My Favorite Movies


  fb851370252's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
2
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
3
Snatch (2001,  R)
4
The Usual Suspects (1995,  R)
5
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
6
Reservoir Dogs (1992,  R)
7
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
8
American History X (1998,  R)
9
Scent of a Woman (1992,  R)
10
Jackie Brown (1997,  R)
11
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
12
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
13
Lord of War (2005,  R)
14
Four Rooms (1996,  R)
15
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
16
A History of Violence (2005,  R)
17
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
18
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
19
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
20
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
21
Memento (2000,  R)
22
Jarhead (2005,  R)
23
Full Metal Jacket (1987,  R)
24
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
25
Requiem for a Dream (2000,  R)
26
Saving Private Ryan (1998,  R)
27
Seven (Se7en) (1995,  R)
28
Apocalypse Now (1979,  R)
29
The Big Lebowski (1998,  R)
30
Taxi Driver (1976,  R)
31
The Godfather (1972,  R)
32
Crash (2004,  R)
33
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
34
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
35
Casablanca (1943,  PG)
36
Die Hard (1988,  R)
37
Hostel (2006,  R)
38
Back to the Future Part II (1989,  PG)
39
Back to the Future (1985,  PG)
40
Back to the Future Part III (1990,  PG)
41
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
42
Final Destination (2000,  R)
43
GoodFellas (1990,  R)
44
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
45
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
46
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
47
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
48
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
49
Pretty Woman (1990,  R)
50
Resident Evil (2002,  R)
51
Saw (2004,  R)
52
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
53
The Terminator (1984,  R)
54
Shaun of the Dead (2004,  R)
55
Spider-Man (2002,  PG-13)
56
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
57
The Butterfly Effect (2004,  R)
58
The Godfather, Part II (1974,  R)
59
The Godfather, Part III (1990,  R)
60
The Italian Job (2003,  PG-13)
61
The Illusionist (2006,  PG-13)
62
The Lord of the Rings (1978,  PG)
63
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
64
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
65
The Matrix (1999,  R)
66
The Matrix Reloaded (2003,  R)
67
The Matrix Revolutions (2003,  R)
68
The Notebook (2004,  PG-13)
69
The Prestige (2006,  PG-13)
70
The Shining (1980,  R)
71
The Silence of the Lambs (1991,  R)
72
The Truman Show (1998,  PG)
73
Underworld (2003,  R)
74
Magnolia (1999,  R)
75
Eyes Wide Shut (1999,  R)
76
The Great Escape (1963,  Unrated)
77
Paths of Glory (1957,  Unrated)
78
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
79
The Devil's Rejects (2005,  R)
80
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
81
Amistad (1997,  R)
82
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
83
The Birds (1963,  PG-13)
84
Vertigo (1958,  PG)
85
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
86
Carandiru (2004,  R)
87
Conspiracy Theory (1997,  R)
88
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
89
Descent (2005,  PG-13)
90
The Devil's Advocate (1997,  R)
91
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
92
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
93
Finding Neverland (2004,  PG)
94
Gattaca (1997,  PG-13)
95
The Jacket (2005,  R)
96
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
97
K-PAX (2001,  PG-13)
98
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
99
Léon (The Professional) (1994,  R)
100
Mad Max (1979,  R)
101
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
102
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
103
Psycho (1960,  R)
104
Sin City (2005,  R)
105
Sleepers (1996,  R)
106
The Time Machine (2002,  PG-13)
107
The Untouchables (1987,  R)
108
The Thing (1982,  R)
109
Troy (2004,  R)
110
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq) (2001,  R)
111
The Weather Man (2005,  R)
112
Bedazzled (2000,  PG-13)
113
Delicatessen (1991,  R)
114
21 Grams (2003,  R)
115
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
116
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
117
American Pie (1999,  R)
118
Arizona Dream (1993,  R)
119
Basic (2003,  R)
120
American Beauty (1999,  R)
121
The Departed (2006,  R)
122
Chinatown (1974,  R)
123
Forrest Gump (1994,  PG-13)
124
Braveheart (1995,  R)
125
Amores Perros (2001,  R)
126
Groundhog Day (1993,  PG)
127
Brick (2006,  R)
128
La Haine (Hate) (1996,  R)
129
Runaway Jury (2003,  PG-13)
130
Apocalypto (2006,  R)
131
The Deer Hunter (1978,  R)
132
Pirates of Silicon Valley (1999,  Unrated)
133
Cast Away (2000,  PG-13)
134
The Last King of Scotland (2006,  R)
135
Being John Malkovich (1999,  R)
136
True Romance (1993,  R)
137
Proof (2005,  PG-13)
138
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
139
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
140
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
141
Angel-A (2005,  R)
142
Running Scared (2006,  R)
143
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
144
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
145
Pulp Fiction (1994,  R)
146
Fight Club (1999,  R)
147
A Clockwork Orange (1971,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments