My Favorite Movies


  fedelm's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Words cannot express my adoration for this film.
2
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
One of those movies that's so intellectually intense you're not sure what to make of it when the credits start to roll, but the more it sinks in the more you grow to love it. It blew my mind.
3
Pride and Prejudice (,  Unrated)
Pride and Prejudice
Guilty pleasure. Believe it or not, the 5 HOURS flew by as I became enraptured by both the plot-line and affected speach. Not to mention Colin Firth as Mr. Darcy...
4
Proof (2005,  PG-13)
Proof
Artfully done. An interesting character study, though not much plot besides. A bit hard to follow exactly what is going on, though it all comes together in the end.
5
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
the best black comedy I've seen yet
6
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
7
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
The comedy never goes old.
8
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Aw man I love this movie. Even though Russel Crowe has been a douche as of late, nothing seems to deter me.
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Mind-expanding
10
V for Vendetta (2006,  R)
11
Sin City (2005,  R)
Sin City
As a somewhat queasy person, I found the gore a little overkill, but the stylish-ness (in both acting, line-delivery, and cinematography) blew me away.
12
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
13
Young Frankenstein (1974,  PG)
14
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
The best HP flick so far. Ah Newell I love you <3
15
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
16
The Shawshank Redemption (1994,  R)
17
Easy Rider (1969,  R)
Easy Rider
Unconventional and mind-expanding. Plus crazy hippies, can't forget the hippies.
18
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
duh
19
Constantine (2005,  R)
Constantine
I don't care what anyone says, I LOVE THIS MOVIE! Theological and supernatural thriller all in one! Plus Gavin Rossdale as Balthazar could not have been more perfectly cast. So awesome.
20
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
So stylized and cool.
21
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
Muppets and David Bowie, how can you go wrong?
22
Gosford Park (2001,  R)
Gosford Park
Good ol' murder mystery with a twist. The focus on the servants lives was compelling. Shows a side of society not normally dealt with in period pieces. Found it interesting. Plus a stellar cast.
23
Rent (2005,  PG-13)
Rent
Love the play, love the movie.
24
American Beauty (1999,  R)
25
The Magdalene Sisters (2003,  R)
The Magdalene Sisters
The horrible lives of the girls are like a trainwreck from which you cannot look away. It's heart-wrenching and leaves you hating the church and society, yet the girls' perserverance and ultimate success in freeing themselves makes for one of those inspirational "surviving against all odds" type of movies (à la Shawshank).
26
Blow (2001,  R)
Blow
interesting, well done and well acted. Found it long though
27
Double Jeopardy (1999,  R)
Double Jeopardy
a good thriller
28
Hook (1991,  PG)
Hook
ah Robbin Williams and Dustin Hoffman
29
The Red Violin (1999,  R)
The Red Violin
One of those movies that takes a while to sink in. You like it the more you think about the intricacies of it. Also, the tying in of characters from around the world who have been touched by the violin was intriguing.
30
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
31
Dogma (1999,  R)
Dogma
oh god, so funny. An intelligent parody. haha, I said "God."
32
Hero (2004,  PG-13)
Hero
absolutely beautiful, plus a good story.
33
Pulp Fiction (1994,  R)
34
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
Scared the shit out of me.
35
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
36
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
I had nightmares about being buried alive, whereas the eyeball scene in the trailer makes me laugh histericaly while most people cringe. Am I twisted?
37
Wonder Boys (2000,  R)
Wonder Boys
great acting, original plot
38
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
A classic. Best love story ever, don't care what anyone says. Superbly done period piece (costumes etc).
39
Robin Hood: Men in Tights (1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
friggin' hi-larious
40
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
Monty Python is my God... erm, pantheon.
41
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
43
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
My love LotR knows no, or at least very few, bounds.
44
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Normally not a Will Ferrell fan, but this is too funny.
45
Gone With the Wind (1939,  G)
46
Chicago (2002,  PG-13)
47
X-Men (2000,  PG-13)
48
X2 (2003,  PG-13)
49
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
50
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot
The most uplifting film I have ever seen, yet it's not cliché.
51
Little Women (1994,  PG)
Little Women
Makes me feel all warm and fuzzy.
52
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Guilty Pleasure. So much fun. Brings me back to my early teens.
53
Gangs of New York (2002,  R)
Gangs of New York
Love the set and the costume work. Plot ain't bad either
54
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
55
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
56
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
57
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer
Normally not a huge Sandler fan, but I can't help but love this movie and watch it over and over. May have something to do with my 80s obsession.
58
My Fair Lady (1964,  G)
59
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Guilty pleasure.
60
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
61
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
62
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments