My Favorite Movies
| fb905870435's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Repo! The Genetic Opera (2008, R) |
|
| 2 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 3 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 4 |
Gia (1997, R) |
|
| 5 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 6 |
Welcome to the Dollhouse (1996, R) |
|
| 7 |
Brick (2006, R) |
|
| 8 |
Ben X (2007, Unrated) |
|
| 9 |
11:14 (2003, R) |
|
| 10 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 11 |
Family Guy - Blue Harvest (2008, Unrated) |
|
| 12 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 13 |
Angels & Demons (2009, PG-13) |
|
| 14 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 15 |
A Mighty Heart (2007, R) |
|
| 16 |
Lars and the Real Girl (2007, PG-13) |
|
| 17 |
Changeling (2008, R) |
|
| 18 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 19 |
Atonement (2007, R) |
|
| 20 |
Birthday Girl (2002, R) |
|
| 21 |
Big Girls Don't Cry (2002, R) |
|
| 22 |
Breakfast on Pluto (2005, R) |
|
| 23 |
Awakenings (1990, PG-13) |
|
| 24 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 25 |
The Black Dahlia (2006, R) |
|
| 26 |
Blades of Glory (2007, PG-13) |
|
| 27 |
The Horsemen (2009, R) |
|
| 28 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 29 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 30 |
Hard Candy (2006, R) |
|
| 31 |
Candy (2006, R) |
|
| 32 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 33 |
The Beach (2000, R) |
|
| 34 |
Center Stage (2000, PG-13) |
|
| 35 |
Hunger Point (2003, Unrated) |
|
| 36 |
Crash (2004, R) |
|
| 37 |
Crazy/ Beautiful (2001, PG-13) |
|
| 38 |
Chapter Zero (1999, R) |
|
| 39 |
Closer (2004, R) |
|
| 40 |
Cloverfield (2008, PG-13) |
|
| 41 |
Crush (2002, R) |
|
| 42 |
The Dreamers (2004, NC-17) |
|
| 43 |
Fracture (2007, R) |
|
| 44 |
Drop Dead Fred (1991, PG-13) |
|
| 45 |
Enduring Love (2004, R) |
|
| 46 |
Elephant (2003, R) |
|
| 47 |
Freedomland (2006, R) |
|
| 48 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
| 49 |
Factory Girl (2007, R) |
|
| 50 |
Fame (1980, R) |
|
| 51 |
Forgetting Sarah Marshall (2008, R) |
|
| 52 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 53 |
I Love You, Man (2009, R) |
|
| 54 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 55 |
Grease (1978, PG) |
|
| 56 |
Grease 2 (1982, PG) |
|
| 57 |
Half Nelson (2006, R) |
|
| 58 |
Heights (2005, R) |
|
| 59 |
High School High (1996, PG-13) |
|
| 60 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 61 |
Just a Kiss (2002, R) |
|
| 62 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 63 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 64 |
The Life of David Gale (2003, R) |
|
| 65 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 66 |
Me and You and Everyone We Know (2005, R) |
|
| 67 |
Maria Full of Grace (2004, R) |
|
| 68 |
Mean Creek (2004, R) |
|
| 69 |
Momento (2002, PG) |
|
| 70 |
Men of Honor (2000, R) |
|
| 71 |
Murder by Numbers (2002, R) |
|
| 72 |
Nil by Mouth (1998, R) |
|
| 73 |
Music Within (2007, R) |
|
| 74 |
Nine Lives (2005, R) |
|
| 75 |
Nine Months (1995, PG-13) |
|
| 76 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 77 |
The Number 23 (2007, R) |
|
| 78 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 79 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 80 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 81 |
The Quiet (2006, R) |
|
| 82 |
Radio (2003, PG) |
|
| 83 |
The Reckoning (2004, R) |
|
| 84 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 85 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 86 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 87 |
Red Dragon (2002, R) |
|
| 88 |
Hannibal (2001, R) |
|
| 89 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 90 |
Saw (2004, R) |
|
| 91 |
Saw II (2005, R) |
|
| 92 |
Saw III (2006, R) |
|
| 93 |
Saw IV (2007, R) |
|
| 94 |
Saw V (2008, R) |
|
| 95 |
Superbad (2007, R) |
|
| 96 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 97 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 98 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 99 |
Unfaithful (2002, R) |
|
| 100 |
Nights in Rodanthe (2008, PG-13) |
|
| 101 |
Spun (2003, R) |
|
| 102 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 103 |
The Rules of Attraction (2002, R) |
|
| 104 |
Stir of Echoes (1999, R) |
|
| 105 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 106 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 107 |
Step Brothers (2008, R) |
|
| 108 |
Wanted (2008, R) |
|
| 109 |
We Don't Live Here Anymore (2004, R) |
|
| 110 |
Wristcutters - A Love Story (2007, R) |
|
| 111 |
Stay (2005, R) |
|
| 112 |
The Blair Witch Project (1999, R) |
|
| 113 |
Book of Shadows - Blair Witch 2 (2000, R) |
|
| 114 |
The Wicker Man (2006, PG-13) |
|
| 115 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 116 |
Taking Lives (2004, Unrated) |
|
| 117 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 118 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 119 |
The Tenants (2006, R) |
|
| 120 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 121 |
The United States of Leland (2004, R) |
|
| 122 |
Reign Over Me (2007, R) |
|
| 123 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 124 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 125 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 126 |
XX/XY (2003, R) |
|
| 127 |
White Noise (2005, PG-13) |
|
| 128 |
Sueno (2005, PG-13) |
|
| 129 |
Angela's Ashes (1999, R) |
|
| 130 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |


































































































































