Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb899080252's Rating My Rating
1
Underworld (2003,  R)
2
Underworld: Evolution (2006,  R)
3
Beauty and the Beast (1991,  G)
4
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality
so funny, i love this film
5
X2 (2003,  PG-13)
6
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
7
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
8
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
9
Imagine Me & You (2006,  R)
Imagine Me & You
this is a good film as a bit of it was film near were i work.
10
X-Men (2000,  PG-13)
11
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
i love the BBC pride and prejudice
12
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
13
Rent (2005,  PG-13)
14
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera
love my musicals
15
Practical Magic (1998,  PG-13)
16
Van Helsing (2004,  PG-13)
17
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
18
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
19
Elektra (2005,  PG-13)
20
A Walk to Remember (2002,  PG)
21
300 (2007,  R)
22
A Clockwork Orange (1971,  R)
23
Dogma (1999,  R)
24
Ali (2001,  R)
25
Resident Evil (2002,  R)
26
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
27
Sleepy Hollow (1999,  R)
28
The Lion King (1994,  G)
29
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
30
The Color Purple (1985,  PG-13)
31
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
32
The Fifth Element (1997,  PG-13)
33
The Green Mile (1999,  R)
34
The Lost Boys (1987,  R)
35
The Princess Diaries (2001,  G)
36
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
37
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
38
Troy (2004,  R)
39
What a Girl Wants (2003,  PG)
40
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
41
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
42
Little Black Book (2004,  PG-13)
43
The Notebook (2004,  PG-13)
44
V for Vendetta (2006,  R)
45
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
46
A Cinderella Story (2004,  PG)
47
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
48
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
49
Fight Club (1999,  R)
50
Finding Neverland (2004,  PG)
51
Finding Nemo (2003,  G)
52
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
53
Honey (2003,  PG-13)
54
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
55
Murder by Numbers (2002,  R)
56
Taxi (2004,  PG-13)
57
Last Holiday (2006,  PG-13)
58
Chicago (2002,  PG-13)
59
Hellboy (2004,  PG-13)
60
The Mummy (1999,  PG-13)
61
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
62
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
63
Kingdom of Heaven (2005,  R)
64
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
65
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
66
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
67
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
68
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
69
Fame (1980,  R)
70
Flashdance (1983,  R)
71
The Net (1995,  PG-13)
72
The Vanishing (1993,  R)
73
Gun Shy (2000,  R)
74
Hope Floats (1998,  PG-13)
75
Forces of Nature (1999,  PG-13)
76
In Love and War (1996,  PG-13)
77
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
78
Premonition (2007,  PG-13)
79
Infamous (2006,  R)
80
The Lake House (2006,  PG)
81
A Time to Kill (1996,  R)
82
While You Were Sleeping (1995,  PG)
83
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
84
28 Days (2000,  PG-13)
85
Demolition Man (1993,  R)
86
Love Actually (2003,  R)
87
Evita (1997,  PG)
88
Bicentennial Man (1999,  PG)
89
Rise of the Footsoldier (2007,  Unrated)
90
8 Mile (2002,  R)
91
About a Boy (2002,  PG-13)
92
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
93
Forrest Gump (1994,  PG-13)
94
Grease (1978,  PG)
95
Grease 2 (1982,  PG)
96
True Lies (1994,  R)
97
White Chicks (2004,  PG-13)
98
The Hotel New Hampshire (1984,  R)
99
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
100
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
101
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
102
Beloved (1998,  R)
103
Constantine (2005,  R)
104
Corrina, Corrina (1994,  PG)
105
Jumpin' Jack Flash (1986,  R)
106
Getting Even With Dad (1994,  PG)
107
Liar Liar (1997,  PG-13)
108
Man of the House (2005,  PG-13)
109
Sin City (2005,  R)
110
Blade (1998,  R)
111
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
112
Blade - Trinity (2004,  R)
113
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
114
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
115
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
116
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
117
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
118
The Village (2004,  PG-13)
119
Funny Face (1957,  Unrated)
120
Fateless (2006,  R)
121
Walk the Line (2005,  PG-13)
122
The Constant Gardener (2005,  R)
123
Brokeback Mountain (2005,  R)
124
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
125
Just Like A Woman (1993,  R)
126
Ice Age (2002,  PG)
127
Ice Princess (2005,  G)
128
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
129
Cinderella (1950,  G)
130
Cinderella II - Dreams Come True (2002,  G)
131
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1997,  G)
132
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
133
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
134
Prime (2005,  PG-13)
Prime
this a funny film. i didnt think it would have ended like it did.
135
Haven (2006,  R)
136
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
137
Children of Men (2006,  R)
138
Made in America (1993,  PG-13)
139
Shark Tale (2004,  PG)
140
Enemy of the State (1998,  R)
141
I, Robot (2004,  PG-13)
142
Wild Wild West (1999,  PG-13)
143
Men in Black (1997,  PG-13)
144
Men in Black II (2002,  PG-13)
145
Bad Boys (1995,  R)
146
Bad Boys II (2003,  R)
147
Hitch (2005,  PG-13)
148
Penelope (2006,  PG)
Penelope
a good fairtale story, for every one.
149
Prey for Rock & Roll (2003,  R)
150
Colditz (2005,  R)
151
Little Man (2006,  PG-13)
152
Sweeney Todd in Concert (,  Unrated)
153
Ultraviolet (2006,  PG-13)
154
Control (2007,  R)
155
Kinky Boots (2006,  PG-13)
156
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
157
Little Miss Sunshine (2006,  R)
158
Little Nicky (2000,  PG-13)
159
King Arthur (2004,  PG-13)
160
A Room With A View (1985,  R)
161
Keeping Mum (2006,  R)
162
Knocked Up (2007,  R)
163
Whistle Down the Wind (1961,  Unrated)
164
Girl, Interrupted (1999,  R)
165
Hairspray (1988,  PG)
166
Happy Feet (2006,  PG)
167
High School Musical (2006,  Unrated)
168
Independence Day (1996,  PG-13)
169
Loving Annabelle (2006,  Unrated)
170
The Boys and Girl From County Clare (2004,  R)
171
Keeping Up With The Steins (2006,  PG-13)
172
The Commitments (1991,  R)
173
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
174
The Innocents (1961,  Unrated)
175
Enchanted (2007,  PG)
176
Ella Enchanted (2004,  PG)
177
Youth Without Youth (2007,  R)
178
Starter for Ten (Starter for 10) (2006,  PG-13)
179
Othello (2001,  Unrated)
180
I Could Never Be Your Woman (2007,  PG-13)
181
Illuminata (1998,  R)
182
Batman Begins (2005,  PG-13)
183
Batman Forever (1995,  PG-13)
184
Batman & Robin (1997,  PG-13)
185
Batman Returns (1992,  PG-13)
186
Conversations With Other Women (2006,  R)
187
Just My Luck (2006,  PG-13)
188
Life-Size (2000,  G)
189
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
190
The Parent Trap (1998,  PG)
191
Mean Girls (2004,  PG-13)
192
Freaky Friday (2003,  PG)
193
An Unfinished Life (2005,  PG-13)
194
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
195
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
196
American Dreamz (2006,  PG-13)
197
Racing Stripes (2005,  PG)
198
Saved! (2004,  PG-13)
199
Because I Said So (2007,  PG-13)
200
Titanic (1997,  PG-13)
201
Quills (2000,  R)
202
Iris (2001,  R)
203
Jude (1996,  R)
204
Sense and Sensibility (1995,  PG)
205
Romance and Cigarettes (2007,  R)
206
Flushed Away (2006,  PG)
207
The History Boys (2006,  R)
208
North Country (2005,  R)
209
Material Girls (2006,  PG)
210
The Illusionist (2006,  PG-13)
211
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) (2006,  PG)
212
Ray (2004,  PG-13)
213
Beowulf (2007,  PG-13)
214
Save the Last Dance 2 (2006,  PG-13)
215
Serendipity (2001,  PG-13)
216
This Is England (2007,  Unrated)
217
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
218
Because of Winn-Dixie (2005,  PG)
219
The Taming of the Shrew (1976,  Unrated)
220
Taming of the Shrew (1983,  Unrated)
221
The Taming of the Shrew (1980,  Unrated)
222
The Taming of the Shrew (1988,  Unrated)
223
The Taming of the Shrew (1929,  Unrated)
224
The Taming of the Shrew (1967,  Unrated)
225
Twelfth Night (2003,  Unrated)
226
Dvenadtsataya noch (Twelfth Night) (1955,  Unrated)
227
Twelfth Night (1980,  Unrated)
228
MirrorMask (2005,  PG)
229
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
230
Complicity (Retribution) (2000,  R)
231
Made of Honor (2008,  PG-13)
232
Richard III (1995,  R)
233
Henry V (1989,  PG-13)
234
The Oxford Murders (2008,  Unrated)
235
Kiss Me Kate (2001,  Unrated)
236
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
237
Factory Girl (2007,  R)
238
Run Fatboy Run (2007,  PG-13)
239
The Game Plan (2007,  PG)
240
Snow Cake (2006,  Unrated)
241
Blades of Glory (2007,  PG-13)
242
27 Dresses (2008,  PG-13)
243
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
244
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
Underworld: The Rise of the Lycans
i seen it, really good, but i thought it was missing something.
they have done well on getting some one who looks like Kate Beckinsale (Selene). i know that Kate Beckinsale is based on Viktor daughter Sonja. but they did really good with that. just hope there will be another one
245
Atonement (2007,  R)
246
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
247
St. Trinian's (2007,  PG-13)
248
The Painted Veil (2006,  PG-13)
249
Away from Her (2007,  PG-13)
250
Havoc (2005,  R)
251
King Lear (2008,  PG)
252
No Reservations (2007,  PG)
253
Rebound (2005,  PG)
254
Juno (2007,  PG-13)
255
Catch and Release (2007,  PG-13)
256
Braveheart (1995,  R)
257
Donnie Darko (2001,  R)
258
Gladiator (2000,  R)
259
Pretty Woman (1990,  R)
260
Shrek (2001,  PG)
261
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
262
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
263
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
264
The Matrix (1999,  R)
265
The Shawshank Redemption (1994,  R)
266
Four Brothers (2005,  R)
267
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
268
Eight Below (2006,  PG)
269
Domino (2005,  R)
270
Cold Comfort Farm (1996,  PG)
271
Shooting Fish (1998,  PG)
272
My Fair Lady (1964,  G)
My Fair Lady
love the musical
273
The Crow (1994,  R)
274
Queen of the Damned (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments