My Favorite Movies


  fernandasamico's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
No words!
2
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
3
Sin City (2005,  R)
4
Dogville (2003,  R)
Dogville
Just perfect.
5
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother)
Almodovar's masterpiece!
6
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
7
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
11
Donnie Darko (2001,  R)
12
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
13
ˇÁtame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
14
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
Law of Desire (La Ley del deseo)
Disturbing as all art shoud be.
15
Matador (1986,  NC-17)
16
The Producers (1968,  PG)
The Producers
LOL!
17
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
I just loved it!
18
Four Rooms (1996,  R)
19
Reservoir Dogs (1992,  R)
20
Jackie Brown (1997,  R)
21
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
CLassic!
22
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
23
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
24
Manderlay (2006,  Unrated)
25
Pulp Fiction (1994,  R)
26
The Shining (1980,  R)
The Shining
One of Kubrick's masterpiece!
27
Love Actually (2003,  R)
28
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Perfect!!!
29
A Clockwork Orange (1971,  R)
30
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
31
Husbands and Wives (1992,  R)
32
Everyone Says I Love You (1996,  R)
33
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
34
Lost In Translation (2003,  R)
35
The Lost Boys (1987,  R)
36
The Goonies (1985,  PG)
37
Lolita (1962,  Unrated)
38
Labyrinth (1986,  PG)
39
Closer (2004,  R)
40
The Silence of the Lambs (1991,  R)
41
The NeverEnding Story (1984,  PG)
42
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
43
Salo (Salň o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
44
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
45
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
46
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
47
Crash (1996,  NC-17)
48
Spider (2002,  R)
49
Magnolia (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments