My Favorite Movies


  fiesit929's Rating My Rating
1
The Lake House (2006,  PG)
2
The Holiday (2006,  PG-13)
3
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
4
Sam dung (Tempting Heart) (1999,  Unrated)
5
Heung joh chow heung yau chow (Turn Left, Turn Right) (2003,  Unrated)
6
Hitch (2005,  PG-13)
7
Elizabethtown (2005,  PG-13)
8
Love and Other Disasters (2006,  R)
Love and Other Disasters
i really like the story and of course, Paolo, haha, i think he is quite good-looking.And i appreciate the relationship between Peter and Jacks....beautiful~
9
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
Unbelieveable a movie for me even now-in 2008! I cannot imagine that how can this movie be produced in 1996?!Wow~absolutely a great one that really impressed me. And to be honest, this was the first sci-fi that made me cry for that so far~I came to this movie just for Will at first, but i loved all the guys there in the end and also appreciated the speech given by the President before his fly, the unity of mankind when we are facing the enemies and the deep love between us all the time~Thanks for this~
10
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
i cried when Will said the happy ending is "You"(his daughter)...really warm a flim for me~~i don't want to forget about it~~
11
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
the line"enough"said by an actor in the movie really moved me. i mean, it's gentle and fragrant.
12
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
classics!!
"Hope is a good thing"....
Andy make me think about my situation of recent several years. i once thought that it was almost no hope or bright future for my life, but the movie told me that it's far away desperation. i should be with a lot of hope for the future life...
13
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
i love Noah!! did anyone hear me , i love Noah very very much....OMG, what a couple, they made me jealous....i even don't know how to think right now , it is really really beautiful ,it is,pretty!! They(Rachel and Ryan) are also lovers in real life!! OMG i just can't breathe any more....Everybody search for true love but how many the hell can get one at last? Once again, i love Noah....i really am....oh....
14
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
i like this movie, for some really great lines(monologue), for their sisterhood, for a kind of feeling,good feeling.^_^
15
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 (2008,  PG-13)
The Sisterhood of the Traveling Pants 2
i should spend some time writing down its monologue. Actually i think i also need a boyfriend like Kostas.
And, Brain gives Tib a really good sentence that at the same time touches me:You need to have a little faith, Tib. Not everyone you love is going to leave you.
Who give me three sisters like this?
16
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
I should never never forget about this film, really great..
17
Good Will Hunting (1997,  R)
Good Will Hunting
I didn't give it a 5-star but i put it here on My Favorite Movies list. I don't know why,but i just want to do this. Young Matt completely showed his talent in this movie, and i indeed like dramas talking about people's emotion more, because they are usually "hunting" my "good wills" :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments