizard of Oz (1939,  G)
63
Summer With Monika (Sommaren med Monika) (1956,  Unrated)
64
Secrets & Lies (1996,  R)
65
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
66
La Fille Coupée en Deux (The Girl Cut in Two) (A Girl Cut in Two) (2008,  Unrated)
67
Death and the Maiden (1995,  R)
68
The Ninth Gate (1999,  R)
69
Professione: reporter (The Passenger) (1975,  PG-13)
70
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
71
Jeux Interdits (Forbidden Games) (1952,  Unrated)
72
Spartacus (1960,  PG-13)
73
Barry Lyndon (1975,  PG)
74
The Shining (1980,  R)
75
A Clockwork Orange (1971,  R)
76
Paths of Glory (1957,  Unrated)
77
Lolita (1962,  Unrated)
78
Full Metal Jacket (1987,  R)
79
Dead Man (1995,  R)
80
A History of Violence (2005,  R)
81
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
82
Pulp Fiction (1994,  R)
83
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
84
Reservoir Dogs (1992,  R)
85
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
86
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
87
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
88
Lost Highway (1997,  R)
89
The Elephant Man (1980,  PG)
90
No Country for Old Men (2007,  R)
91
Yol (The Way) (1982,  PG)
92
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
93
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) (1964,  Unrated)
94
Orchestra Rehearsal (1979,  Unrated)
95
Brazil (1985,  R)
96
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
97
Poor Cow (1967,  Unrated)
98
It's a Free World... (2007,  Unrated)
99
Family Life (1971,  Unrated)
100
Johnny Got His Gun (1971,  PG)
101
The Dreamers (2004,  NC-17)
102
Little Buddha (1994,  PG)
103
Scarface (1983,  R)
104
Respiro (2003,  PG-13)
105
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
106
Volver (2006,  R)
107
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) (2004,  Unrated)
108
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
109
Hannibal (2001,  R)
110
The Silence of the Lambs (1991,  R)
111
Red Dragon (2002,  R)
112
Seven (Se7en) (1995,  R)
113
The Piano (1993,  R)
114
In the Cut (2003,  R)
115
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
116
Au Hasard Balthazar (1966,  Unrated)
117
Festen (The Celebration) (1998,  R)
118
Breaking the Waves (1996,  R)
119
The Boxer (1997,  R)
120
The Five Obstructions (2003,  Unrated)
121
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937,  Unrated)
122
Death of a Salesman (1985,  PG)
123
Rain Man (1988,  R)
124
Actresses (Actrices) (2007,  Unrated)
125
Dancer in the Dark (2000,  R)
126
Requiem for a Dream (2000,  R)
127
Billy Elliot (2000,  R)
128
Madame Bovary (1991,  PG-13)
129
Into the West (1993,  PG)
130
The Commitments (1991,  R)
131
Dangerous Liaisons (1988,  R)
132
The Crow (1994,  R)
133
Evita (1997,  PG)
134
La Question humaine (,  Unrated)
135
La Diagonale du Fou (Dangerous Moves) (1984,  Unrated)
136
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
137
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (2002,  R)
138
Tokyo Eyes (1998,  Unrated)
139
Himalaya - l'enfance d'un chef (1999,  PG)
140
Total Recall (1990,  R)
141
Starship Troopers (1997,  R)
142
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
143
Claire's Knee (Le genou de Claire) (1971,  PG)
144
Irreversible (2002,  Unrated)
145
L' Année Dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) (1961,  Unrated)
146
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
147
Angels In America (,  Unrated)
148
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
149
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
150
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
151
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
152
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988,  R)
153
Le Jour se lève (Daybreak) (1939,  Unrated)
154
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
155
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
156
The Gold Rush (1925,  Unrated)
157
City Lights (1931,  Unrated)
158
Modern Times (1936,  Unrated)
159
The Great Dictator (1940,  G)
160
Paris, Texas (1984,  R)
161
Games of Love and Chance (L'Esquive) (2005,  Unrated)
162
Frankenstein (1931,  Unrated)
163
Watership Down (1978,  PG)
164
Sommarlek (Summerplay) (1951,  Unrated)
165
Mystic River (2003,  R)
166
The Killing (1956,  Unrated)
167
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
168
Le Doulos (1962,  Unrated)
169
Pollux et le chat bleu (Dougal and the Blue Cat) (1970,  Unrated)
170
Genealogies of a Crime (1998,  Unrated)
171
La Moustache (2005,  Unrated)
172
Munich (2005,  R)
173
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
174
Rois et Reine (Kings and Queen) (2005,  Unrated)
175
Le Boucher (1971,  Unrated)
176
Rosetta (1999,  R)
177
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
178
Teorema (,  Unrated)
179
Basic Instinct (1992,  R)
180
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
181
Delicatessen (1991,  R)
182
[Rec] (2007,  R)
183
WALL-E (2008,  G)
184
The Dark Knight (2008,  PG-13)
185
Repulsion (1965,  Unrated)
186
Emergency Kisses (Les Baisers De Secours) (1989,  Unrated)
187
Happy-Go-Lucky (2008,  R)
188
La vie des morts (1991,  Unrated)
189
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
190
Manhattan (1979,  R)
191
Parlez-moi de la pluie (Let it Rain) (2009,  Unrated)
192
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
193
Gomorrah (Gomorra) (2008,  Unrated)
194
Psycho (1960,  R)
195
Vertigo (1958,  PG)
196
Entre les Murs (The Class) (2008,  PG-13)
197
Match Point (2005,  R)
198
Scoop (2006,  PG-13)
199
Melinda and Melinda (2005,  PG-13)
200
A Kiss Before Dying (1991,  R)
201
Sin City (2005,  R)
202
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
DiCaprio is brilliant in this film
203
Solino (2002,  Unrated)
204
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
205
Into the Wild (2007,  R)
206
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
207
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
208
Monika (1956,  Unrated)
209
A Midsummer Night's Dream (1999,  PG-13)
210
The Visitor (2008,  PG-13)
211
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
212
Hunger (2009,  Unrated)
213
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
214
Metropolis (1927,  Unrated)
215
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
216
Sheitan (Satan) (2006,  Unrated)
217
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
Il Gattopardo (The Leopard)
Je pense que ce film doit sa qualité au bouquin sur lequel il est calqué. Pas trop d'innovation de la part de Visconti, c'est dommage. Mais c'est jouissif de voir un livre qu'on a adoré mis en image. Et Tancredi/Alain Delon est tout simplement divin. Par contre Angelica est extrêmement laide.
218
Burn After Reading (2008,  R)
219
Another Day In Paradise (1997,  R)
220
The Duchess (2008,  PG-13)
221
Snatch (2001,  R)
222
Frozen River (2008,  R)
223
BirdWatchers - La terra degli uomini rossi (2008,  Unrated)
224
Parade (1974,  Unrated)
225
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
226
Citizen Kane (1941,  PG)
227
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
228
M (1931,  Unrated)
229
La Reine Margot (Queen Margot) (1994,  R)
230
Smoking/No Smoking (1993,  Unrated)
231
L'Équipier (The Light) (2004,  Unrated)
232
Synecdoche, New York (2008,  R)
233
Touch of Evil (1958,  PG-13)
234
Aus dem Leben der Marionetten (From the Life of the Marionettes) (1980,  R)
235
Cheri (2009,  R)
236
Stalker (1979,  Unrated)
237
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) (2005,  NC-17)
238
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) (2009,  PG-13)
239
El Nino Pez (The Fish Child) (2009,  Unrated)
240
Welcome (2009,  Unrated)
241
Looking for Eric (2009,  Unrated)
Looking for Eric
A prendre souvent au second degré, et être prêt à patienter durant les quelques longueurs
242
Casablanca (1943,  PG)
243
Amreeka (2009,  PG-13)
244
The Godfather (1972,  R)
245
Iron Man (2008,  PG-13)
246
Liverpool (2008,  Unrated)
247
Public Enemies (2009,  R)
248
Up (2009,  PG)
249
In Bruges (2008,  R)
250
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood
C'est dur pour moi de l'admettre, mais ça vaut un Kubrick. Magnifique à tous points de vues
251
Wuthering Heights (1954,  Unrated)
252
Inglourious Basterds (2009,  R)
253
Taxi Driver (1976,  R)
254
La vie est un long fleuve tranquille (Life Is a Long Quiet River) (1988,  Unrated)
255
Paris Je T'aime (2007,  R)
256
Trouble Every Day (Gargoyle) (2001,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments