My Favorite Movies


  Ffanny's Rating My Rating
1
Gideon (1999,  Unrated)
Gideon

No matter what anyone else states, that this movie is one of the best of each and every person in it, it takes a lot to move me and this movie did just that. It rates up there with I am Sam and Charly (1968) Cliff Robertson.

Christopher Lambert whom many thought could only be Highlander, shows he can be much more...
2
Get Smart (2008,  PG-13)
Get Smart
OH MY GOD! This Movie is so funny. I thought I have seen funnier Movies before crossing my path with Get Smart, but I was wrong. I thought Thank GOD!! That the Public in Theater seemed to enjoy the Movie like me. There was a lot of laughter. It was good, not to be alone laughing like a Nut. lol, but I must confess I had to go watch it again. GREAT MOVIE. Recommended to anyone who loves Spoof off sort of Movies.
3
Il Silenzio dei prosciutti (The Silence of the Hams) (1994,  R)
Il Silenzio dei prosciutti (The Silence of the Hams)
This is my New Favorate Movie. Yeah because as if it was made for me. Its really Funny. JO DEE FOSTER LOL.
Dom Deluise is one of the great Comedians, but Billy Zane he knows how to play those "Goofy" Roles. I love when Billy Zane looks so confused. When he rolls those lovely eyes, and tries to act like a fool.
Just a tip. Watch out for the guy who kills his Mama.
4
Airplane! (1980,  PG)
Airplane!
This Movie was so Funny, that I had to buy it. I was out of my Breath nearly the half of the Movie. There is no moment where you could say okay its not so funny. My Favorate Scene was when Leslie Nielsen keeps opening and closing the Door and wishing the Captain Good Luck couple of time. It was like as if you rewind and forward. lol..
5
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
Meet the Spartans
This Movie was frickin Funny. I dont care what people say about it. It is cheering up Movie. I dont know what People expected from this Movie. I knew it was goin to be funny, the Trailer already moved me to watch it.
6
Le Lièvre de Vatanen (Vatanen's Hare) (2006,  Unrated)
Le Lièvre de Vatanen (Vatanen's Hare)
Its such an Adorbale Movie. After Gideon I really didnt think C.L.will play in such a adorable Movie.
7
The Craft (1996,  R)
The Craft
I love this Movie. I could watch it over and over again.

There is this Scene in Church that I really felt sorry for the Character. Skeet looked really so innocent.
In Church

Sarah: Watch this. Sarah hands her Books to Chris (Skeet) Chris could you carry these for me?
And Bonnies. She has got a Bad Back. Sarah puts her School bag around his Neck And this too. Thanks

Gigglings the two Girl walk to go sit on Bench.


Mitt: Chris Friend: Hey Chris could you hold my Jock for me? Its Kind of Heavy.

And you hear laughter.

I really giggled myself. I mean he really acted like a Robot. And I kind of felt really sorry.

Like mitt said Are you the Stepford boy
8
The Ninth Gate (1999,  R)
The Ninth Gate
I really loved this Movie. The Only Problem was the End.
9
Lucky Numbers (2000,  R)
10
The Family Man (2000,  PG-13)
11
Nell (1994,  PG-13)
Nell
Such a adorable Movie. This is one of the Movies you cannt easily forget. I have seen it a while ago now.
12
The Woods (2006,  R)
13
Voodoo Lagoon (2006,  Unrated)
Voodoo Lagoon
Really Scary Movie.
14
Evan Almighty (2007,  PG)
15
River of Rage: The Taking of Maggie Keene (Murder on the Rio Grande) (1994,  Unrated)
River of Rage: The Taking of Maggie Keene (Murder on the Rio Grande)
I agree. Peter Onorati can play really an Excellent Psycho. If you are a Smoker, after watching this Movie you maybe quit smoking. I havent seen Victoria Principal in any other Movies then this, but she did a great Job.
16
Knockin' on Heaven's Door (2000,  R)
Knockin' on Heaven's Door
Yep I remember. Went with Liloh & co.
17
Stigmata (1999,  R)
Stigmata
I really loved this Movie.
18
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
Rescue Dawn
I normallly dont watch War Movies, but this was a must i thought. I had seen a review somewhere and thought to give it a try.
19
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
Shanghai Knights
Oh I loved this Movie.
20
Ride with the Devil (1999,  R)
21
The Good Son (1993,  R)
The Good Son
This Movie is so fantastic. Elijaj and Macaulay use to be so sweet Kids. What happened? Lol. Well they grew up.
Macaulay had played the role he did for that Age he was Excellent.
22
RocketMan (Rocket Man) (1997,  PG)
RocketMan (Rocket Man)
Oh my God I loved this Movie. I enjoyed every single Scene. Its soooooooo funny. Yeah typicall Harland.
23
Last Holiday (2006,  PG-13)
Last Holiday
I loved this Movie.
24
The Mummy (1932,  Unrated)
25
History of the World -- Part I (1981,  R)
26
Looney Tunes: Back in Action (2003,  PG)
27
Angels in the Outfield (1994,  PG)
28
The Sorcerer's Apprentice (2002,  Unrated)
The Sorcerer's Apprentice
I m not a huge Robert Davi Fan, but this Movie was so Adorable and he was really great as Merlin. Its about a young Boy and his Dream to become a Magician. Imagine then he meets Merlin. My only complain is what was that Opera thingy to do with the Movie? However. Its kind of inspiring.
29
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
When I went to see this movie I didn't really know what to expect, lovely Movie, something you need to watch once in a while to cheer yourself up, good visual effects.
30
George of the Jungle (1997,  PG)
George of the Jungle
One of the Funny Movies, I could watch it over and over and over again. Brendan Fraser was so great in this Movie. *drool* I even enjoyed the soundtrack can you believe this? lol.
31
Hui Buh: The Castle Ghost (2006,  Unrated)
Hui Buh: The Castle Ghost
You know why my Friends call me Funny Fanny? Me neither. lol
I LOVE MICHAEL Herbig Movies.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments