My Favorite Movies


  fb860675435's Rating My Rating
1
Apocalypse Now (1979,  R)
Apocalypse Now
The most brilliant script ever...What a performance from Martin Sheen...Cinematography by a God...Intensity beyond belief!
2
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
Could anyone make a better movie?
3
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
Sheer brilliance from Zwick, Leonardo' most intense and mature performance of his career, next Al Pacino, mind blowing cinematography, music that keeps ringing in your ears, plus one of the most brilliant scripts in recent times...
4
The Departed (2006,  R)
The Departed
What intense casting, and stellar performances from them all. The depth of the plots was fabulous, there could have never been a better ending. Power packed at Scorsese's finest...
5
Body of Lies (2008,  R)
Body of Lies
Intelligent cinema,yet another dynamic performance from Leonardo...Nail biting suspense...An insight into a terrifying world that many of us have not seen.
6
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
This is what filmmaking is all about, the director takes us through thrills from the first frame to the last, both story wise and technically, Damon is born as Bourne...Just love him to death.
7
Half Nelson (2006,  R)
Half Nelson
This brilliant script takes us through a very beautiful and intense journey into the mind of a teacher.Ryan Gosling is scary bcos he is too perfect when he emotes,and is probably the most mature actor of this generation.The situation is very honest,bcos it delves into the soul...happiness,sadness,emptiness,and a host of emotions...The bridge between black and white skin is broken...Simple yet beautifully complicated.
8
The Thin Red Line (1999,  R)
The Thin Red Line
Easily the best war film after Apocalypse Now.We rarely see such films coming our way.The poetic nature of narration throughout,with spellbinding cinematography blows your mind.The characters are well etched,and this is an account of WW2 we hardly know about.It is all about battling the insanity of war,while holding memories of home.It is scary bcos it allows you to explore your thoughts...Why do we go to war???
9
A Few Good Men (1992,  R)
A Few Good Men
Such a strong script,with incredible performances from Tom Cruise and Jack Nicholson.It takes nerves to make a film of such a scale,exploring the inner conflicts in the US Marines.Morality wins in the end,but senior officials still try to tell the world that they would like to defend the country in their own way...Think this was a truly bold defense.
10
Scent of a Woman (1992,  R)
Scent of a Woman
When Pacino says "Do you know what pain is?",the whole world crashes around you. He tugs at your heart strings so badly, it hurts. He paints vivid hues on the silver screen with his dynamic performance...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments