You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My alltime favorites!
by
Mrs. Sweeney...
I GOTTA SEE THIS!!
by
masta
Drugged & Wasted
by
Celeste X. A...
Movies I Need To Buy
by
Scott
Fantastic Fantasy
by
Celeste X. A...
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Ashlea
fb864620542's Rating
My Rating
1
A Clockwork Orange
(1971, R)
2
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
3
Where the Buffalo Roam
(1980, R)
4
Requiem for a Dream
(2000, R)
5
Spun
(2003, R)
6
A Scanner Darkly
(2006, R)
7
Candy
(2006, R)
8
Cocaine Cowboys
(2006, R)
9
Drugstore Cowboy
(1989, R)
10
The Panic in Needle Park
(1971, R)
11
The Basketball Diaries
(1995, R)
12
Trainspotting
(1996, R)
13
Blow
(2001, R)
14
American History X
(1998, R)
15
Traffic
(2000, R)
16
Half Baked
(1997, R)
17
How High
(2001, R)
18
The Stoned Age
(1994, R)
19
Dazed and Confused
(1993, R)
20
SLC Punk
(1999, R)
21
Up in Smoke
(1978, R)
22
Pulp Fiction
(1994, R)
23
Another Day In Paradise
(1997, R)
24
MacArthur Park
(2003, R)
25
Never Get Outta the Boat
(2002, R)
26
Permanent Midnight
(1998, R)
27
The Salton Sea
(2002, R)
28
Easy Rider
(1969, R)
29
Reefer Madness (Tell Your Children)(Doped Youth)(The Burning Question)
(1936, PG)
30
Eraserhead
(1977, Unrated)
31
Cry Baby
(1990, PG-13)
32
Little Shop of Horrors
(1986, PG-13)
33
Natural Born Killers
(1994, R)
34
House of 1000 Corpses
(2003, R)
35
The Devil's Rejects
(2005, R)
36
The Rocky Horror Picture Show
(1975, R)
37
Fight Club
(1999, R)
38
Donnie Darko
(2001, R)
39
Seven (Se7en)
(1995, R)
40
The Bone Collector
(1999, R)
41
The Shining
(1980, R)
42
The Silence of the Lambs
(1991, R)
43
Hannibal
(2001, R)
44
Red Dragon
(2002, R)
45
Hannibal Rising
(2007, R)
46
Hedwig and the Angry Inch
(2001, R)
47
Liquid Sky
(1983, R)
48
The War of the Worlds
(1953, G)
49
Surf Nazis Must Die
(1987, R)
50
The Wizard of Oz
(1939, G)
51
The Sound of Music
(1965, G)
52
Mary Poppins
(1964, G)
53
Willy Wonka and the Chocolate Factory
(1971, G)
54
Alice in Wonderland
(1951, G)
55
Alice in Wonderland
(1999, PG)
56
Alice Through the Looking Glass
(1988, Unrated)
57
Alice Through the Looking Glass (1966)
(1966, Unrated)
58
The Witches
(1990, PG)
59
Hocus Pocus
(1993, PG)
60
12 Monkeys
(1995, R)
61
The Warriors
(1979, R)
62
Dawn of the Dead
(1979, R)
63
Full Metal Jacket
(1987, R)
64
25th Hour
(2002, R)