My Favorite Movies


  fb891440383's Rating My Rating
1
Cabaret (1972,  PG)
2
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
3
Funny Girl (1968,  G)
4
Casablanca (1943,  Unrated)
5
Annie Hall (1977,  PG)
6
The Godfather (1972,  R)
7
The Godfather, Part II (1974,  R)
8
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (1979,  R)
9
Beautiful Thing (1996,  R)
10
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
11
Brokeback Mountain (2005,  R)
12
North by Northwest (1959,  Unrated)
13
The Andromeda Strain (1971,  G)
14
Flags of Our Fathers (2006,  R)
15
Letters from Iwo Jima (2007,  R)
16
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
17
Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean (1982,  PG)
18
Gallipoli (1981,  PG)
19
Gladiator (2000,  R)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
21
La Caduta Degli Dei (The Damned) (1969,  Unrated)
22
Tootsie (1982,  PG)
23
Da hong deng long gao gao gua (Raise the Red Lantern) (1991,  PG)
24
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
25
Yentl (1983,  PG)
26
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
27
Star Trek Generations (1994,  PG)
28
Love Actually (2003,  R)
29
Capricorn One (1978,  PG)
30
Galaxy Quest (1999,  PG)
31
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
32
Milk (2008,  R)
33
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
34
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
35
Airplane! (1980,  PG)
36
Airport (1970,  G)
37
Airport 1975 (1974,  PG)
38
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972,  R)
39
The Towering Inferno (1974,  PG)
40
Toy Story (1995,  G)
41
WALL-E (2008,  G)
42
Saving Private Ryan (1998,  R)
43
Platoon (1986,  R)
44
The First Wives Club (1996,  PG)
45
Johnny Got His Gun (1971,  PG)
46
The Last Emperor (1987,  PG-13)
47
Mephisto (1981,  Unrated)
48
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
49
Love in Thoughts (2004,  Unrated)
50
The Incredibles (2004,  PG)
51
The Boys in Company C (1978,  R)
52
Memphis Belle (1990,  PG-13)
53
Showgirls (1995,  NC-17)
54
Wing and a Prayer (1944,  Unrated)
55
A Christmas Story (1983,  PG)
56
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
57
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
58
Sliding Doors (1998,  R)
59
Funeral in Berlin (1966,  Unrated)
60
Blade Runner (1982,  R)
61
Zulu (1964,  Unrated)
62
Chinatown (1974,  R)
63
Black Hawk Down (2001,  R)
64
Mommie Dearest (1981,  PG)
65
Atonement (2007,  R)
66
The Adjuster (1992,  R)
67
Jésus de Montréal (Jesus of Montreal) (1989,  R)
68
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
69
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997,  R)
70
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
71
Uranus (1991,  Unrated)
72
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
73
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
74
Total Recall (1990,  R)
75
Lost Horizon (1973,  Unrated)
76
Berserk (Circus of Terror) (1967,  Unrated)
77
Trog (1970,  PG)
78
Strait-Jacket (1964,  Unrated)
79
The Quiet Earth (1985,  R)
80
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
81
Blood Oath (Prisoners of the Sun) (1990,  R)
82
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
83
Dr. No (1962,  PG)
84
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
85
Thunderball (1965,  PG)
86
Live and Let Die (1973,  PG)
87
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
88
Reds (1981,  PG)
89
Team America - World Police (2004,  R)
90
The 300 Spartans (1962,  Unrated)
91
Ben-Hur (1959,  G)
92
Spartacus (1960,  PG-13)
93
Muriel's Wedding (1994,  R)
94
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
95
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments