My Favorite Movies


  fb900370499's Rating My Rating
1
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
2
La Notte (1961,  Unrated)
3
Professione: reporter (The Passenger) (1975,  PG-13)
4
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
5
Vertigo (1958,  PG)
6
Amarcord (1974,  R)
7
I Vitelloni (1953,  Unrated)
8
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
9
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) (1945,  Unrated)
10
Gates of the Night (Les Portes de la nuit) (1950,  Unrated)
11
Anatomy of a Murder (1959,  R)
12
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
13
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
14
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
15
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
16
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) (1974,  R)
17
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
18
Touchez Pas au Grisbi (Hands Off the Loot) (1954,  Unrated)
19
A King in New York (1957,  G)
20
Modern Times (1936,  Unrated)
21
The Trial (Procès, Le) (,  Unrated)
22
Bells Are Ringing (1960,  Unrated)
23
M (1931,  Unrated)
24
The Night of the Hunter (1955,  PG)
25
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
26
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) (1964,  Unrated)
27
Blue Velvet (1986,  R)
28
Wild At Heart (1990,  R)
29
Raging Bull (1980,  R)
30
Stromboli (1950,  Unrated)
31
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
32
The Godfather (1972,  R)
33
The Godfather, Part II (1974,  R)
34
The Godfather, Part III (1990,  R)
35
The Public Enemy (1931,  Unrated)
36
Everyone Says I Love You (1996,  R)
37
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
38
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
39
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
40
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
41
La Cérémonie (A Judgement in Stone) (1996,  Unrated)
42
Madame Bovary (1991,  PG-13)
43
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
44
Singin' in the Rain (1952,  G)
45
The Fugitive Kind (1959,  Unrated)
46
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
47
Léon (The Professional) (1994,  R)
48
Umberto D. (1952,  Unrated)
49
The Snowman (1982,  Unrated)
50
Ecce Bombo (1978,  Unrated)
51
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
52
Animal Crackers (1930,  G)
53
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
54
La Strada (The Road) (1954,  PG)
55
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
56
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
57
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
58
Cadaveri eccellenti (The Context) (Illustrious Corpses) (1976,  PG)
59
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
60
Let's Make Love (1960,  Unrated)
61
Barton Fink (1991,  R)
62
Buffalo 66 (1998,  R)
63
Delicatessen (1991,  R)
64
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
65
Hang 'em High (1968,  PG-13)
66
L'Armata Brancaleone( La Armada Brancaleone)(For Love and Gold) (1966,  Unrated)
67
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) (1976,  Unrated)
68
Matrimonio all'Italiana (Marriage Italian Style) (1964,  Unrated)
69
Divorzio all'Italiana (Divorce Italian Style) (1962,  Unrated)
70
Roman Holiday (1953,  Unrated)
71
Le Bonheur est Dans le Pré (Happiness Is in the Field) (1997,  Unrated)
72
Steamboat Bill, Jr. (1928,  Unrated)
73
Ieri, Oggi, Domani (Yesterday, Today and Tomorrow) (1963,  Unrated)
74
Miracolo a Milano (Miracle in Milan) (1951,  Unrated)
75
Le Père Noël est une Ordure (1982,  Unrated)
76
Life Stinks (1991,  PG-13)
77
The Producers (1968,  PG)
78
The Flowers of St Francis (Francesco, giullare di Dio) (1950,  Unrated)
79
No Direction Home: Bob Dylan (2005,  G)
80
Double Indemnity (1944,  Unrated)
81
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
82
It's Easier for a Camel (Il est plus facile pour un chameau...) (2004,  Unrated)
83
The Red Shoes (1948,  R)
84
Chinatown (1974,  R)
85
Lost In Translation (2003,  R)
86
The Wizard of Oz (1939,  G)
87
The Black Dahlia (2006,  R)
88
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) (2006,  Unrated)
89
The Eighth Day (Le Huitième jour) (1997,  Unrated)
90
Youth Without Youth (2007,  R)
91
Le Château de Ma Mère (My Mother's Castle) (1990,  PG)
92
La Gloire de Mon Père (My Father's Glory) (1990,  G)
93
The Scarlet Empress (Catherine the Great) (1934,  Unrated)
94
Caro diario (Dear Diary) (Journal Intime) (1994,  Unrated)
95
Un Maledetto imbroglio (The Facts of Murder) (1959,  Unrated)
96
The Immortal Story (1968,  Unrated)
97
Fantasia (1940,  G)
98
The NeverEnding Story (1984,  PG)
99
Down by Law (1986,  R)
100
Young Frankenstein (1974,  PG)
101
It's Always Fair Weather (1955,  Unrated)
102
Drawing Restraint 9 (2005,  Unrated)
103
In the Cut (2003,  R)
104
Heavenly Creatures (1994,  R)
105
The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore) (2005,  Unrated)
106
Morte di un matematico napoletano (Death of a Neapolitan Mathematician) (1992,  Unrated)
107
Faust (1926,  Unrated)
108
Eyes Wide Shut (1999,  R)
109
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
110
Cape Fear (1962,  Unrated)
111
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
112
GoodFellas (1990,  R)
113
8 1/2 (1963,  Unrated)
114
Una Giornata Particolare (A Special Day) (1977,  Unrated)
115
Time Regained (2000,  Unrated)
116
Gabrielle (2005,  Unrated)
117
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
118
Jules and Jim (1962,  Unrated)
119
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
120
L'Eclisse (1962,  Unrated)
121
Rear Window (1954,  PG)
122
Le Roi et l'oiseau (The King and the Mockingbird) (2003,  Unrated)
123
My man (Mon homme) (1996,  Unrated)
124
See How They Fall (1994,  Unrated)
125
The Funeral (1996,  R)
126
Romance and Cigarettes (2007,  R)
127
Goldfinger (1964,  PG)
128
Ma 6-T va crack-er (1997,  PG)
129
The Wind in the Willows (1983,  Unrated)
130
Frankie & Johnny (1991,  R)
131
The Tales of Hoffmann (1951,  Unrated)
132
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
133
Dog Day Afternoon (1975,  R)
134
The Big Lebowski (1998,  R)
135
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
136
Playtime (Play Time) (1967,  Unrated)
137
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
138
The Big Day (Jour De Fete) (1997,  Unrated)
139
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
140
True Romance (1993,  R)
141
The Tenant (1976,  R)
142
Apocalypse Now (1979,  R)
143
Holy Smoke! (2000,  R)
144
Moonstruck (1987,  PG)
145
Scarface (1983,  R)
146
West Side Story (1961,  Unrated)
147
Dead Again (1991,  R)
148
Our Man in Havana (1999,  Unrated)
149
High Plains Drifter (1973,  R)
150
Serpico (1973,  R)
151
Marty (1955,  Unrated)
152
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
153
Thunderpants (2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments