My Favorite Movies


  fb892615110's Rating My Rating
1
Garden State (2004,  R)
2
300 (2007,  R)
3
Braveheart (1995,  R)
4
Grease (1978,  PG)
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
8
Pretty Woman (1990,  R)
9
Shrek (2001,  PG)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
11
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
17
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
18
Shrek 2 (2004,  PG)
19
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
20
Titanic (1997,  PG-13)
21
Madame X (1929,  Unrated)
22
Yankee Doodle Dandy (1942,  G)
23
Vaudeville (1997,  Unrated)
24
Man of a Thousand Faces (1957,  Unrated)
25
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
26
White Heat (1949,  Unrated)
27
The Public Enemy (1931,  Unrated)
28
Ragtime (1981,  PG)
29
The Roaring Twenties (1939,  Unrated)
30
Boys Town (1938,  Unrated)
31
Ode to Billy Joe (1976,  PG)
32
The Mummy (1999,  PG-13)
33
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
34
I, Robot (2004,  PG-13)
35
Men in Black (1997,  PG-13)
36
Men in Black II (2002,  PG-13)
37
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
38
Clerks II (2006,  R)
39
Clerks (1994,  R)
40
Mallrats (1995,  R)
41
Anna and the King (2000,  PG-13)
42
The Breakfast Club (1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments