My Favorite Movies


  1. FireAndLightning
  2. Jen

Give list a short description

  FireAndLightning's Rating My Rating
1
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
Such an awesome movie! If you like cool cars and races, this is something for you!!
Paul Walker was amazing and so was Vin Diesel!!
2
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
I adore this film! Love and adore it! Keira and Matthew! And Matthew,he looks so sad,that I can't help too feel pity on him... You folks go and se it NOW!!
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
I love this movie! Johnny Depp as captain Jack Sparrow! That's just,great!! And Keira Knightley and Orlando Bloom! Great decide in actors and actresses! Way to go folks!
4
Bring It On (2000,  PG-13)
Bring It On
Funny^^ And so great! Kirsten Dunst best movie!! Yet anyway :P

Eliza Dushku (Tru Calling ) and Jesse Bradford are so great! And many in the green team rocks too!!
5
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
Great!
6
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
This movie! Great! James Caviezel is so handsom and cute,and so great! Like that Richard Harris is in it,if only he could been in a bigger role. This role he did,is so similar ti Albus Dumbledore, that I like!
-----------------------------------------------
Absolutly fantastic! I love it! Jim, Richard and Guy are great and amazing actors who made this movie something wonderful. Luis Guzman and Dagmara Dominczyk were great too, adn the movie would be not be as good as it is, with all five!
Really enjoyable dra,a, romance and action (not much though.. )
7
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
It's so beatiful! LOVE this sad movie!
8
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Great!!
9
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
A great Robin Hood movie!
10
Benny & Joon (1993,  PG)
Benny & Joon
Johnny Depp was so funny!
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
I have begun to see these movies again, and I have so change my mind. These movies are great!!
12
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Love it! Viggo and Orlando are my fave, but Ian and Sean Astin and all the others are pretty close!
Merry and Pippin are so, well they make me smile as soon as I see them!
I HIGHLY RECOMMEND you to see THESE movies!!
13
You've Got Mail (1998,  PG)
You've Got Mail
Love this movie! Tom Hanks and Meg Ryan,they're perfect! In movies only,of coures
14
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
TLOTR!!!! Oh My God! These movies directed by Peter Jackson are like THE best movies for a long time!! The cute Oralndo Bloom are in this BIG and well-knowed movie, as he is in the wonderful movies of Pirates Of The Caribbean! Viggo Mortensen is awesome as Aragorn! Ian McKellen as Gandalf is incomparable! GO OUT AND SEE THE TLOTR MOVIES,NOW!!!
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
The war in the end is so great! Love! I don't really like the parts with Sam and Frodo in this movie, but the part with Aragorn and Legolas and dwarf Gimli(even though they ain't in much...) I like really much!
J.R.R. Tolkien wrote three/four) wonderful stories about this! OMG!
But I HATE that big spider! :S Why do both Tolkien and Rowling have BIG spiders in their books/movies... gosh...
16
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
A Knight's Tale
LOVE!
17
The Three Musketeers (1973,  PG)
The Three Musketeers
LOVE it!!
18
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
This is the best dance movie ever made! ;)
19
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Se it!!
20
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch
Will Smith, he did it again. Toke a ordinary role, and made it so awesome! He's great in this movie, as he is on Fresh Prince in Bel Air, and all the movies he's done (like Bad boys and Men in Black^^)
Eva Mendes was perfect as th girl Sara.
21
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
I love this movie to!
22
The Musketeer (2001,  PG-13)
The Musketeer
LOVE!!! And Justin Chambers is so sexy!
23
Dead Poets Society (1989,  PG)
Dead Poets Society
It's great and wonderful and sad! So sad!
I¨'ve ALWAYS loves Robin Williams movies! And that guy Robert Sean Leonard! So handsome and cute! D'you know, Robert plays dr. Wilson in the new tv-serie House M.D. ^^ !!! See it!! (The movie AND House!)
24
Honey (2003,  PG-13)
Honey

The first moie I've watched with Jessica Alba in it, and it was FANTASTIC! Great dance performances and averything! Cute story, and Alba is just perect!
Fun and educating to watch. Makes one wanna dance.

25
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful
Oh^^ Love it
26
Lethal Weapon (1987,  R)
Lethal Weapon
Love!
27
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age
LOVE!! So funny! But ya know the swedish voices is better
28
Angel Eyes (2001,  R)
Angel Eyes
God, I LOVE this movie! It's so beutifful, I've only seen it twice! Oh..Jim Caviezel is so wonderful!!
29
The Whole Nine Yards (2000,  R)
The Whole Nine Yards
Great!
30
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Great movie! Totally awesome and Matt Damon were fantastic! And so were Julia Stiles (weird seeing Julia here in a grown-up role after seeing her in 10 Things I Hate About You) and Franka Potente.

This is a MUST-SEE-MOVIE if you love action adn thrillers! =P
Just fucking awesome! ^_^
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Really great!!!! Just like the other Star Wars movies^^
32
Fools Rush In (1997,  PG-13)
Fools Rush In
Matthew Perry! It's a great movie!
33
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
A Night at the Opera
GREAT movie! Love the Marx bros!! Just love them! They are so funny, this is their best I think :P
34
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Well, some parts are a bit hard to understand, but the movie is excellently well done and the actors are marvellous! Keanu Reeves and Hugo Weaving are the reasons I see this! Just plain GREAT!!
35
Troy (2004,  R)
Troy
Love it!
36
Over the Hedge (2006,  PG)
Over the Hedge
FUN!
37
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
GREAT movie, which I love! Matt Damon were absolutely fantastic in this movie aswell! And it were fun too see that Julia Stiles were in it, you know, that she hadn't been replaced or something. I didn't get why Franka's characher had to die, that was just stupid!

Anyways.. GREAT movie as I said before, a fantastic sequel(?)
38
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Really great!! Just like the other Star Wars movies!!
39
Wimbledon (2004,  PG-13)
Wimbledon
Like both Kirsten Dunst and Paul Bettany^^
40
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
LOVE these Star Wars movies!! And Harrison Ford, of course takes the price!!
41
The Princess & the Marine (2001,  Unrated)
The Princess & the Marine
LOVE this movie! It has a wonderful but sad story, but it all goes well! ^^
42
French Kiss (1995,  PG-13)
French Kiss
Great!
43
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
Sleepless in Seattle
Great!!
44
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
Johnny Depp was wonderful! This movie was very ,very good compared to Ed Wood! Blah on Ed Wood.

Back to Sleepy Hollow. Well, the blood looked like ketchup, but otherwise evrything was real good.
Though I'm jealous at Christina Ricci, cuz she's been in two diffrent movies with the incredible Depp. And so has Christopher Walken! But I was really glad that Ricci didn't get the chance to kiss Depp in this movie! I would have died then! Haha :P

Miranda Richardson and Michael Gambon(is both in Hp 4, btw) are kinda good actor/actress, but I didn't really appreciate their roles here...
Havn't got anything to add here..

Oh! The 17th Depp movie for me!
45
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Love it!
46
Robots (2005,  PG)
Robots
Robin Williams as the red Fender,was so fun, love that Fender guy

And Ewan McGregor as Rodney!! So totally awesome!! And I love Piper! Amanda Bynes was the voice of her(Piper), and she was very good at it!

FUN movie!!

"...you can shine no matter what your made of"
47
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum
The 10th Ben Stiller movie I've seen! And the 12th Owen Wilson movie! WOHO!!

Well, to the point. I thought the movie was good and funny. But when Ben first started at the musem, I thought he was kinda un-funny. When he talked on the speaker, you know.
I really liked that Owen was the tiny guy and Robin Williams was Theodore Roosevelt and that stuff. And I have finally seen Dick Van Dyke again! I last saw him when he was in Diagnosis murder, a long time ago!

And all the animals were so cool! Especiallt Rexie! ;P
48
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
Great dance movie, made me feel like dancing. Channing Tatum was really great in this role, much better than in she's the Man, here he was the man ;)
Fun to see MArio in a movie. All actors did great jobs and there not so mucj more to say. They had dance as their passion and that was what they lived for.
Love the combined hip hop music to her ballet music ^_^
49
Gleaming the Cube (1989,  PG-13)
Gleaming the Cube
Christian is wonderful! He's a great actor and skater and he's so gorgeous!!

This movie was made two years before Prince of thieves, but there he looks much older!!
This movie was both sad, funny and thrilling! Gotta-see-movie!
50
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Wow! What a diffrent role of Anne Hathaway! This was a real grown up role! Not like Ella Enchanted or Princess Diaries, this was actually an adult movie for her!! And she was wonderful in this too.
Meryl Streep, I don't think of her as a devil.. she was a bit mean and so.. but not a devil!
Stanley Tucci, once again a fashion guy/gay.. haha :P
It was so fun to see Simon Baker (from The Guardian serie), in this movie. He was totally not like in the serie! Here he smile! And talked a lot!! Oh My God! But he's to cute too!

I have never seen anything with Emily Blunt, until now. She was kinda cool actually!
51
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
It was wonderful! Keanu was so amazing and Sandra was great like always. Some parts didn't really match,I got a little confused,but anyway,it was great!
52
A Day at the Races (1937,  Unrated)
A Day at the Races
MARX BROTHERS!!! It's Marx, so of course it's a good movie!
53
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
Saw it for the fourth time, and I love it more each time! Kirsten Dunst has such a beautiful red hair in this and she's just great! Tobey Maguire and James Franco alongside Willem Dafoe are great too. Spidey rocks!
54
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask
I once saw this with me bro when we was children, I we loved it. Since then we've never found it again.. intil now^^
Saw this today ( 20-11-06) and guess what? I STILL LOVE IT!! Great movie! Excellent performance by Jim Carrrey as The Mask, and Cameron Diaz, great as the girl. But I have a bit trouble to see Jim and Cameron together.. just like Carey and Aniston... well, well... an excellent movie!!

11th movie with Carey I've seen XD

Sssmokin!
55
Horse Feathers (1932,  Unrated)
Horse Feathers
LOVE! Just love Marx bro's movies! You sit and laugh all the time!
56
Duck Soup (1933,  Unrated)
Duck Soup
Groucho, Harpo and Chico! Do I need to explain more?! They're fantasicly great at coemdy! Where would the comedy movies been without Marx bro's as the role models?
57
The Three Musketeers (1993,  PG)
The Three Musketeers
GREAT movie! Sure it reminds of The Three Musketeers with Micheal York and The Musketeer with Justin Chambers(new), but it was great!

Charlie Sheen is a top actor, and so are also Chris O'Donnell(from Grey's Anotomy :P ) and Oliver Platt. But Kiefer Sutherland was just perfect! And he looked so much like he's dad in that beard!
58
The Tuxedo (2002,  PG-13)
The Tuxedo
I've seen this before, but I'm rating it diffrently now.

Jackie Chan! Great as always, good performance by Jennifer Love Hewitt-Good that she stopped laughing eventually!

Okey to Jason Isaccs, he was brown-haired(he's real colour), nice and just great. Not like Lucius Malfoy in Harry Potter!! I so much more like him here! He's actally pretty good loking to!! Loves his accent (A)
59
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
Smokey and the Bandit
Yey! Really great! Funny^^
60
Mission Impossible (1996,  PG-13)
Mission Impossible
Really good!! Tom Crise is excellent in the role of Ethan Hunt! Very worth seeing!

And, you PEAPLE see the Mission Impossible series from the '60's!!
61
Finding Neverland (2004,  PG)
Finding Neverland
Depp's accent in this movie! So awesome! He's great in this movie aswell^^ I think that it was great accually^^
62
When Harry Met Sally (1989,  R)
When Harry Met Sally
Great!
63
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
There was a boring scene in about half an hour in. People were dancing and Neo and Trinity were.. you know. I got a bit jealous at Carrie-Ann Moss that she has done such a scene together with Keanu Reeves....

Overall, the movie was equal good as the first. I can't wait till I see how this end! I thought it was a shame though, that Hugo Weaving wasn' in so much :P
But it was fun to see Will Smith's wife, Jada Pinkett Smith, in this movie.

GREAT!
I just had to say that G word :P
64
The Marx Brothers at the Circus (1939,  Unrated)
The Marx Brothers at the Circus
Groucho Chico and Harpo Marx! Great actors all three, LOVE their funny movies! I have always laughed my ass of when I see them!
65
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
YEAH!! Rock on!! Tom Cruise in this third movie as Ethan Hunt, who gets missions there are impossible, but make them like possible!! I really like the serie from the '60's and I sure as hell like these movies!!
66
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
Great performace Tom! He was really good in this movie, as he was in the first one!! Yeah, go Tom!
67
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Harrison Ford!! *skriems* !!

Anyway,great movie!! Great movieS, I mean of course. All the Star Wars movies are great!!
68
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
So good!! The first is better,of coures Can hardly wait to the third!!
69
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Harrison Ford!! Carrie Fisher and Mark Hamill!!
Of course, I love that Natalie Portman and Ewan McGregor is in the first three movies, but hello, Harrison Ford!! HAyden Christensen is really good he too^^
Love Star Wars :P
70
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
Soo good! But not as good as the first two, because both Neo and Trinity doesn't make it out alive...

The fight scene with Neo and mr Smith was so cool and looked very real.
There were some good quotes in this one too, like:


The Oracle: What about the others?
The Architect: ...What others?
The Oracle: The ones that want out.
The Architect: Obviously they shall be freed.
The Oracle: I have your word?
The Architect: What do you think I am? Human?

and

Kid: I didn't finish the training program!
Mifune: Neither did I.
71
Ella Enchanted (2004,  PG)
Ella Enchanted
Anne Hathaway and Hugh Dancy were very good in their roles, really good. I quiet enjoyed watching this movie. Some parts were fun. But I didn't like that Cary Elews was the bad guy, the second movie I saw with him as the bad guy, why can't he be more like in Men in tighs? :P

Oh! I love the song Anne and Jesse McCarteny sings; Don't go breaking my heart
72
Go West (1940,  R)
Go West
No as good as the most of the Marx brothers movie, but still good.
73
The Island (2005,  PG-13)
The Island
I LOVE EWAN MCGREGOR's voice :P Well, I love all of him aswell :P
He was great in this and the scottish was real great!! Scarlett Johansson was cool as Jordan Two Delta and Sean Bean was awesome as the bad guy here, once again bad (I will never forget you - 006!!)
Steve Buscemi (Armageddon) and Djimon Hounsou (Gladiator) was good in the smaller roles, but thought importent.
74
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Kirsten didn't have the cool red colour in her hair any more, but it was a great movie this one too. Tobey, Alfred Molina and James Franco were great as always. Wanna see the third right now!
75
Alex & Emma (2003,  PG)
Alex & Emma
I don't really like movies that are like a book, lke this one. Or when they like "travel back in time"...

Kate Hudson are faboulos!! I really like the movies she has been in! And Luke Wilson are so cute! And he,like Owen Wilson, are so great actor/actors!
Beautiful movie, true LOVE
76
The Whole Ten Yards (2003,  PG-13)
The Whole Ten Yards
Well not as funny as The whole nine yards, but it was still a excellent movie with Bruce Willias and Matthew Perry. They're so great together!
If you loved the nine yards, I'm although sure you'll love this.
77
How to Deal (2003,  PG-13)
How to Deal

Mandy Moore is beautiful and amazing once again! Love her style and everything!
Mandy and Trent Ford were such a cute couple (but not cuter than MM and Shane West in A Walk To Remember).
The movie is really great and is about love and friendship. Someone die, someone gets married and someone has a baby. Great movie

78
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow

A really good movie which I think EVERY single one should see. I thought it was amazingly done and they all played well. Dennis Quaid is always fun and great, Emmy Rossum is cool, and even Jake Gyllenhaal I could bear too see.(I usually hate him) But he was good in this movie.
I'm glad that the dog and his owner survived. ^-^

79
Captain Corelli's Mandolin (2001,  R)
Captain Corelli's Mandolin
So beautiful
80
The Great Dictator (1940,  G)
The Great Dictator
So funny! Really fun! This was actually the very first Chaplin movie I've seen^^
I wondre what Hitler said about this movie and about Chaplin
81
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
So inceridible amazing!!! Saw it on the premiere here in Sweden, the - what was it, 17th of July. I LOVED it from the beginning to the end. It was thrilling, had some comedy and sad sad moments.
Heath Ledger was simply brill as the Joker! It's a shame he died, he could've been in many more Batman movies I believe.
Aaron Eckhart, Morgan Freeman and Gary Oldman was great as the supporting characters.
82
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
War (Rogue Assassin)
Awesome movie with Jason Statham and Jet Li. Awesome plot and a cool twist that you perhaps thought about, but didn't really believe in.
83
Transporter 2 (2005,  PG-13)
Transporter 2
Just as good as the first one. Jason Statham can sure deliver!
84
The Transporter (2002,  PG-13)
The Transporter
I love The Transporter, I love the cars, the story, the guy, the rules, everything!
Jason Statham is fantastic as Frank Martin, just suited for the role, love him!
85
Transporter 3 (2008,  PG-13)
Transporter 3
Still awesome, though I didn't enjoy the ending part with the girl, she changed him. He'll always be The Transporter he shouldn't be tied down by anything.
86
The Hangover (2009,  R)
The Hangover
Cool movie, made entirely different from others, since it had a manuscript not seen before! Loves the story, the actors, the weird stuff that happened and the ending.
87
Tuesdays with Morrie (1999,  Unrated)
Tuesdays with Morrie
I saw this years ago, and I was sure I rated it. But anywho, I've watched it again and I like it. Based on the book Mitch Albom has writtem, it's a true story about his old teacher, Morrie Schwartz. It's a great book and I love this movie. Morrie said, that if you know how to die, you know how too live. He gave Mitch his story, and Mitch recorded them so that he could learn more. A wonderful and sad story. Every Tuesday Mitch would come by his teachers house and help him. He was there like a friend but he became family.
A Saturday morning Morrie passed away and things weren't the same.

Hank Azaria and Jack Lemmon are great. It was wonderful too see them together.
88
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe
The very few number of my friends who have seen this, loved it and told me that it's a must see. So now that I've finally brought myself to watch it, after having a lot of difficulty finding it, found out that I too thought it was a great movie. There are only one actor I recognize in the whole movie, and that was Salma Hayek as the singing nurse! I've always been obsessed and thought that a movie without an famous person in the main role can't possibly be a good movie. But I've been totally overruled! Great movie, and of course great music, since it's The Beatles! Good acting aswell, I would definitely recommend this!
89
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Love this movie! Fuckin' amazing, humor at the highest level :D
Kevin smith is amazing, writes, directs and is acting! Jason Mewes, so cool ^^
Fun that it had a lot of celebrities, like James Van Der Beek, Jason Biggs, Ben Affleck, Matt Damon and Eliza Dushku.

A lot of movies that has lots of celebrities in them aren't good. But Kevin's movie is!

Jay and Silent Bob will always be funny, and the sooner people accept this, the better the world will be with this humor :D

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments