My Favorite Movies
| fb885380443's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
District 9 (2009, R) |
|
| 2 |
Forbidden Planet (1956, G)
A serious flim that holds interest from beginning to end. It concerns a military expedition's mission to investigate the disappearence of a science team in a far distant planet. Along the way they discover that a super civilization which existed a million years ago destroyed itself by a mysterious, overwhelming force. |
|
| 3 |
I Am a Fugitive From a Chain Gang (1932, Unrated)
A decorated WWI veteran falls victim to miserable economic circumstances during the Great Depression and inadvertently resorts to crime to survive. He's arrested and forced to labor in a Georgia chain gang. He escapes to a different state and eventually reforms himself as a prosperous model citizen. But he's always cognizant of the fact that he's still wanted by Georgia. |
|
| 4 |
All Quiet on the Western Front (1930, Unrated)Young, fresh-out-of-school WWI German soldiers experience the stark realities and horrors of trench warfare -- and doing it all for vague reasons. |
|
| 5 |
Night of the Demon (Curse of the Demon) (Haunted) (1958, Unrated)
A guy with a grudge utilizes black magic to horribly destroy his victims. "Curse of the Demon" is one of the more intelligent horror movies produced during the 1950s. Very convincing special effects concoction in the film morphs the subject creature into terrifying reality. see it at night with the lights out ... if u dare! |
|
| 6 |
The Time Machine (1960, G)
An HG Welles novel adapted for the screen. The estate of HG Welles loved this flick. they felt it was well done and I concur. But they hated the previous hollywood adaption of "War of the Worlds" because of religious overtones inserted in the movie, and HG Welles was an atheist. Ergo, no religion is this movie. and it doesn't take too kindly to meat eaters! The Time Machine is a great classic sci-fi adventure from start to finish. There's action, drama, scifi, and romance. Gals, as well as guys, will find the movie worthwhile and entertaining. |
|
| 7 |
The Flight of the Phoenix (1965, Unrated)
A plane crash lands in the hot, forbidding desert and the survivors ponders their fate. Great desert movie featuring a veteran cast. An updated remake of this movie was made a few years ago which wasn't bad but the original here still holds up very well. A talky kinda drama but never boring. No female cast except for a belly dancer mirage. For best viewing experience, watch it during the dead of winter! |
|
| 8 |
Where Eagles Dare (1969, PG)
One can view this flick much like a cowboy and indians western, except that the indians are in charge of the fort and the cowboys are the renegades. Burton and Eastwood are the cold killer cowboys and have lots of fun shooting off their automatic weapons and laying waste to as many Nazis as their endless stream of ammo would permit. Richard Burton is a fast talker so you need to pay real good attention to him as he reveals much of the raison d'etre of the film. Clint Eastwood doesn't say very much. He lets his expertly held knife, explosives and MP44 do most of the talking. Lots of lively action. Perhaps an inspiration for a pc game "Wolfenstein", predecessor to "Doom". |
|
| 9 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 10 |
Planet of the Apes (1968, PG) |
|
| 11 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 12 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 13 |
Summer of My German Soldier (1978, Unrated) |
|
| 14 |
Journey to the Far Side of the Sun (Doppelganger) (1969, G) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 16 |
Alien (1979, R) |
|
| 17 |
Aliens (1986, R) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 19 |
This Island Earth (1955, Unrated) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 21 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 22 |
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007, R) |
|
| 23 |
300 (2007, R) |
|
| 24 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 25 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 26 |
Alien 3 (1992, R) |
|
| 27 |
All Quiet on the Western Front (1979, Unrated) |
|
| 28 |
AVP - Alien Vs. Predator (2004, PG-13) |
|
| 29 |
The Blue Max (1966, Unrated) |
|
| 30 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964, R) |
|
| 31 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 32 |
It! The Terror From Beyond Space (1958, Unrated) |
|
| 33 |
The Vikings (1958, Unrated) |
|
| 34 |
Solaris (2002, PG-13) |
|
| 35 |
The 7th Voyage of Sinbad (1958, G) |
|
| 36 |
Spartacus (1960, PG-13) |
|
| 37 |
Things to Come (1936, Unrated) |
|
| 38 |
Beneath The Planet Of The Apes (1970, G) |
|
| 39 |
Escape from the Planet of the Apes (1971, G) |
|
| 40 |
Battle For The Planet Of The Apes (1973, G) |
|
| 41 |
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972, PG) |
|
| 42 |
The Narrow Margin (1952, Unrated) |
|
| 43 |
Blood Simple (1984, R) |
|
| 44 |
The Batman vs Dracula: The Animated Movie (2005, Unrated) |
|
| 45 |
Dracula Has Risen from the Grave (1969, Unrated) |
|
| 46 |
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970, Unrated) |
|
| 47 |
The Red Badge of Courage (1951, Unrated) |
|
| 48 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 49 |
Death Race 2000 (1975, R) |
|
| 50 |
The Wild Bunch (1969, R) |
|
| 51 |
Das Boot (The Boat) (1981, R) |
|
| 52 |
Inherit the Wind (1960, PG) |
|
| 53 |
Psycho (1960, R) |
|
| 54 |
Halloween (1978, R) |
|
| 55 |
H2: Halloween II (2009, R) |
|
| 56 |
Halloween II (1981, R) |
|
| 57 |
Halloween III - Season of the Witch (1982, R) |
|
| 58 |
Pumpkinhead (1988, R) |
|
| 59 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 60 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 61 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 62 |
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003, R) |
|
| 63 |
Death Wish (1974, R) |
|
| 64 |
Death Wish V: The Face of Death (1993, R) |
|
| 65 |
Death Wish 4: The Crackdown (1987, R) |
|
| 66 |
Death Wish 3 (1985, R) |
|
| 67 |
Death Wish 2 (1982, R) |
|
| 68 |
Duel (1972, PG) |
|
| 69 |
Tribes (1970, G) |
|
| 70 |
Terrore nello spazio (Planet of the Vampires) (1965, Unrated) |
|
| 71 |
Queen of Outer Space (Queen of the Universe) (1958, Unrated) |
|
| 72 |
The Crawling Eye (The Trollenberg Terror) (1958, Unrated) |
|
| 73 |
The Abominable Snowman (1957, Unrated) |
|
| 74 |
You Only Live Twice (1967, PG) |
|
| 75 |
Godzilla, King of the Monsters! (1956, Unrated) |
|
| 76 |
Godzilla vs. the Sea Monster (1966, PG) |
|
| 77 |
Invasion of the Astro-Monster (Godzilla vs. Monster Zero) (1965, Unrated) |
|
| 78 |
Gojira (Godzilla 1985: The Legend Is Reborn) (1985, PG) |
|
| 79 |
Rodan (1956, Unrated) |
|
| 80 |
Mosura (Mothra) (1961, Unrated) |
|
| 81 |
San daikaijû: Chikyû saidai no kessen (Ghidrah the Three Headed Monster) (1964, Unrated) |
|
| 82 |
Mysterians (1959, Unrated) |
|
| 83 |
Matango:Attack of the Mushroom People (1963, Unrated) |
|
| 84 |
The Quatermass Xperiment (Shock) (The Creeping Unknown) (1955, Unrated) |
|
| 85 |
Mysterious Island (1961, Unrated) |
|
| 86 |
The Golden Voyage of Sinbad (1973, G) |
|
| 87 |
Sinbad and the Eye of the Tiger (1977, G) |
|
| 88 |
The Day the Earth Stood Still (1951, G) |
|
| 89 |
Dark Night of the Scarecrow (1981, Unrated) |
|
| 90 |
The Steel Helmet (1951, Unrated) |
|
| 91 |
Slaughterhouse Five (1972, R) |
|
| 92 |
Slaughter (1972, Unrated) |
|
| 93 |
Cotton Comes to Harlem (1970, R) |
|
| 94 |
Beau Geste (1939, Unrated) |
|
| 95 |
Wake Island (1942, Unrated) |
|
| 96 |
Easy Rider (1969, R) |
|
| 97 |
Journey to the Center of the Earth (1959, G) |
|
| 98 |
Outland (1981, R) |
|
| 99 |
Creepshow (1982, R) |
|
| 100 |
Event Horizon (1997, R) |
|
| 101 |
Gallipoli (1981, PG) |
|
| 102 |
Mad Max (1979, R) |
|
| 103 |
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981, R) |
|
| 104 |
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985, PG-13) |
|
| 105 |
Shalako (1968, PG) |
|
| 106 |
Chuka (1967, Unrated) |
|
| 107 |
Soldier Blue (1970, R) |
|
| 108 |
The Last Hard Men (1976, R) |
|
| 109 |
Cross of Iron (1977, R) |
|
| 110 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 111 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 112 |
Creature from the Black Lagoon (1954, G) |
|
| 113 |
House On Haunted Hill (1959, Unrated) |
|
| 114 |
Trancers (1985, PG-13) |
|
| 115 |
Hard to Kill (1990, R) |
|
| 116 |
Marked for Death (1990, R) |
|
| 117 |
Under Siege (1992, R) |
|
| 118 |
Under Siege 2: Dark Territory (1995, R) |
|
| 119 |
The Siege of Firebase Gloria (1989, Unrated) |
|
| 120 |
Thief (1981, R) |
|
| 121 |
Re-Animator (1985, R) |
|
| 122 |
Predator (1987, R) |
|
| 123 |
Predator 2 (1990, R) |
|
| 124 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965, R) |
|
| 125 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 126 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
| 127 |
The Enforcer (1976, R) |
|
| 128 |
Good Guys Wear Black (1978, PG) |
|
| 129 |
Hell Is For Heroes (1962, Unrated) |
|
| 130 |
Bullitt (1968, PG) |
|
| 131 |
Papillon (1973, R) |
|
| 132 |
Soylent Green (1973, PG) |
|
| 133 |
Waterloo (1970, G) |
|
| 134 |
The Hidden (1987, R) |
|
| 135 |
Hercules (1959, Unrated) |
|
| 136 |
Hercules Unchained (1960, Unrated) |
|
| 137 |
Ercole l'invincibile (Hercules the Invincible) (Son of Hercules in the Land of Darkness) (1964, Unrated) |
|
| 138 |
Maciste nell'inferno di Gengis Khan (Hercules Against the Barbarians) (1964, Unrated) |
|
| 139 |
The Giant Behemoth (1959, Unrated) |
|
| 140 |
The Beast From 20,000 Fathoms (1953, Unrated) |
|
| 141 |
Gettysburg (1993, PG) |
|
| 142 |
To Live and Die in L.A. (1985, R) |
|
| 143 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 144 |
Fortress (1993, R) |
|
| 145 |
Highlander (1986, R) |
|
| 146 |
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991, R) |
|
| 147 |
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) (1993, R) |
|
| 148 |
The Keep (1983, R) |
|
| 149 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 150 |
The Twelve Chairs (1970, G) |
|
| 151 |
The Producers (1968, PG) |
|
| 152 |
Pork Chop Hill (1959, Unrated) |
|
| 153 |
Fixed Bayonets (1951, Unrated) |
|
| 154 |
The Dogs of War (1980, R) |
|
| 155 |
Mission of the Shark: The Saga of the U.S.S. Indianapolis (1991, Unrated) |
|
| 156 |
The Doberman Gang (1972, Unrated) |
|
| 157 |
Rolling Thunder (1977, R) |
|
| 158 |
Creature (1985, R) |
|
| 159 |
Invasion of the Saucer Men (Invasion of the Hell Creatures)(Spacemen Saturday Night) (1957, Unrated) |
|
| 160 |
Kelly's Heroes (1970, PG) |
|
| 161 |
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1972, R) |
|
| 162 |
Da uomo a uomo (Death Rides A Horse) (As Man to Man) (1967, Unrated) |
|
| 163 |
The Desert Fox (1951, Unrated) |
|
| 164 |
Atlantis, the Lost Continent (1961, Unrated) |
|
| 165 |
Colossus - The Forbin Project (1970, PG) |
|
| 166 |
Fantastic Voyage (1966, PG) |
|
| 167 |
Sink the Bismarck! (1960, Unrated) |
|
| 168 |
Attack Force Z (The Z Men) (1982, Unrated) |
|
| 169 |
Outpost (2007, R) |
|
| 170 |
Deathwatch (2002, R) |
|
| 171 |
Up in Smoke (1978, R) |
|
| 172 |
Cheech & Chong's Next Movie (1980, R) |
|
| 173 |
Heavy Metal (1981, R) |
|
| 174 |
X: The Unknown (1956, Unrated) |
|
| 175 |
Batman: The Movie (1966, PG) |
|
| 176 |
Batman Forever (1995, PG-13) |
|
| 177 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 178 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 179 |
Uncommon Valor (1983, R) |
|
| 180 |
Go Tell the Spartans (1978, R) |
|
| 181 |
The Egyptian (1954, Unrated) |
|
| 182 |
Barabba (Barabbas) (1961, Unrated) |
|
| 183 |
King of Kings (1961, PG-13) |
|
| 184 |
Hang 'em High (1968, PG-13) |
|
| 185 |
Coogan's Bluff (1968, R) |
|
| 186 |
Vanishing Point (1971, R) |
|
| 187 |
Tobruk (1967, Unrated) |
|
| 188 |
The 300 Spartans (1962, Unrated) |
|
| 189 |
Jason and the Argonauts (1963, G) |
|
| 190 |
Jason and the Argonauts (2000, Unrated) |
|
| 191 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 192 |
The Odyssey (1997, PG-13) |
|
| 193 |
Paths of Glory (1957, Unrated) |
|
| 194 |
Ski Troop Attack (1960, Unrated) |
|
| 195 |
Lesbian Vampire Killers (2009, R) |
|
| 196 |
Killer Klowns from Outer Space (1988, PG-13) |
|
| 197 |
Miracle Mile (1989, R) |
|
| 198 |
Stir of Echoes (1999, R) |
|
| 199 |
I Escaped from Devil's Island (1973, R) |
|
| 200 |
Ernest Scared Stupid (1991, PG) |
|
| 201 |
The Poseidon Adventure (1972, PG) |
|
| 202 |
The Dirty Dozen (1967, Unrated) |
|
| 203 |
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995, R) |
|
| 204 |
Ernest Goes to School (1994, PG) |
|
| 205 |
Ice Station Zebra (1968, G) |
|
| 206 |
From Dusk Till Dawn (1996, R) |
|
| 207 |
Escape from New York (1981, R) |
|
| 208 |
King Kong (1933, Unrated) |
|
| 209 |
Taras Bulba (1962, Unrated) |
|
| 210 |
The King and I (1956, G) |
|
| 211 |
Invasion of the Body Snatchers (1956, PG) |
|
| 212 |
King of the Rocket Men (1949, Unrated) |
|
| 213 |
The Masque of the Red Death (1964, R) |
|
| 214 |
The Conqueror Worm (Witchfinder General) (1968, Unrated) |
|
| 215 |
The Atomic Submarine (1959, Unrated) |
|
| 216 |
Invasion of the Bee Girls (Graveyard Tramps) (1973, PG) |
|
| 217 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 218 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 219 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 220 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 221 |
Westworld (1973, PG) |
|
| 222 |
Timecop (1994, R) |
|
| 223 |
The Bedford Incident (1965, Unrated) |
|
| 224 |
The Bounty (1984, PG) |
|
| 225 |
Captains Courageous (1996, PG) |
|
| 226 |
Captains Courageous (1937, PG) |
|
| 227 |
Moby Dick (1956, Unrated) |
|
| 228 |
Moby Dick (1998, PG) |
|
| 229 |
Great Expectations (1947, Unrated) |
|
| 230 |
Great Expectations (1981, Unrated) |
|
| 231 |
A Tale of Two Cities (1935, Unrated) |
|
| 232 |
Les Miserables (1935, Unrated) |
|
| 233 |
Les Miserables (1998, PG-13) |
|
| 234 |
The Three Musketeers (1973, PG) |
|
| 235 |
The Three Musketeers (1993, PG) |
|
| 236 |
The Man in the Iron Mask (1977, R) |
|
| 237 |
Man in the Iron Mask (1939, Unrated) |
|
| 238 |
The Man in the Iron Mask (1998, PG-13) |
|
| 239 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 240 |
Sergeant York (1941, Unrated) |
|
| 241 |
They Came to Cordura (1959, Unrated) |
|
| 242 |
M*A*S*H (MASH) (1970, PG) |
|
| 243 |
Attack on the Iron Coast (1968, G) |
|
| 244 |
Island of Terror (Night of the Silicates) (The Creepers) (1966, Unrated) |
|
| 245 |
War and Peace (1956, PG) |
|
| 246 |
Voyna i Mir (War and Peace) (1967, Unrated) |
|
| 247 |
War & Peace (1972, Unrated) |
|
| 248 |
La Ciociara (Two Women) (The Woman from Ciociara) (1960, Unrated) |
|
| 249 |
The Scarlet and the Black (1983, Unrated) |
|
| 250 |
Two Mules For Sister Sara (1970, PG) |
|
| 251 |
March Or Die (1977, Unrated) |
|
| 252 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 253 |
Midway (The Battle of Midway) (1976, PG) |
|
| 254 |
Death Ship (1980, R) |
|
| 255 |
Sasquatch (2003, R) |
|
| 256 |
30 Days of Night (2007, R) |
|
| 257 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 258 |
Caltiki - il mostro immortale (Caltiki, the Immortal Monster) (1959, Unrated) |
|
| 259 |
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) (1960, R) |
|
| 260 |
Duel at Diablo (1966, Unrated) |
|
| 261 |
The Magic Sword (1962, G) |
|
| 262 |
Dog Soldiers (2002, R) |
|
| 263 |
Wes Craven Presents Wishmaster (1997, R) |
|
| 264 |
Splinter (2008, R) |
|
| 265 |
West Side Story (1961, Unrated) |
|
| 266 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 267 |
The Bridge on the River Kwai (1957, PG) |
|
| 268 |
Dead Snow (Død snø) (2009, Unrated) |
|
| 269 |
Salem's Lot (1979, PG) |
|
| 270 |
Salem's Lot (2004, PG-13) |
|
| 271 |
The Mist (2007, R) |
|
| 272 |
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988, PG-13) |
|
| 273 |
The Land That Time Forgot (1975, PG) |
|
| 274 |
At the Earth's Core (1976, PG) |
|
| 275 |
The People That Time Forgot (1977, PG) |
|
| 276 |
Billy Jack (1971, PG) |
|
| 277 |
The Trial of Billy Jack (1974, PG) |
|
| 278 |
Cyborg (1989, R) |
|
| 279 |
RoboCop (1987, R) |
|
| 280 |
Robocop 2 (1990, R) |
|
| 281 |
Tropic Thunder (2008, R) |
|
| 282 |
Love at First Bite (1979, PG) |
|
| 283 |
Saturday Night Fever (1977, PG) |
|
| 284 |
White Line Fever (1975, PG) |
|
| 285 |
Humongous (1982, R) |
|
| 286 |
Final Fantasy - The Spirits Within (2001, PG-13) |
|
| 287 |
The Last House on the Left (2009, R) |
|
| 288 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 289 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 290 |
Resident Evil: Extinction (2007, R) |
|
| 291 |
Seed (2007, Unrated) |
|
| 292 |
Bonnie and Clyde (1967, R) |
|
| 293 |
Quarantine (2008, R) |
|
| 294 |
[Rec] (2007, R) |
|
| 295 |
Support Your Local Sheriff (1969, G) |
|
| 296 |
Yellow Sky (1948, Unrated) |
|
| 297 |
Flyboys (2006, PG-13) |
|
| 298 |
Der Rote Baron (The Red Baron) (2008, Unrated) |
|
| 299 |
The Mark of Zorro (1974, Unrated) |
|
| 300 |
The Legend of Zorro (2005, PG) |
|
| 301 |
The Mark of Zorro (1940, Unrated) |
|
| 302 |
D.O.A. (1950, Unrated) |
|
| 303 |
Lion of the Desert (Omar Mukhtar) (1981, PG) |
|
| 304 |
The Defiant Ones (1958, Unrated) |
|
| 305 |
Screamers (1996, R) |
|
| 306 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
| 307 |
Poltergeist II: the Other Side (1986, PG-13) |
|
| 308 |
Birdman of Alcatraz (1962, Unrated) |
|
| 309 |
Planes, Trains and Automobiles (1987, R) |
|
| 310 |
The Train (1964, Unrated) |
|
| 311 |
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) (1979, PG) |
|
| 312 |
Assault on Precinct 13 (1976, R) |
|
| 313 |
Them! (1954, Unrated) |
|
| 314 |
The Thing (1982, R) |
|
| 315 |
The Thing from Another World (1951, Unrated) |
|
| 316 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988, Unrated) |
|
| 317 |
Dead Space: Downfall (2008, Unrated) |
|
| 318 |
The Evil Dead (1981, NC-17) |
|
| 319 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
| 320 |
The Ruins (2008, R) |
|
| 321 |
Terror Train (1980, R) |
|
| 322 |
Starship Troopers (1997, R) |
|
| 323 |
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation (2004, R) |
|
| 324 |
Starship Troopers: Marauder (2008, Unrated) |
|
| 325 |
Dawn of the Dead (1979, R) |
|
| 326 |
Day of the Dead (1985, Unrated) |
|
| 327 |
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973, R) |
|
| 328 |
The Blob (1958, Unrated) |
|
| 329 |
The Blob (1988, R) |
|
| 330 |
Flashdance (1983, R) |
|
| 331 |
Fame (1980, R) |
|
| 332 |
A Bucket of Blood (1959, Unrated) |
|
| 333 |
The Guns of Navarone (1961, PG) |
|
| 334 |
Our Man Flint (1966, Unrated) |
|
| 335 |
Wraiths of Roanoke (, Unrated) |
|
| 336 |
Manticore (2005, Unrated) |
|
| 337 |
Hostel (2006, R) |
|
| 338 |
Hostel: Part II (2007, R) |
|
| 339 |
Interceptors (The Last Line of Defence) (Interceptor Force) (1999, R) |
|
| 340 |
28 Weeks Later... (2007, R) |
|
| 341 |
Below (2002, R) |
|
| 342 |
Fire Down Below (1997, R) |
|
| 343 |
Buried Alive (1990, PG-13) |
|
| 344 |
Scarface (1983, R) |
|
| 345 |
Scarface (1932, PG) |
|
| 346 |
My Bloody Valentine (1981, R) |
|
| 347 |
The Texas Chainsaw Massacre (1974, R) |
|
| 348 |
Abominable (2006, R) |
|
| 349 |
The Abominable Dr. Phibes (1971, PG-13) |
|
| 350 |
The Fog (1979, R) |
|
| 351 |
Tremors (1990, R) |
|
| 352 |
Tremors 2: Aftershocks (1996, PG-13) |
|
| 353 |
Tremors 3 - Back to Perfection (2001, PG) |
|
| 354 |
Tremors 4 - The Legend Begins (2004, PG-13) |
|
| 355 |
The Bunker (2004, R) |
|
| 356 |
The Bunker (1981, Unrated) |
|
| 357 |
Rocketship X-M (1950, Unrated) |
|
| 358 |
First Spaceship on Venus (1962, Unrated) |
|
| 359 |
Boot Hill (1969, PG) |
|
| 360 |
Earth vs. the Flying Saucers (1956, Unrated) |
|
| 361 |
The Incredible Shrinking Man (1957, Unrated) |
|
| 362 |
Conan the Barbarian (1982, R) |
|
| 363 |
Conan the Destroyer (1984, PG) |
|
| 364 |
The Lost World (1960, Unrated) |
|
| 365 |
The Prince and the Pauper (1937, Unrated) |
|
| 366 |
Crossed Swords (The Prince and the Pauper) (1977, PG) |
|
| 367 |
Prince and the Pauper (2009, Unrated) |
|
| 368 |
The Bridge at Remagen (1969, PG) |
|
| 369 |
The Counterfeit Traitor (1962, Unrated) |
|
| 370 |
20 Million Miles to Earth (1957, PG) |
|
| 371 |
MacKenna's Gold (1969, Unrated) |
|
| 372 |
The Night of the Generals (1967, PG) |
|
| 373 |
Red Dawn (1984, PG-13) |
|
| 374 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 375 |
Wings (1927, Unrated) |
|
| 376 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 377 |
Enter the Dragon (1973, R) |
|
| 378 |
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972, R) |
|
| 379 |
The Crazies (1973, R) |
|
| 380 |
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989, PG) |
|
| 381 |
Master and Commander: The Far Side of the World (2003, PG-13) |
|
| 382 |
The Lost Battalion (2001, Unrated) |
|
| 383 |
U-571 (2000, PG-13) |
|
| 384 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 385 |
Glory (1989, R) |
|
| 386 |
A Bridge Too Far (1977, PG) |
|
| 387 |
The Longest Day (1962, G) |
|
| 388 |
Radio Bikini (1987, Unrated) |
|
| 389 |
Patton (1970, PG) |
|
| 390 |
Commandos (1968, PG) |
|
| 391 |
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967, Unrated) |
|
| 392 |
Zulu (1964, Unrated) |
|
| 393 |
Zulu Dawn (1979, PG) |
|
| 394 |
The Best Years of Our Lives (1946, Unrated) |
|
| 395 |
The Changeling (1980, R) |
|
| 396 |
Rock Around the Clock (1956, Unrated) |
|
| 397 |
Day of the Triffids (1963, Unrated) |
|
| 398 |
The Day of the Triffids (1981, Unrated) |
|
| 399 |
Child's Play (1988, R) |
|
| 400 |
Child's Play 2 (1990, R) |
|
| 401 |
Child's Play 3 (1991, R) |
|
| 402 |
Pathfinder (2007, R) |
|
| 403 |
The Last Detail (1973, R) |
|
| 404 |
Gremlins (1984, PG) |
|
| 405 |
Decision Before Dawn (1951, Unrated) |
|
| 406 |
The Man From Planet X (1951, PG) |
|
| 407 |
Vera Cruz (1954, Unrated) |
|
| 408 |
Wizards (1977, PG) |
|
| 409 |
Tora! Tora! Tora! (1970, G) |
|
| 410 |
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961, Unrated) |
|
| 411 |
Red Heat (1988, R) |
|
| 412 |
Trading Places (1983, R) |
|
| 413 |
48 HRS (1982, R) |
|
| 414 |
The Beastmaster (1982, PG) |
|
| 415 |
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3) (1974, R) |
|
| 416 |
The Last Voyage (1960, Unrated) |
|
| 417 |
The Invisible Man (1933, Unrated) |
|
| 418 |
Dracula (1931, Unrated) |
|
| 419 |
The Mummy (1959, Unrated) |
|
| 420 |
The Mummy's Shroud (1967, Unrated) |
|
| 421 |
The Curse of the Mummy's Tomb (1964, Unrated) |
|
| 422 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 423 |
The Born Losers (1967, PG) |
|
| 424 |
The Omega Man (1971, PG) |
|
| 425 |
The Eagle Has Landed (1976, PG) |
|
| 426 |
Christine (1983, R) |
|
| 427 |
Vampires (1998, R) |
|
| 428 |
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood (1996, R) |
|
| 429 |
Tales from the Crypt (1972, PG) |
|
| 430 |
10 to Midnight (1983, R) |
|
| 431 |
Ice-Cold in Alex (Desert Attack) (1958, Unrated) |
|
| 432 |
Kinjite - Forbidden Subjects (1989, R) |
|
| 433 |
Kings of the Sun (1963, Unrated) |
|
| 434 |
Death Hunt (1981, R) |
|
| 435 |
Shout at the Devil (1976, PG) |
|
| 436 |
Dirty Dozen: The Next Mission (1985, Unrated) |
|
| 437 |
The Professionals (1966, PG-13) |
|
| 438 |
High Risk (1981, R) |
|
| 439 |
The Americanization of Emily (1964, Unrated) |
|
| 440 |
Major Dundee (1965, PG-13) |
|
| 441 |
Hard Times (1975, PG) |
|
| 442 |
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982, PG) |
|
| 443 |
Judgment at Nuremberg (1961, Unrated) |
|
| 444 |
Star Trek: The Motion Picture (1979, G) |
|
| 445 |
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991, PG) |
|
| 446 |
The Devil's Rain (1975, PG) |
|
| 447 |
The Adventurers (1970, R) |
|
| 448 |
Manhunter (1986, R) |
|
| 449 |
Cabin Fever (2002, R) |
|
| 450 |
A Time to Love and a Time to Die (Will o' the Wisp) (1958, Unrated) |
|
| 451 |
Mother's Day (1980, Unrated) |
|
| 452 |
The Wraith (1986, PG-13) |
|
| 453 |
The Arrival (1996, PG-13) |
|
| 454 |
The Mechanic (1972, PG) |
|
| 455 |
Xtro (1983, R) |
|
| 456 |
Xtro II: The Second Encounter (1991, R) |
|
| 457 |
Defiance (1980, Unrated) |
|
| 458 |
Enemy Territory (1987, R) |
|
| 459 |
Six Against the Rock (1987, Unrated) |
|
| 460 |
The French Connection (1971, R) |















































































































































































































































































![[Rec]](http://content6.flixster.com/movie/10/52/28/10522876_tmb.jpg)




























































































































































