My Favorite Movies


  fb890650293's Rating My Rating
1
Bunny Lake Is Missing (1965,  Unrated)
Bunny Lake Is Missing
...speaking of bonkers.. Otto Preminger this man's a genius! Great little B&W flick from 1965 with highly impressive acting and a red herring or two which should help keep you guessing till the end...Top marks for the soundtrack too!
2
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
The Poseidon Adventure
ClassicClassicClassic 70's disaster movie which actually has you 'giving a damn' about the characters! Great family favourite which plucks on all sorts of strings!& check out those 70's fashion's!
3
The Cat and the Canary (1978,  PG)
4
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
5
Overnight Delivery (1998,  PG-13)
Overnight Delivery
The ever brilliant actors Paul Rudd & Reese Witherspoon star in this often hilarious rom/com - its sweeet!
6
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
7
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
Wait Until Dark
If you like tense thrillers then this will be 'right up your street'...yet another star turn from Audrey Hepburn in possibly her 2nd best film role after 'breakfast at tiffanys'.
8
Logan's Run (1976,  PG)
9
Full Eclipse (1993,  Unrated)
10
The Turn of the Screw (1990,  R)
The Turn of the Screw
Fabulously spooky haunting tale with a creepy gothic erotic feel. Starring Patsy Kensit (cheesy wotsit) - she brings an impressive array of emotions to her role as the young nanny.
11
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
12
Xanadu (1980,  PG)
Xanadu
Capital C for Camp Cheese Classic !
Glorious disco roller skating goodness! Where did I put those leg warmers?
13
Beautiful Thing (1996,  R)
14
The Woods (2006,  R)
15
Clueless (1995,  PG-13)
16
Elvira, Mistress of the Dark (1988,  PG-13)
17
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
18
Grease (1978,  PG)
Grease
Even if you don't like musicals you gota love Grease ! :o)
19
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Magical quirky romantic comedy!
20
Earth Girls Are Easy (1989,  PG)
Earth Girls Are Easy
A Sci Fi Musical!!Directed by the man who made Absolute Beginners so it must be good! Moving on..Great cast - Jim Carey as a furry Alien & Julie Brown as a Beautician ahh what a match made in heaven! Be warned its a Wonderfully Catchy Comedy Musical!
21
Dog Soldiers (2002,  R)
Dog Soldiers
Possibly the best Werewolf film ever! Up there along with 'American Werewolf in london' & 'Full Eclipse'.
22
Ginger Snaps (2001,  R)
Ginger Snaps
Coool & sexy werewolf flick!
23
Once You Kiss a Stranger... (1969,  Unrated)
Once You Kiss a Stranger...
Sexy Psycho looney toon campness! Watch your beachball little girl...oops too late barmcake Carol Lynley has her harpoon gun out! Is no one safe ! ?
24
Roman Holiday (1953,  Unrated)
25
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
26
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
27
The Innocents (1961,  Unrated)
28
The Others (2001,  PG-13)
29
To Die For (1995,  R)
30
Chicago (2002,  PG-13)
31
Cry Baby (1990,  PG-13)
Cry Baby
Forget Hairspray - this is John Waters Best Movie!! Brilliant soundtrack & an hilarious cast!
32
Absolute Beginners (1986,  PG-13)
33
Under the Yum Yum Tree (1963,  Unrated)
Under the Yum Yum Tree
Cute sex comedy starring the ever brilliant Jack lemmon as the gigilo & Carol Lynley as the new neighbour.
34
American Beauty (1999,  R)
35
Timebomb (1991,  R)
36
Twenty-One (1991,  R)
37
Nurse Betty (2000,  R)
38
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
39
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
40
Kika (1994,  Unrated)
41
The Stepford Wives (1975,  PG)
42
American Wedding (2003,  R)
43
American Pie 2 (2001,  R)
44
American Pie (1999,  R)
45
Blade (1998,  R)
46
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
47
Brokeback Mountain (2005,  R)
48
Cruel Intentions (1999,  R)
49
Final Destination (2000,  R)
50
Final Destination 3 (2006,  R)
51
Finding Nemo (2003,  G)
52
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
53
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
54
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
55
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
56
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
57
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
A funny feel-good film with a brilliant cast!
58
Mean Girls (2004,  PG-13)
59
Notting Hill (1999,  PG-13)
Notting Hill
Convincing chemistry between the two leads make this film a romantic comedy one step ahead of the rest!
60
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
61
Road Trip (2000,  R)
62
Scary Movie (2000,  R)
63
Scary Movie 2 (2001,  R)
Scary Movie 2
The stars would have to be for the cat fight between Sindy & err the cat.. go kitty go! Though saying that Anna Faris is a Comedy Genius!
64
Scream (1996,  R)
65
Shrek (2001,  PG)
66
Shrek 2 (2004,  PG)
67
Sixteen Candles (1984,  PG)
Sixteen Candles
Great 80's teen comedy from director John Hughes.
68
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes
Pretty darn good remake from the man who brought us 'Switchblade Romance' - now thats a frightfest!!
69
The Hot Chick (2002,  PG-13)
The Hot Chick
Often Hilarious sex-swap body-swap comedy! Amazing group of actors! You might just pee yourself!
70
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
71
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
72
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
73
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
74
The Ring (2002,  PG-13)
75
Toy Story (1995,  G)
76
Underworld (2003,  R)
77
Underworld: Evolution (2006,  R)
78
Deep Blue Sea (1999,  R)
79
Toy Story 2 (1999,  G)
80
Scream 2 (1997,  R)
81
Scream 3 (2000,  R)
82
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
83
Dead End (2003,  R)
84
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
Pretty good film with a hot cast but not a patch on the 'texas chainsaw' remake!
85
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Possibly the best remake ever! Thrill a second! Hot cast too!
86
Flushed Away (2006,  PG)
87
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
88
Twisted Nerve (1968,  Unrated)
89
Candyman (1992,  R)
90
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
91
Funny Face (1957,  Unrated)
92
Charade (1963,  G)
93
Two for the Road (1967,  Unrated)
94
28 Days Later (2003,  R)
95
The Faculty (1998,  R)
96
Just Friends (2005,  PG-13)
Just Friends
Anna Faris is So Funny in this!!! Possibly 1 of the funniest american actresses ever!
97
May (2003,  R)
May
At times disturbing - this horror has some great characters especially the brilliant Anna Faris playing a 'muff diving' receptionist.
98
Cowboys & Angels (2003,  Unrated)
99
Cold Mountain (2003,  R)
100
The Notorious Bettie Page (2006,  R)
101
Miss Potter (2007,  PG)
102
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
103
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
104
Élisa (1995,  Unrated)
105
Date with an Angel (1987,  PG)
106
Clue (1985,  PG)
107
Waxwork (1988,  R)
108
8 Women (,  R)
109
Saint Ange (House of Voices) (2004,  R)
Saint Ange (House of Voices)
Beautifully filmed & hugely atmospheric!
110
Reckless (1984,  R)
111
The Playboys (1992,  PG-13)
112
Haunted (1995,  R)
113
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
114
Blink (1994,  R)
115
The Howling (1981,  R)
116
An American Werewolf in London (1981,  R)
117
The Sweetest Thing (2002,  R)
118
In Her Shoes (2005,  PG-13)
119
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
120
Barefoot in the Park (1967,  G)
121
Election (1999,  R)
122
Thelma & Louise (1991,  R)
123
The Object of My Affection (1998,  R)
124
Down with Love (2003,  PG-13)
125
The Dreamers (2004,  NC-17)
The Dreamers
At times a beautiful film starring Eva Green(pre-bondgirl) & the Brilliant Michael Pitt (Great in 'Hedwig')!
126
Me, Myself & Irene (2000,  R)
127
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
128
Shallow Hal (2001,  PG-13)
129
The Shape Of Things (2002,  R)
130
Jeepers Creepers (2001,  R)
131
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
132
Mrs. Henderson Presents (2006,  R)
133
James and the Giant Peach (1996,  PG)
134
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
135
Annie Hall (1977,  PG)
136
Josie and the Pussycats (2001,  PG)
137
Angels and Insects (1995,  R)
138
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
139
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
Gore galore...if thats yor cup of tea you will love this french film from the man who brought you the remake of the Hills have eyes!
140
Dinosaur (2000,  PG)
141
The Rules of Attraction (2002,  R)
142
Erin Brockovich (2000,  R)
143
Freeway (1996,  R)
144
Highway (2001,  R)
145
The Forsaken (2001,  R)
146
Malice (1993,  R)
147
Billy Elliot (2000,  R)
148
Ray (2004,  PG-13)
149
Sugar & Spice (2001,  PG-13)
150
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
151
Birth (2004,  R)
152
Magnolia (1999,  R)
153
Bully (2001,  R)
154
The Big Lebowski (1998,  R)
155
Party Monster (2003,  R)
156
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
157
Maurice (1987,  R)
158
My Fair Lady (1964,  G)
159
Chasers (1994,  R)
160
Electric Dreams (1984,  PG)
161
Modern Girls (1986,  PG-13)
162
Switchback (1997,  R)
163
Cujo (1983,  R)
164
Hell's Gate (2002,  R)
165
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
166
Legally Blonde (2001,  PG-13)
167
Muriel's Wedding (1995,  R)
168
Very Annie Mary (2001,  Unrated)
169
Monster House (2006,  PG)
170
The Company of Wolves (1984,  R)
171
The Grudge (2004,  PG-13)
172
Black Christmas (1974,  R)
173
The Watcher in the Woods (1981,  PG)
174
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
175
And Soon the Darkness (1971,  PG)
176
Sabrina (1954,  Unrated)
177
Paris When It Sizzles (1964,  Unrated)
178
Matador (1986,  NC-17)
179
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
180
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
181
Volver (2006,  R)
182
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
183
The Ring Two (2005,  PG-13)
184
Garfield - The Movie (2004,  PG)
185
A Bug's Life (1998,  G)
186
The Last Samurai (2003,  R)
187
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
188
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
189
The Abyss (1989,  PG-13)
190
April Fool's Day (1986,  R)
191
The Polar Express (2004,  G)
192
A Christmas Romance (1994,  PG)
193
The Cardinal (1963,  Unrated)
194
East Is East (1999,  R)
195
Different For Girls (1997,  R)
196
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
197
Robots (2005,  PG)
198
The Legend of Hell House (1973,  PG)
199
The Girl Next Door (2004,  R)
200
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
201
Wet Hot American Summer (2001,  R)
202
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
203
Jackie Brown (1997,  R)
204
Dark City (1998,  R)
205
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
206
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
207
War of the Worlds (2005,  PG-13)
208
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
209
The Birds (1963,  PG-13)
210
Monsters, Inc. (2001,  G)
211
Something Wild (1986,  R)
212
Hellraiser (1987,  R)
213
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
214
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
215
Love and Death (1975,  PG)
216
Sleeper (1973,  PG)
217
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
218
Mighty Aphrodite (1995,  R)
219
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
220
Dawn of the Dead (2004,  R)
221
Shaun of the Dead (2004,  R)
222
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
223
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
224
The Children's Hour (1961,  Unrated)
225
A Patch of Blue (1965,  Unrated)
226
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
227
Return to Peyton Place (1961,  Unrated)
228
The Last Sunset (1961,  Unrated)
229
The Opposite of Sex (1998,  R)
230
Urban Legend (1998,  R)
231
Ice Age (2002,  PG)
232
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
The Grudge 2
Ok so its not as spooky as the first one, but still a good effort from a mostly convincing cast..
233
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
234
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
235
Saw II (2005,  R)
236
Saw III (2006,  R)
237
Saw (2004,  R)
238
Die Mommie Die! (2003,  R)
239
Frágiles (Fragile) (2005,  PG-13)
Frágiles (Fragile)
Creepy haunted children's hospital! eeek! Starring Ally Mcbeal!
240
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
..possibly one of the best bond films ever!
241
Léon (The Professional) (1994,  R)
242
Chicken Run (2000,  G)
243
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
244
Pretty Persuasion (2005,  R)
245
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
246
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
247
H.G. Wells' The Shape of Things to Come (1979,  PG)
H.G. Wells' The Shape of Things to Come
Trash Sci Fi doesn't get much trashier than this! SO bad its good!
248
Pieces of April (2003,  PG-13)
249
Slither (2006,  R)
250
Five Children and It (5 Children & It) (2004,  Unrated)
251
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
252
Madagascar (2005,  PG)
253
The Shuttered Room (Blood Island) (1967,  Unrated)
The Shuttered Room (Blood Island)
The opening credits are worth the 5 stars in themselves - with stunning cinematography of the Beautiful Carol Lynley & the booming bonkers jazz soundtrack!
Creepy Underatted Horror!
254
Go (1999,  R)
255
Heart of Dixie (1989,  PG)
256
Endless Night (1971,  Unrated)
257
Gotham (1988,  R)
258
Linda (Lust for Murder) (1993,  PG-13)
259
Fire With Fire (1986,  PG-13)
260
Class (1983,  R)
261
Slamdance (Slam Dance) (1987,  R)
262
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
263
Bitter Harvest (1993,  R)
264
Hostel: Part II (2007,  R)
Hostel: Part II
Darn good follow up but don't watch it on a full stomach!
265
Awake (2007,  R)
266
Blue Denim (Blue Jeans) (1959,  Unrated)
267
Knocked Up (2007,  R)
268
Alien (1979,  R)
269
Aliens (1986,  R)
270
Cars (2006,  G)
Cars
...once you get past the first 15 minutes it has some pretty funny moments..& its gota be 1 ofthe longest disney movies in history!
271
I Could Never Be Your Woman (2007,  PG-13)
I Could Never Be Your Woman
Cute Rom/Com with the stunning Michelle Pfeiffer & the hugely funny Paul Rudd!
272
The Oh in Ohio (2006,  R)
273
Vigilante (1983,  R)
274
The Maltese Bippy (1969,  G)
275
Wrong Turn (2003,  R)
276
Wrong Turn 2: Dead End (2007,  Unrated)
277
Smiley Face (2007,  R)
278
Bee Movie (2007,  PG)
279
Over Her Dead Body (2008,  PG-13)
Over Her Dead Body
Loads of fun thanks to a Mr Paul Rudd.
280
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall
Paul Rudd is in almost every american comedy these days (it seems).. & thatsa good thing as he's a comedy genius!
281
Blackout (Dark Secrets) (The Attic) (1988,  R)
282
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
283
Hairspray (2007,  PG)
284
Role Models (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments