My Favorite Movies


  finalfantasy1969's Rating My Rating
1
Ghost of Mae Nak (2005,  Unrated)
2
Shutter (They Are Around Us) (2004,  R)
3
Phone (Pon) (2002,  R)
Phone (Pon)
this movie was great
4
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
my #1 movie
5
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3)
the best
6
Ju-on: The Grudge 2 (2003,  R)
Ju-on: The Grudge 2
love it
7
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) (2000,  R)
8
Ju-on 2 (Ju-on: The Curse 2) (2000,  Unrated)
9
The Grudge (2004,  PG-13)
The Grudge
love it
10
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
11
The Grudge 3 (2009,  R)
12
Wishing Stairs (2004,  R)
Wishing Stairs
love it
13
Memento Mori (,  Unrated)
Memento Mori
love it
14
Cello (Chello hongmijoo ilga salinsagan) (2005,  Unrated)
15
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
love it
16
Hero (2004,  PG-13)
Hero
love it
17
Millennium Mambo (,  R)
18
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
one of my faves.
love Ziyi Zhang
19
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu)
one of my fave movies
20
Samaria (Samaritan Girl) (2004,  R)
Samaria (Samaritan Girl)
love it
21
The Eye (Gin gwai) (2002,  R)
The Eye (Gin gwai)
love it
22
The Eye 2 (Gin gwai 2) (2004,  R)
The Eye 2 (Gin gwai 2)
i love Shu Qi lol
23
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001,  G)
Wo de fu qin mu qin (The Road Home)
love it
24
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
loved it
25
White Chicks (2004,  PG-13)
White Chicks
a very funny movie
26
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
love it
27
The Ring Two (2005,  PG-13)
The Ring Two
love it
28
Ghost Ship (2002,  R)
Ghost Ship
love it
29
The Joy Luck Club (1993,  R)
The Joy Luck Club
love it
30
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
love it
31
2046 (2005,  R)
2046
love it
32
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
Audition (Ôdishon)
love it
33
Dark Water (2002,  PG-13)
Dark Water
great
34
Dark Water (2005,  PG-13)
Dark Water
i love this movie
35
Nabbeun namja (Bad Guy) (2001,  Unrated)
Nabbeun namja (Bad Guy)
love it
36
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four
love it
37
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
love it
38
Saw (2004,  R)
Saw
can you last? lol
39
Saw II (2005,  R)
40
Saw III (2006,  R)
41
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972,  R)
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss)
the best
42
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) (1972,  R)
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection)
the best
43
Enter the Dragon (1973,  R)
Enter the Dragon
the best
44
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
Return of the Dragon (The Way of the Dragon)
the best
45
Game of Death (1978,  R)
Game of Death
the best
46
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
the best
47
Showdown in Little Tokyo (1991,  R)
Showdown in Little Tokyo
love it
48
Rapid Fire (1992,  R)
Rapid Fire
love it
49
The Crow (1994,  R)
The Crow
the best
50
The Crow: City of Angels (1996,  R)
The Crow: City of Angels
love it
51
Halloween (1978,  R)
Halloween
the best
52
Halloween II (1981,  R)
Halloween II
love it
53
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
Halloween III - Season of the Witch
love it,it just didn't go with the others
54
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
love it
55
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
love it
56
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6)
love it
57
Halloween H2O (1998,  R)
Halloween H2O
love it
58
Halloween - Resurrection (2002,  R)
Halloween - Resurrection
love it
59
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
love it
60
Exorcist II - The Heretic (1977,  R)
Exorcist II - The Heretic
it was a good movie
61
The Exorcist III (1990,  R)
The Exorcist III
it was a good movie
62
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
Exorcist - The Beginning
loved it
63
Dominion - Prequel to the Exorcist (2005,  R)
Dominion - Prequel to the Exorcist
loved it
64
The Amityville Horror (1979,  R)
The Amityville Horror
love it
65
The Amityville Horror (2005,  R)
The Amityville Horror
love it
66
Amityville II: The Possession (1982,  R)
Amityville II: The Possession
the best
67
Amityville 3-D (1983,  PG)
Amityville 3-D
not as good as the others
68
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil
love it
69
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
the best
70
Wrong Turn (2003,  R)
Wrong Turn
love it
71
Taxi (2004,  PG-13)
Taxi
a very funny movie
72
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead
love it
73
The Fog (2005,  PG-13)
The Fog
love it
74
The Cave (2005,  PG-13)
The Cave
love it
75
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
love it
76
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
Final Fantasy - The Spirits Within
love it
77
Underworld (2003,  R)
Underworld
love it
78
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
love it
79
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
love it
80
Face (2004,  R)
Face
love it
81
Yogen (Premonition) (2004,  R)
Yogen (Premonition)
love it
82
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
it's cool
83
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
its cool
84
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
love it
85
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
love it
86
Dolls (2002,  Unrated)
Dolls
this was a good movie
87
Speak (,  PG-13)
Speak
love it
88
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
love it
89
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot)
love it
90
A Snake of June (Rokugatsu no hebi) (2002,  R)
A Snake of June (Rokugatsu no hebi)
love it
91
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
loved it
92
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
love it
93
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
love it
94
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
love it
95
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child
love it
96
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
Freddy's Dead - The Final Nightmare
love it
97
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
love it
98
Freddy vs. Jason (2003,  R)
Freddy vs. Jason
love it
99
Friday the 13th (1980,  R)
Friday the 13th
loved it
100
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
Friday the 13th Part 2
love it
101
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
Friday the 13th Part 3
its great
102
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
Friday the 13th - The Final Chapter
love it
103
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
Friday the 13th, Part V - A New Beginning
love it
104
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives
love it
105
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
Friday the 13th Part VII - The New Blood
love it
106
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan
it was great
107
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
Jason Goes to Hell - The Final Friday
love it
108
Jason X (2002,  R)
Jason X
jason the robot lol.
love it
109
Chek law dak gung (Naked Weapon) (2002,  R)
Chek law dak gung (Naked Weapon)
love it
110
Fei ying (Silver Hawk) (2004,  PG-13)
Fei ying (Silver Hawk)
love it
111
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
love it
112
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
great
113
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War
love it
114
The Pink Panther (1963,  Unrated)
The Pink Panther
funny
115
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
The Return of the Pink Panther
a funny movie
116
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
The Pink Panther Strikes Again
a funny movie
117
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
The Revenge of the Pink Panther
funny
118
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
Trail of the Pink Panther
a funny movie
119
Son of the Pink Panther (1993,  PG)
120
The Pink Panther (2006,  PG)
121
Tony Takitani (2005,  Unrated)
Tony Takitani
love it
122
Heaven & Earth (1994,  R)
Heaven & Earth
a good movie
123
Seven Minutes in Heaven (1986,  PG)
Seven Minutes in Heaven
a good movie
124
Hellraiser (1987,  R)
Hellraiser
love it
125
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2
love it
126
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
Hellraiser 3: Hell on Earth
love it
127
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
Hellraiser - Bloodline
love it
128
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
Hellraiser - Inferno
love it
129
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
Hellraiser VI - Hellseeker
love it
130
Hellraiser - Hellworld (2005,  R)
Hellraiser - Hellworld
love it
131
Hellraiser - Deader (2005,  R)
Hellraiser - Deader
love it
132
The Omen (1976,  R)
The Omen
its good
133
Damien: Omen II (1978,  R)
134
Omen III: The Final Conflict (1981,  R)
135
Omen IV - The Awakening (1991,  Unrated)
136
The Omen Legacy (2001,  Unrated)
137
The Omen (2006,  R)
138
House of Wax (2005,  R)
House of Wax
wasn't as good as i thought it would be.
139
White Noise (2005,  PG-13)
White Noise
it was good
140
Boogeyman (2005,  PG-13)
Boogeyman
it was good
141
May (2003,  R)
May
its a good movie
142
Wolf Creek (2005,  R)
Wolf Creek
its ok
143
Hide and Seek (2005,  R)
Hide and Seek
it was good
144
Honey (2003,  PG-13)
Honey
love it
145
H (2002,  R)
H
it's a good movie
146
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
its ok
147
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
it was good
148
Osama (2004,  PG-13)
Osama
it was good
149
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
150
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
151
Springtime in a Small Town (Xiao cheng zhi chun) (2002,  PG)
152
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
153
The Street Fighter (1974,  R)
154
Onna hissatsu ken (Sister Street Fighter) (1974,  R)
155
Return of the Street Fighter (1975,  R)
156
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat)
love it
157
Akira (1988,  R)
Akira
its good
158
Project A-Ko (1986,  Unrated)
Project A-Ko
its good
159
Parang-juuibo (My Girl and I) (2005,  Unrated)
160
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
love it
161
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
love it
162
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
love it
163
Bangkok Dangerous (2008,  R)
164
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Resident Evil: Extinction
love it
165
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
166
Shutter (2008,  PG-13)
167
Yôkai daisensô (The Great Yokai War) (2005,  PG-13)
168
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
169
Saam gaang (3 Extremes II) (Three Extremes 2) (2003,  R)
170
Cinderella (2006,  G)
171
Arang (2006,  Unrated)
172
Oldboy (2005,  R)
173
Orora gongju (Princess Aurora) (2005,  Unrated)
174
R-Point (2005,  R)
175
Spider Forest (2005,  Unrated)
176
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
177
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
178
Whispering Corridors (2005,  Unrated)
179
The Red Shoes (Bunhong Shin) (2005,  Unrated)
180
6ixtynin9 (Ruang talok 69) (2000,  R)
181
Bangkok Haunted (2001,  Unrated)
182
Nang nak (1999,  Unrated)
183
Rap Nawng Sayawng Khwan (Scared) (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments