My Favorite Movies
| fb904780525's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American History X (1998, R) |
|
| 2 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 3 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 4 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 5 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 6 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 7 |
Constantine (2005, R) |
|
| 8 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 9 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 10 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 11 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 12 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 13 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 14 |
Halloween (1978, R)
A classic!!!! Maybe one of my favourite horror movies ever. It's cold and dark and really really low budget. Carpenter directs with a steady hand (he even makes and plays the score himself) and you can't help being impressed by how little money you need when you've got talent like he does. He hasn't made anything close to this since, but this is surely something he'll always be remembered for. Bravo Mr. Carpenter! |
|
| 15 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 16 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 17 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 18 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 19 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 20 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 21 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 22 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 23 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
| 24 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 25 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 26 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 27 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 28 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 29 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 30 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 31 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 32 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 33 |
Platoon (1986, R) |
|
| 34 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 35 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 36 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 37 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 38 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 39 |
Sin City (2005, R) |
|
| 40 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 41 |
Snatch (2001, R) |
|
| 42 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999, R) |
|
| 43 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 44 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 45 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 46 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 47 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 48 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 49 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 50 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 51 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 52 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 53 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 54 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 55 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 56 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 57 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 58 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 59 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 60 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 61 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 62 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 63 |
The Shining (1980, R) |
|
| 64 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 65 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 66 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 67 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 68 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 69 |
Underworld (2003, R) |
|
| 70 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 71 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 72 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|
| 73 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 74 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 75 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 76 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 77 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 78 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 79 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 80 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 81 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 82 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 83 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (, Unrated) |
|
| 84 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 85 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 86 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |





















































































