Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb855655606's Rating My Rating
1
Ghost World (2001,  R)
2
Lost In Translation (2003,  R)
3
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
4
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
5
Donnie Darko (2001,  R)
6
Waking Life (2001,  R)
7
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
8
Equilibrium (2002,  R)
9
Shaun of the Dead (2004,  R)
10
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
11
The Devil's Rejects (2005,  R)
12
The Matrix (1999,  R)
13
Fight Club (1999,  R)
14
Oldboy (2005,  R)
15
Children of Men (2006,  R)
16
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
17
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
18
Superbad (2007,  R)
19
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
20
Sin City (2005,  R)
21
I Heart Huckabees (2004,  R)
22
Chocolate (2008,  R)
23
Half Nelson (2006,  R)
24
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
25
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
26
Jesus Camp (2006,  PG-13)
27
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
28
Watchmen (2009,  R)
Watchmen
If I have any serious complaints about Snyder's 'Watchmen' they're that the film is just too damn short, and some of the minor attempts to add a level of modernist realism made the story feel "lighter" and less "real" than the one in the comic. Despite being changed into a worldwide threat—rather than the localized one seen in the comic—the climax is lacking the gravity and sense of loss present in Alan Moore's original story. It's also missing a lot of the humanity that made the book resonate so much, and the simplification or total excising of portions of dialogue leaves much to be desired. However, the movie is surprisingly faithful to the book in many respects, and it LOOKS amazing. That this movie got made, that it's GOOD, that it's as smart as it is—it's as close as mainstream film-making is likely to get to 'Donnie Darko' or 'Waking Life' territory, but on an epic, almost old-Hollywood sort of scale—and that it was a relatively HARD R-rated film is HUGE. Future comic-book adapters, take note!
29
Southland Tales (2007,  R)
30
The Darjeeling Limited (2007,  R)
The Darjeeling Limited
Two words...Sweet Lime.
31
Hot Fuzz (2007,  R)
32
Hellboy (2004,  PG-13)
33
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
34
Cloverfield (2008,  PG-13)
35
Juno (2007,  PG-13)
36
Garden State (2004,  R)
37
Irreversible (2002,  Unrated)
38
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003,  R)
39
The Happiness of the Katakuris (2001,  R)
40
Sukiyaki Western Django (2008,  R)
41
Izo (2004,  Unrated)
42
Jitsuroku Andô Noboru kyôdô-den: Rekka (Deadly Outlaw: Rekka) (Violent Fire) (2002,  Unrated)
43
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
44
Gran Torino (2009,  R)
Gran Torino
How Clint wasn't nominated for an Oscar for THIS rather than the bullshit the Academy has chosen to bestow its "pity the old guy" awards on over the last few years is beyond me. They should be showing this flick to kids in schools across the country as a lesson on why it's not cool to act like a thugged out douchebag.
45
Iron Man (2008,  PG-13)
46
Clerks II (2006,  R)
47
Dogma (1999,  R)
48
Knocked Up (2007,  R)
49
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
50
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
51
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
52
Blades of Glory (2007,  PG-13)
53
Old School (2003,  R)
54
Iron Monkey (2001,  PG-13)
55
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
56
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) (1992,  R)
57
The Bride With White Hair (1993,  Unrated)
58
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) (2000,  PG-13)
59
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
60
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
61
Jackie Brown (1997,  R)
62
True Romance (1993,  R)
63
Raising Arizona (1987,  PG-13)
64
No Country for Old Men (2007,  R)
65
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
66
V for Vendetta (2006,  R)
67
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
68
Bowling for Columbine (2002,  R)
69
Sicko (2007,  PG-13)
70
Roger & Me (1989,  R)
71
The Big One (1998,  PG-13)
72
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
73
The Dreamers (2004,  NC-17)
74
Rushmore (1998,  R)
75
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
76
Eastern Promises (2007,  R)
77
A History of Violence (2005,  R)
78
Wanted (2008,  R)
79
This Film is Not Yet Rated (2006,  NC-17)
80
Running Scared (2006,  R)
81
Thank You For Smoking (2006,  R)
82
House of 1000 Corpses (2003,  R)
83
Super Troopers (2001,  R)
84
Beerfest (2006,  R)
85
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)
86
Akira (1988,  R)
87
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
88
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
89
Dark City (1998,  R)
90
The Matrix Reloaded (2003,  R)
91
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
92
Snatch (2001,  R)
93
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
94
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
95
The Ice Storm (1997,  R)
96
Hero (2004,  PG-13)
97
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
98
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
99
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
100
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
101
A Better Tomorrow (1986,  R)
102
Requiem for a Dream (2000,  R)
103
Pi (1998,  R)
104
Memento (2000,  R)
105
Cube (1998,  R)
106
Secrets of a Call Girl (1973,  Unrated)
Secrets of a Call Girl
For the soundtrack alone...But there's '70s boobs too.
107
Superfly (1972,  R)
108
Shaft (1971,  R)
109
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
110
Suicide Club (2002,  Unrated)
111
Ip Man (Yip Man) (2008,  Unrated)
Ip Man (Yip Man)
Some of the most brutal fight choreography I've seen in a long time.
112
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
113
An Evening with Kevin Smith (2001,  Unrated)
An Evening with Kevin Smith
Chaka mad. Chaka REAL mad.
114
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder (2006,  Unrated)
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder
"Fanny fun," plus "tim-bits."
115
Clerks (1994,  R)
116
Chasing Amy (1997,  R)
117
Pulp Fiction (1994,  R)
118
Closer (2004,  R)
119
Fudoh: The New Generation (1996,  Unrated)
120
Three Kings (1999,  R)
121
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
122
Pineapple Express (2008,  R)
123
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood
Daniel Day-Lewis, motherfucker!
124
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
125
Seven Pounds (2008,  PG-13)
126
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
127
Midnight Madness (1980,  PG)
128
UHF (1989,  PG)
129
The 'Burbs (1989,  PG)
The 'Burbs
I miss FUNNY Tom Hanks so much.
130
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
131
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
132
Sixteen Candles (1984,  PG)
133
The Breakfast Club (1985,  R)
134
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
135
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
136
Weird Science (1985,  PG-13)
137
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
138
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
139
The Great Outdoors (1988,  PG)
140
Die Hard (1988,  R)
141
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
142
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
143
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
144
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
145
The Lost Boys (1987,  R)
146
Dream a Little Dream (1989,  PG-13)
147
Back to the Future (1985,  PG)
148
Back to the Future Part II (1989,  PG)
149
Back to the Future Part III (1990,  PG)
150
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
151
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
152
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
153
The Matrix Revolutions (2003,  R)
154
The Animatrix (2003,  Unrated)
155
Basquiat (1996,  R)
156
Kids (1995,  NC-17)
157
Bully (2001,  R)
158
Adaptation (2002,  R)
159
Magnolia (1999,  R)
160
American Splendor (2003,  R)
161
The Usual Suspects (1995,  R)
162
Being John Malkovich (1999,  R)
163
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
164
The Godfather (1972,  R)
165
The Godfather, Part II (1974,  R)
166
Taxi Driver (1976,  R)
167
GoodFellas (1990,  R)
168
The Silence of the Lambs (1991,  R)
169
The Pianist (2002,  R)
170
American History X (1998,  R)
171
The Fifth Element (1997,  PG-13)
172
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
173
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
174
Transformers (2007,  PG-13)
175
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
176
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
177
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
178
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
179
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
180
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
181
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
182
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
183
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
184
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
185
Blade Runner (1982,  R)
186
Alien (1979,  R)
187
Aliens (1986,  R)
188
RoboCop (1987,  R)
189
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
190
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres (2007,  R)
191
300 (2007,  R)
192
Beowulf (2007,  PG-13)
193
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
194
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
195
Nacho Libre (2006,  PG)
196
School of Rock (2003,  PG-13)
197
High Fidelity (2000,  R)
198
Lord of War (2005,  R)
199
Constantine (2005,  R)
200
The Incredibles (2004,  PG)
201
Team America - World Police (2004,  R)
202
The Village (2004,  PG-13)
203
Unbreakable (2000,  PG-13)
204
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
205
Monster (2003,  R)
206
From Hell (2001,  R)
207
25th Hour (2002,  R)
208
Gangs of New York (2002,  R)
209
Big Fish (2003,  PG-13)
210
Do the Right Thing (1989,  R)
211
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
212
Better Off Dead (1985,  PG)
213
Morgan Stewart's Coming Home (Home Front) (1987,  PG-13)
214
Hiding Out (1987,  PG-13)
215
Penn & Teller Get Killed (Dead Funny) (1989,  R)
216
Men At Work (1990,  PG-13)
217
Three Amigos! (1986,  PG)
218
Jimmy and Judy (2006,  R)
219
The Salton Sea (2002,  R)
220
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
221
Real Genius (1985,  PG)
222
The Cannonball Run (1981,  PG)
223
Cannonball Run II (1984,  PG)
224
Kung Fu Hustle (2005,  R)
225
Cha no aji, (The Taste of Tea) (2004,  Unrated)
226
Blow (2001,  R)
227
Syriana (2005,  R)
228
The Way of the Gun (2000,  R)
229
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
230
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
231
Dancer in the Dark (2000,  R)
232
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
233
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
234
Spun (2003,  R)
235
Slacker (1991,  R)
236
Shogun Assassin (1980,  R)
237
The Duel (Kuet chin chi gam ji din) (2000,  Unrated)
238
A Man Called Hero (Zhong hua ying xiong) (1999,  R)
239
Shu shan zheng zhuan (The Legend of Zu) (Zu Warriors) (2001,  PG-13)
240
Léon (The Professional) (1994,  R)
241
American Beauty (1999,  R)
242
Zero Effect (1997,  R)
243
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
244
Say Anything... (1989,  PG-13)
245
Heathers (1988,  R)
246
A Bronx Tale (1993,  R)
247
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
248
The Princess Bride (1987,  PG)
249
Bad Santa (2003,  R)
250
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
251
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
252
Benny & Joon (1993,  PG)
253
Untamed Heart (1993,  PG-13)
254
Malcolm X (1992,  PG-13)
255
School Daze (1988,  R)
256
Young Frankenstein (1974,  PG)
257
History of the World -- Part I (1981,  R)
258
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
259
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
260
Pumpkin (2002,  R)
261
Office Space (1999,  R)
262
Dogtown and Z-Boys (2001,  PG-13)
263
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
264
Zoolander (2001,  PG-13)
265
Sleepy Hollow (1999,  R)
266
The Big Lebowski (1998,  R)
267
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
268
Religulous (2008,  R)
269
The Wackness (2008,  R)
270
The Game (1997,  R)
271
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
272
Saved! (2004,  PG-13)
273
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
274
Igby Goes Down (2002,  R)
275
How's Your News (2001,  Unrated)
276
Super Size Me (2004,  PG-13)
277
Menace II Society (1993,  R)
278
Dead Presidents (1995,  R)
279
Boyz n the Hood (1991,  R)
280
Rosewood (1997,  R)
281
Juice (1992,  R)
282
Coming to America (1988,  R)
283
Trading Places (1983,  R)
284
Point of No Return (The Assassin) (1993,  R)
285
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
286
Seven (Se7en) (1995,  R)
287
Panic Room (2002,  R)
288
Eve's Bayou (1996,  R)
289
The Red Violin (1999,  R)
290
The Caveman's Valentine (2001,  R)
291
Formula 51 (The 51st State) (2002,  R)
292
The Last King of Scotland (2006,  R)
293
Lumumba (2001,  PG)
294
Hard Candy (2006,  R)
295
Wild Style (1983,  R)
296
Style Wars (1983,  Unrated)
297
Wet Hot American Summer (2001,  R)
298
The Foot Fist Way (2006,  R)
299
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
300
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984,  PG)
301
Breakin' 2 - Electric Boogaloo (1984,  PG)
302
Scratch (2002,  R)
303
Harlem Nights (1989,  R)
304
Finding Nemo (2003,  G)
305
A Rage in Harlem (1991,  R)
306
Role Models (2008,  R)
307
One Crazy Summer (1986,  PG)
308
Hancock (2008,  PG-13)
309
Rookie of the Year (1993,  PG)
310
The Sandlot (1993,  PG)
311
Annie Hall (1977,  PG)
312
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
313
Sleeper (1973,  PG)
314
Zelig (1983,  PG)
315
Apocalypse Now (1979,  R)
316
This Is Spinal Tap (1984,  R)
317
Best in Show (2000,  PG-13)
318
A Mighty Wind (2003,  PG-13)
319
Idiocracy (2006,  R)
320
Tropic Thunder (2008,  R)
321
Stardust (2007,  PG-13)
322
Hot Rod (2007,  PG-13)
323
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
324
Freeway (1996,  R)
325
Let's Go To Prison (2006,  R)
326
24 Hour Party People (2002,  R)
327
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky) (2002,  R)
328
The Gospel According to Philip K. Dick (2000,  Unrated)
329
Control (2007,  R)
330
Drillbit Taylor (2008,  PG-13)
331
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
332
Stand by Me (1986,  R)
333
The Terminator (1984,  R)
334
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
335
Predator (1987,  R)
336
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
337
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) (2006,  R)
338
Harsh Times (2006,  R)
Harsh Times
SO much better than 'Training Day.'
339
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
340
S. Darko (S Darko: A Donnie Darko Tale) (2009,  R)
341
Jackass - The Movie (2002,  R)
342
Jackass: Number Two (2006,  R)
343
Jackass 2.5 (2007,  R)
344
Nicotina (2004,  R)
345
Animalympics (1980,  Unrated)
346
The Spirit (2008,  PG-13)
347
Conan the Barbarian (1982,  R)
348
Pitch Black (2000,  R)
349
Dark Fury - The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
350
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
351
TRON (1982,  PG)
352
The International (2009,  R)
353
Versus (2001,  Unrated)
354
Where in the World Is Osama Bin Laden? (2008,  PG-13)
355
Outlander (2009,  R)
356
Brüno (Bruno) (2009,  R)
357
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
358
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
359
Rambo III (1988,  R)
360
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
361
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
362
Johnny Mad Dog (2008,  Unrated)
363
Tôkyô Zankoku Keisatsu (Tokyo Gore Police) (2008,  Unrated)
364
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) (,  Unrated)
365
Push (2009,  PG-13)
366
Knowing (2009,  PG-13)
367
Friday the 13th (2009,  R)
368
Obsessed (2009,  PG-13)
369
Funny People (2009,  R)
370
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
371
I Love You, Man (2009,  R)
372
Bickford Shmeckler's Cool Ideas (2006,  Unrated)
373
One Way (2006,  Unrated)
374
Kidulthood (2006,  R)
375
W Delta Z (The Killing Gene) (2007,  R)
376
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
377
Tyson (2009,  R)
378
Adventureland (2009,  R)
379
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
380
District 9 (2009,  R)
381
Black Dynamite (2009,  R)
382
Star Trek (2009,  PG-13)
383
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
384
Jennifer's Body (2009,  R)
385
Fanboys (2008,  PG-13)
386
Year One (2009,  PG-13)
387
Observe and Report (2009,  R)
388
Surrogates (2009,  PG-13)
389
Zombieland (2009,  R)
390
Dead Snow (Død snø) (2009,  Unrated)
391
Pontypool (2009,  PG)
392
The Hangover (2009,  R)
The Hangover
Not nearly as funny as the hype made it out to be.
393
Assassination of a High School President (2008,  R)
394
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
395
Up (2009,  PG)
396
Whatever Works (2009,  PG-13)
397
Deadline (2009,  R)
398
The Dead Girl (2006,  R)
399
Deadgirl (2008,  R)
400
Pandorum (2009,  R)
401
Elf (2003,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments