My Favorite Movies


  fb876165231's Rating My Rating
1
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
3
Fracture (2007,  R)
4
The Butterfly Effect 2 (2006,  R)
5
The Butterfly Effect (2004,  R)
6
Marquis de Sade: Justine (Deadly Sanctuary) (1969,  R)
7
Irreversible (2002,  Unrated)
8
Pot Luck (L'Auberge Espagnole)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (,  R)
9
Fatherland (Singing the Blues in Red) (1986,  Unrated)
10
The Doors (1991,  R)
11
Requiem for a Dream (2000,  R)
12
Arthur (1981,  PG)
13
Un Minuto per Pregare, un Istante per Morire (A Minute to Pray, a Second to Die) (1968,  R)
14
The River (1959,  Unrated)
15
The Window (1949,  Unrated)
16
Top Secret! (1984,  PG)
17
Strange Days (1995,  R)
18
Robin Williams: Live on Broadway (2002,  Unrated)
19
U2: Elevation 2001 Live from Boston (2001,  Unrated)
20
U2 - Rattle and Hum (,  PG-13)
21
American History X (1998,  R)
22
Big Fish (2003,  PG-13)
23
Braveheart (1995,  R)
24
Gladiator (2000,  R)
25
Girl, Interrupted (1999,  R)
26
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
27
Inside Man (2006,  R)
28
Interview with the Vampire (1994,  R)
29
Kingdom of Heaven (2005,  R)
30
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
31
Minority Report (2002,  PG-13)
32
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
33
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
34
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
35
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
36
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
37
Pulp Fiction (1994,  R)
38
Saw (2004,  R)
39
Saw II (2005,  R)
40
Secret Window (2004,  PG-13)
41
Seven (Se7en) (1995,  R)
42
Sin City (2005,  R)
43
Silent Hill (2006,  R)
44
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
45
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
46
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
47
The Godfather (1972,  R)
48
The Godfather, Part II (1974,  R)
49
The Godfather, Part III (1990,  R)
50
The Illusionist (2006,  PG-13)
51
The Italian Job (2003,  PG-13)
52
The Lake House (2006,  PG)
53
The Last Samurai (2003,  R)
54
The Matrix (1999,  R)
55
The Pianist (2002,  R)
56
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
57
The Usual Suspects (1995,  R)
58
Training Day (2001,  R)
59
Top Gun (1986,  PG)
60
V for Vendetta (2006,  R)
61
Vanilla Sky (2001,  R)
62
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
63
Young Frankenstein (1974,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments