Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb856735251's Rating My Rating
1
August Rush (2007,  PG)
2
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
3
Serendipity (2001,  PG-13)
4
Hairspray (2007,  PG)
5
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
6
St. Trinian's (2007,  PG-13)
7
Superstar (1999,  PG-13)
8
Penelope (2006,  PG)
9
Transformers (2007,  PG-13)
10
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
11
50 First Dates (2004,  PG-13)
12
A Cinderella Story (2004,  PG)
13
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
14
A Walk to Remember (2002,  PG)
15
Almost Famous (2000,  R)
16
Bad Boys (1995,  R)
17
Bad Boys II (2003,  R)
18
Beauty and the Beast (1991,  G)
19
Cry Baby (1990,  PG-13)
20
Dead Poets Society (1989,  PG)
21
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
22
Donnie Darko (2001,  R)
23
Empire Records (1995,  PG-13)
24
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
25
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
26
Grease (1978,  PG)
27
High School Musical (2006,  Unrated)
28
High Fidelity (2000,  R)
29
Hitch (2005,  PG-13)
30
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
31
I Am Sam (2002,  PG-13)
32
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
33
Just Friends (2005,  PG-13)
34
Labyrinth (1986,  PG)
35
Little Miss Sunshine (2006,  R)
36
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
37
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
38
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
39
National Treasure (2004,  PG)
40
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
41
Notting Hill (1999,  PG-13)
42
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
43
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
44
Rush Hour (1998,  PG-13)
45
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
46
Sixteen Candles (1984,  PG)
47
Superbad (2007,  R)
48
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
49
The Breakfast Club (1985,  R)
50
The Butterfly Effect (2004,  R)
51
The Goonies (1985,  PG)
52
The Princess Bride (1987,  PG)
53
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
54
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
55
You Got Served (2004,  PG-13)
56
You Can't Hurry Love (1988,  R)
57
Hairspray (1988,  PG)
58
Detroit Rock City (1999,  R)
59
Rent (2005,  PG-13)
60
The Thing Called Love (1993,  PG-13)
61
The Notebook (2004,  PG-13)
62
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
63
She's the Man (2006,  PG-13)
64
Boys on the Side (1995,  R)
65
Love Actually (2003,  R)
66
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments