My Favorite Movies


  feliperocha's Rating My Rating
1
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
2
The Constant Gardener (2005,  R)
3
The Godfather (1972,  R)
4
The Godfather, Part II (1974,  R)
5
Memento (2000,  R)
6
The Prestige (2006,  PG-13)
7
A Clockwork Orange (1971,  R)
8
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
9
Apocalypse Now (1979,  R)
10
Full Metal Jacket (1987,  R)
11
Blindness (2008,  R)
12
WALL-E (2008,  G)
13
Little Miss Sunshine (2006,  R)
14
The Shawshank Redemption (1994,  R)
15
The Dark Knight (2008,  PG-13)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
18
Fight Club (1999,  R)
19
The Godfather, Part III (1990,  R)
20
L.A. Confidential (1997,  R)
21
Ratatouille (2007,  G)
22
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
23
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
24
Chinatown (1974,  R)
25
The Mist (2007,  R)
26
Pulp Fiction (1994,  R)
27
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
28
Volver (2006,  R)
29
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
30
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
31
Rosemary's Baby (1968,  R)
32
V for Vendetta (2006,  R)
33
Gandhi (1982,  PG)
34
Frost/Nixon (2008,  R)
35
Crash (2004,  R)
36
Eyes Wide Shut (1999,  R)
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
38
The Green Mile (1999,  R)
39
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
40
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
42
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
43
The Untouchables (1987,  R)
44
That Thing You Do! (1996,  PG)
45
Good Bye, Lenin (2004,  R)
46
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
47
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
48
Cloverfield (2008,  PG-13)
49
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) (1929,  Unrated)
50
Juno (2007,  PG-13)
51
There Will Be Blood (2007,  R)
52
Nanook of the North (1922,  Unrated)
53
Cold Creek Manor (2003,  R)
54
Tsotsi (2006,  R)
55
Bowling for Columbine (2002,  R)
56
A Sound of Thunder (2005,  PG-13)
57
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments