My Favorite Movies
After being on this site, I realize there are still alot of movies I want to see and maybe add to my movie lists! I know 'tis a long list, but hey I like movies!!!! :)
| feelingfine2's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 2 |
The Warriors (1979, R) |
|
| 3 |
Basic Instinct (1992, R) |
|
| 4 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 5 |
Training Day (2001, R) |
|
| 6 |
Scarface (1983, R) |
|
| 7 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 8 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 9 |
Young Guns (1988, R) |
|
| 10 |
Young Guns II (1990, PG-13) |
|
| 11 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 12 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 13 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 14 |
Crash (2004, R) |
|
| 15 |
The League of Extraordinary Gentlemen (2003, PG-13) |
|
| 16 |
Grosse Pointe Blank (1997, R) |
|
| 17 |
The Running Man (1987, R) |
|
| 18 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 19 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 20 |
The Negotiator (1998, R) |
|
| 21 |
Murder by Numbers (2002, R) |
|
| 22 |
Radio (2003, PG) |
|
| 23 |
Bye Bye Love (1994, PG-13) |
|
| 24 |
Ultraviolet (2006, PG-13) |
|
| 25 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 26 |
Trespass (1992, R) |
|
| 27 |
Vertical Limit (2000, PG-13) |
|
| 28 |
Twister (1996, PG-13) |
|
| 29 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 30 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
| 31 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
| 32 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 33 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 34 |
Foul Play (1978, PG) |
|
| 35 |
Total Recall (1990, R) |
|
| 36 |
*batteries not included (1987, PG) |
|
| 37 |
Bubble Boy (2001, PG-13) |
|
| 38 |
The Cannonball Run (1981, PG) |
|
| 39 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 40 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 41 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 42 |
Bird on a Wire (1990, PG-13) |
|
| 43 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 44 |
Home Fries (1998, PG-13) |
|
| 45 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 46 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 47 |
Firestarter (1984, R) |
|
| 48 |
Virtuosity (1995, R) |
|
| 49 |
Duplex (Our House) (2003, PG-13) |
|
| 50 |
Roll Bounce (2005, PG-13) |
|
| 51 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 52 |
Raising Helen (2004, PG-13) |
|
| 53 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 54 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 55 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 56 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 57 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 58 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 59 |
Aeon Flux (2005, PG-13) |
|
| 60 |
About Schmidt (2002, R) |
|
| 61 |
Ghosts of Mars (2001, R) |
|
| 62 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 63 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 64 |
Who Am I? (, PG-13) |
|
| 65 |
The Medallion (2003, PG-13) |
|
| 66 |
Volunteers (1985, R) |
|
| 67 |
Mazes and Monsters (1982, PG) |
|
| 68 |
Drunken Master (Jui kuen) (1978, R) |
|
| 69 |
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996, R) |
|
| 70 |
Behind Enemy Lines (2001, PG-13) |
|
| 71 |
You, Me and Dupree (2006, PG-13) |
|
| 72 |
Forever Young (1992, PG) |
|
| 73 |
Mighty Joe Young (1998, PG) |
|
| 74 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 75 |
Blind Date (1987, PG-13) |
|
| 76 |
I Spy (2002, PG-13) |
|
| 77 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 78 |
Ghost (1990, R) |
|
| 79 |
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005, PG-13) |
|
| 80 |
16 Blocks (2006, PG-13) |
|
| 81 |
Point Break (1991, R) |
|
| 82 |
Shanghai Noon (2000, PG-13) |
|
| 83 |
Shanghai Knights (2003, PG-13) |
|
| 84 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 85 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 86 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 87 |
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992, R) |
|
| 88 |
The Tuxedo (2002, PG-13) |
|
| 89 |
Mr. Nice Guy (1997, PG-13) |
|
| 90 |
Assault on Precinct 13 (1976, R) |
|
| 91 |
Around the World in 80 Days (2004, PG) |
|
| 92 |
The Dead Zone (2002, R) |
|
| 93 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 94 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 95 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 96 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 97 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 98 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990, R) |
|
| 99 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 100 |
Bringing Down The House (2003, PG-13) |
|
| 101 |
A Simple Twist of Fate (1994, PG-13) |
|
| 102 |
Cheaper by the Dozen 2 (2005, PG) |
|
| 103 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 104 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 105 |
Father of the Bride (1991, PG) |
|
| 106 |
Parenthood (1989, PG-13) |
|
| 107 |
Dark Fury - The Chronicles of Riddick (2004, Unrated) |
|
| 108 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 109 |
The Outsiders (1983, PG) |
|
| 110 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 111 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
| 112 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 113 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 114 |
The Howling (1981, R) |
|
| 115 |
Bachelor Party (1984, R) |
|
| 116 |
The 'Burbs (1989, PG) |
|
| 117 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 118 |
D.O.A. (1988, R) |
|
| 119 |
Orange County (2002, PG-13) |
|
| 120 |
Turner and Hooch (1989, PG) |
|
| 121 |
Nothing in Common (1986, PG) |
|
| 122 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 123 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 124 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
| 125 |
Broken Arrow (1996, R) |
|
| 126 |
Planes, Trains and Automobiles (1987, R) |
|
| 127 |
The Boy In The Plastic Bubble (1976, G) |
|
| 128 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 129 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 130 |
Today You Die (2005, R) |
|
| 131 |
The Benchwarmers (2006, PG-13) |
|
| 132 |
Smokey and the Bandit (1977, PG) |
|
| 133 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006, PG-13) |
|
| 134 |
Only the Lonely (1991, PG-13) |
|
| 135 |
The Saint (1997, PG-13) |
|
| 136 |
On Deadly Ground (1994, R) |
|
| 137 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 138 |
Music and Lyrics (2007, PG-13)
I'm into the 80's-so this one has my vote. A sweet, witty romantic comdey. A has-been 80's pop singer, Alex Fletcher(Hugh Grant) trying to make a come back. In comes Sophie Fisher, a.k.a. 'plant lady'(Drew Barrymore). She helps with the lyrics for his come back. Hugh Grant's singing sounded good! A couple funnys-Cora:I wanna show you my roof-it's upstairs. Alex: No one grows up in Florida-unless their an orange. :) |
|
| 139 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
| 140 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 141 |
A Night at the Roxbury (1998, PG-13) |
|
| 142 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 143 |
I Now Pronounce You Chuck & Larry (, PG-13) |
|
| 144 |
Nancy Drew (2007, PG) |
|
| 145 |
National Treasure: Book of Secrets (2007, PG) |
|
| 146 |
Shooter (2007, R)
Mark Wahlberg plays, Bob Lee Swagger, a retired Marine with one last job: to stop a sniper from assassinating the president. But, it's a set-up and he has to prove his innocence. Wahlberg is very believable in his role. Good to see 'ol Ned Beatty in the movie....and during one part I caught myself thinking of Ned in the movie 'Deliverance'! |
|
| 147 |
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) (2005, R) |
|
| 148 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 149 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 150 |
The Twilight Saga: New Moon (2009, PG-13) |





























































































































































