Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fivelinxillinois's Rating My Rating
1
$ (Dollars) (The Heist) (1971,  R)
2
'G' Men (G-Men) (1935,  Unrated)
3
'Neath Brooklyn Bridge (1942,  Unrated)
4
'R Xmas (2001,  Unrated)
5
'Twas the Night Before Christmas (1974,  G)
6
...All the Marbles (The California Dolls) (1981,  R)
7
...And Justice For All (1979,  R)
8
...tick... tick... tick... (Tick tick tick) (1970,  R)
9
10 (1979,  R)
10
10,000 Black Men Named George (2002,  R)
11
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
12
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13
16 Blocks (2006,  PG-13)
14
18 Again! (1988,  PG)
15
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
16
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
17
21 Grams (2003,  R)
18
21 Hours at Munich (1976,  Unrated)
19
3 Godfathers (1948,  Unrated)
20
300 (2007,  R)
21
36 quai des orfevres (2004,  Unrated)
22
3: The Dale Earnhardt Story (2004,  Unrated)
23
3:10 to Yuma (2007,  R)
24
4 Little Girls (1997,  Unrated)
25
48 HRS (1982,  R)
26
Five Card Stud (1968,  PG)
27
500 Years Later (2005,  Unrated)
28
52 Pick-Up (1986,  R)
29
61* (2001,  Unrated)
30
8 Mile (2002,  R)
31
A Bill of Divorcement (1932,  Unrated)
A Bill of Divorcement
One word: Barrymore.
32
A Boy Named Charlie Brown (1969,  G)
33
A Bronx Tale (1993,  R)
34
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
35
A Christmas Carol (1938,  Unrated)
36
A Cinderella Story (2004,  PG)
37
A Christmas Story (1983,  PG)
38
A Clockwork Orange (1971,  R)
39
A Day at the Races (1937,  Unrated)
40
A Family Thing (1996,  PG-13)
41
A Few Good Men (1992,  R)
42
A Fish Called Wanda (1988,  R)
43
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (1966,  Unrated)
44
A Hard Day's Night (1964,  G)
45
A Hero Ain't Nothin' But a Sandwich (1978,  Unrated)
46
A High Wind in Jamaica (2003,  Unrated)
47
A History of Violence (2005,  R)
48
A League of Their Own (1992,  PG)
49
A Love Affair: The Eleanor and Lou Gehrig Story (1978,  Unrated)
50
A Low Down Dirty Shame (1994,  R)
51
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
52
A Night in Casablanca (1946,  Unrated)
53
A Night in the Life of Jimmy Reardon (1988,  R)
54
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
55
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
56
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
57
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
58
A Patch of Blue (1965,  Unrated)
59
A Perfect World (1993,  PG-13)
60
A Piece of the Action (1977,  PG)
61
A Place in the Sun (1951,  Unrated)
A Place in the Sun
Montgomery Clift was something else in this movie!
62
A Prayer For The Dying (1987,  R)
63
A Rage in Harlem (1991,  R)
64
A Raisin in the Sun (1961,  PG)
65
A Raisin in the Sun (2008,  Unrated)
A Raisin in the Sun
If your going to remake a classic movie, then it would help to put actors in it. Puffy is horrible!
66
A River Runs Through It (1992,  PG)
67
A Shot in the Dark (1964,  PG)
68
A Slight Case of Murder (1938,  Unrated)
69
A Soldier's Story (1984,  PG)
A Soldier's Story
Excellent cast!
70
A Star Is Born (1954,  PG)
A Star Is Born
The pairing of Garland & Mason was great, especially Garland as the wife who becomes a reluctant star.
71
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
72
A Thin Line Between Love and Hate (1996,  R)
A Thin Line Between Love and Hate
It should have been so much better.
73
A Time Of Destiny (1988,  PG-13)
74
A Time to Kill (1996,  R)
75
A Tree Grows in Brooklyn (1945,  Unrated)
76
A Woman Called Golda (1982,  Unrated)
77
A Woman Called Moses (1978,  Unrated)
78
About Last Night... (1986,  R)
79
Above the Law (1988,  R)
80
Above the Rim (1994,  R)
81
Absence of Malice (1981,  PG)
82
Absolute Power (1997,  R)
83
Acapulco Gold (1973,  Unrated)
84
Across the Great Divide (1976,  G)
85
Across the Pacific (1942,  Unrated)
86
Across the Tracks (1989,  R)
Across the Tracks
Interesting pairing of Schroder and an unknown Brad Pitt.
87
Action Jackson (1988,  R)
88
Adam's Rib (1949,  Unrated)
89
Addio zio Tom (Goodbye Uncle Tom) (1971,  Unrated)
Addio zio Tom (Goodbye Uncle Tom)
Very graphic movie!
90
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
91
Adventures of Don Juan (1948,  Unrated)
92
Against All Flags (1952,  Unrated)
93
Against All Odds (1984,  R)
94
Against the Wall (1994,  R)
95
Agnes of God (1985,  PG-13)
96
Air America (1990,  R)
97
Air Force One (1997,  R)
98
Airplane! (1980,  PG)
99
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
100
Airport '77 (1977,  PG)
101
Airport (1970,  G)
102
Airport 1975 (1974,  PG)
103
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
104
Alexander the Great (1956,  Unrated)
105
Algiers (1938,  Unrated)
106
Ali (2001,  R)
107
Ali Baba and the Forty Thieves (1944,  Unrated)
108
Alien (1979,  R)
109
Alien Nation (1988,  R)
110
Aliens (1986,  R)
111
All About Eve (1950,  Unrated)
All About Eve
Both Baxter and Davis are great in this one!
112
All About You (2001,  PG)
113
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
114
All the President's Men (1976,  R)
115
All the Right Moves (1983,  R)
116
Alligator (1980,  R)
117
Altered States (1980,  R)
118
American Beauty (1999,  R)
119
American Gangster (2007,  R)
120
American Gigolo (1980,  R)
121
American Gothic (Hide and Shriek) (1988,  R)
122
American Graffiti (1973,  PG)
123
American History X (1998,  R)
124
American Hot Wax (1978,  PG)
125
American Me (1992,  R)
126
American Ninja (1985,  R)
127
American Ninja 2: The Confrontation (1987,  R)
128
American Pimp (2000,  R)
129
Amistad (1997,  R)
130
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
131
An Innocent Man (1989,  R)
132
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
An Officer and a Gentleman
I'm sorry, but Richard Gere cannot act.
133
Anaconda (1997,  PG-13)
Anaconda
I will never be able to get this time back.
134
Analyze That (2002,  R)
135
Analyze This (1999,  R)
136
Anastasia (1956,  Unrated)
137
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Hilarious!
138
Anchors Aweigh (1945,  Unrated)
139
And God Created Woman (1988,  R)
And God Created Woman
The only thing worthwhile about this movie is Rebecca DeMornay, and she does this in every film she appears in.
140
And the Band Played On (1993,  PG-13)
And the Band Played On
One of the best, and most powerful movies ever made for cable, especially as many actors were advised not to appear in it for fear of losing their careers.
141
Angel (1984,  R)
142
Angel and the Badman (1947,  Unrated)
143
Angel Heart (1987,  R)
144
Angel III: The Final Chapter (1988,  Unrated)
145
Angel on My Shoulder (1946,  Unrated)
146
Angels in the Outfield (1994,  PG)
147
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
148
Animal (2005,  R)
Animal
Surprisingly good movie!
149
Animal Crackers (1930,  G)
150
Another 48 Hrs. (1990,  R)
Another 48 Hrs.
This is one example of why sequels should not be filmed.
151
Another Cinderella Story (2008,  PG)
Another Cinderella Story
I was forced to watch this movie with my daughter.
152
Another Stakeout (1993,  PG-13)
153
Any Given Sunday (1999,  R)
154
Any Which Way You Can (1980,  PG)
155
Apocalypse Now (1979,  R)
156
Are We There Yet? (2005,  PG)
157
Armed and Dangerous (1986,  PG-13)
158
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
159
Arthur (1981,  PG)
160
Arthur 2 - On the Rocks (1988,  PG)
161
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
162
Asunder (1998,  Unrated)
163
At Close Range (1986,  R)
At Close Range
Christopher Walken was mesmerizing.
164
At Sword's Point (Sons of the Musketeers) (1952,  Unrated)
165
At the Earth's Core (1976,  PG)
166
ATL (2006,  PG-13)
ATL
The storyline was good, but the acting was underwhelming.
167
Atlantic City (1980,  R)
168
Auntie Mame (1958,  Unrated)
169
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
170
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
171
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
172
Avenging Angel (1985,  R)
173
Avenging Force (1986,  R)
174
Baby Boom (1987,  PG)
175
Baby Boy (2001,  R)
Baby Boy
Another movie that could have been great had actual actors been cast in it.
176
Bachelor Party (1984,  R)
177
Back to School (1986,  PG-13)
Back to School
Classic!
178
Back to the Beach (1987,  PG)
179
Back to the Future (1985,  PG)
180
Back to the Future Part II (1989,  PG)
181
Backbeat (1994,  R)
182
Backdraft (1991,  R)
183
Backstairs at the White House (1979,  Unrated)
184
Bad Boys (1982,  R)
Bad Boys
The ending wasn't good.
185
Bad Boys (1995,  R)
186
Bad Company (1995,  R)
187
Bad Day at Black Rock (1955,  Unrated)
188
Bad Influence (1990,  R)
Bad Influence
Rob Lowe was excellent.
189
Bad Lieutenant (1992,  R)
190
Bad Santa (2003,  R)
191
Badlands (1973,  PG)
192
Bait (2000,  R)
193
Bambi (1942,  G)
194
Bamboozled (2000,  R)
195
Band of the Hand (1986,  R)
196
Bang The Drum Slowly (1973,  PG)
197
Banning (1967,  Unrated)
198
Barbarians at the Gate (1993,  R)
199
Barbara Taylor Bradford's A Woman of Substance (1984,  Unrated)
200
Barbershop (2002,  PG-13)
201
Barbershop 2 - Back in Business (2004,  PG-13)
202
Barefoot in the Park (1967,  G)
203
Barfly (1987,  R)
204
Basic Instinct (1992,  R)
205
Bat*21 (Bat 21) (1988,  R)
206
Batman & Robin (1997,  PG-13)
207
Batman (1989,  PG-13)
208
Batman: The Movie (1966,  PG)
209
Batman Forever (1995,  PG-13)
210
Batman Returns (1992,  PG-13)
211
Battle For The Planet Of The Apes (1973,  G)
212
Battlestar Galactica (1978,  PG)
213
Be Cool (2005,  PG-13)
214
Be My Valentine, Charlie Brown (1975,  Unrated)
215
Beach Blanket Bingo (1965,  G)
216
Beach Party (1963,  G)
217
Beaches (1988,  PG-13)
218
Beat Street (1984,  PG)
219
Beat the Devil (1953,  Unrated)
220
Beautiful Girls (1996,  R)
221
Beauty Shop (2005,  PG-13)
222
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
223
Bedtime for Bonzo (1951,  Unrated)
224
Beer (1985,  R)
225
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
226
Belle Starr (1941,  Unrated)
227
Belles on Their Toes (1952,  Unrated)
228
Belly (1998,  R)
229
Beloved (1998,  R)
230
Ben (1972,  PG)
231
Ben-Hur (1959,  G)
232
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
233
Benji (1974,  G)
234
Berlin Express (1948,  Unrated)
235
Best Seller (1987,  R)
236
Betrayed (1988,  R)
237
Betsy's Wedding (1990,  R)
238
Beverly Hills Cop (1984,  R)
239
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
240
Beware, My Lovely (1952,  Unrated)
241
Beware of Blondie (1950,  Unrated)
242
Big (1988,  PG)
243
Big Bad Mama (1974,  R)
244
Big Bad Mama II (1987,  R)
245
Big Jake (1971,  PG-13)
246
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
247
Big Shots (1987,  PG-13)
248
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
249
Bikini Beach (1964,  Unrated)
250
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
251
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
252
Billy Jack (1971,  PG)
253
Biloxi Blues (1988,  PG-13)
254
Birdman of Alcatraz (1962,  Unrated)
255
Birth of the Beatles (1979,  Unrated)
256
Black Belt Jones (1974,  R)
257
Black Caesar (1973,  R)
258
Black Hawk Down (2001,  R)
259
Black Like Me (1964,  Unrated)
260
Black Listed (2002,  R)
261
Black Moon Rising (1986,  R)
262
Black Rain (1989,  R)
263
Black Snake Moan (2007,  R)
264
Black Sunday (1977,  R)
265
Black Widow (1954,  Unrated)
266
Black Widow (1987,  R)
267
Blackboard Jungle (1955,  Unrated)
268
Blade Runner (1982,  R)
269
Blame It On Rio (1984,  R)
270
Blaze (1989,  R)
271
Blazing Saddles (1974,  R)
272
Blind Date (1984,  R)
273
Blind Date (1987,  PG-13)
274
Blind Fury (1990,  R)
275
Blondie and Dagwood: It's a Great Life (1943,  Unrated)
276
Blondie Brings Up Baby (1939,  Unrated)
277
Blondie for Victory (1942,  Unrated)
278
Blondie Goes Latin (1941,  Unrated)
279
Blondie Goes to College (1942,  Unrated)
280
Blondie Has Servant Trouble (1940,  Unrated)
281
Blondie Hits the Jackpot (1949,  Unrated)
282
Blondie in Society (1941,  Unrated)
283
Blondie in the Dough (1947,  Unrated)
284
Blondie Knows Best (1946,  Unrated)
285
Blondie Meets the Boss (1939,  Unrated)
286
Blondie on a Budget (1940,  Unrated)
287
Blondie Plays Cupid (1940,  Unrated)
288
Blondie Takes a Vacation (1939,  Unrated)
289
Blood on the Sun (1945,  Unrated)
290
Bloodsport (1988,  R)
291
Bloody Mama (1970,  R)
292
Blow (2001,  R)
293
Blow Out (1981,  R)
294
Blown Away (1994,  R)
295
Blue Chips (1994,  PG-13)
296
Blue Hawaii (1961,  PG)
297
Blue Hill Avenue (2001,  R)
298
Blue Skies Again (1983,  PG)
299
Blue Sky (1994,  PG-13)
300
Blue Steel (1990,  R)
301
Blue Velvet (1986,  R)
302
Blues Brothers 2000 (1997,  PG-13)
303
Bobby (2006,  R)
304
Body and Soul (1947) (1947,  Unrated)
305
Body and Soul (1998,  R)
306
Body Double (1984,  R)
307
Body Heat (1981,  R)
308
Body of Evidence (1992,  R)
309
Body Slam (1987,  PG)
310
Bojangles (2001,  Unrated)
311
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!) (1980,  Unrated)
312
Bonanno: A Godfather's Story (The Youngest Godfather) (1999,  Unrated)
313
Bonanza: The Next Generation (1988,  Unrated)
314
Bones (2001,  R)
315
Bonnie and Clyde (1967,  R)
316
Book of Love (1991,  PG-13)
317
Boom Town (1940,  Unrated)
318
Boomerang (1992,  R)
319
Boomerang! (1947,  Unrated)
320
Booty Call (1997,  R)
321
Born Free (1966,  PG)
322
Born Yesterday (1993,  PG)
323
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
Truly one of the best films I have ever seen!
324
Bowling for Columbine (2002,  R)
325
Boys Don't Cry (1999,  R)
326
Boys on the Side (1995,  R)
327
Boys Town (1938,  Unrated)
328
Boys' Night Out (1962,  PG)
329
Boyz n the Hood (1991,  R)
330
Braddock: Missing in Action III (1988,  R)
331
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
332
Braveheart (1995,  R)
333
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
334
Breakin' (1984,  PG)
335
Breakin' 2 - Electric Boogaloo (1984,  PG)
336
Breaking Away (1979,  PG)
337
Brewster's Millions (1985,  PG)
338
Brian's Song (1970,  G)
339
Brian's Song (2001,  Unrated)
340
Bride of Chucky (1998,  R)
341
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
342
Brigadoon (1954,  G)
343
Bright Lights, Big City (1988,  R)
344
Bring It On (2000,  PG-13)
345
Bring on the Night (1985,  PG-13)
346
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
347
Broadcast News (1987,  R)
348
Broken Lance (1954,  Unrated)
349
Bronco Billy (1980,  PG)
350
Brother John (1971,  PG-13)
351
Brother Orchid (1940,  Unrated)
352
Brown Sugar (2002,  PG-13)
353
Brubaker (1980,  R)
354
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
355
Buck and the Preacher (1972,  PG)
356
Buck Rogers in the 25th Century (1979,  PG)
357
Bugsy (1991,  R)
358
Bugsy Malone (1976,  G)
359
Bull Durham (1988,  R)
Bull Durham
I never understood what all of the fuss was about.
360
Bullitt (1968,  PG)
361
Bulworth (1998,  R)
Bulworth
I have wanted to see this movie for more than ten yeas. A simply amazing film. Should be shown to anyone considering Political Science as a major or politics as a career.
362
Buona Sera, Mrs. Campbell (1968,  Unrated)
363
Burglar (1987,  R)
364
Burn After Reading (2008,  R)
365
Bury My Heart at Wounded Knee (2007,  Unrated)
366
Bus Stop (1956,  Unrated)
367
Buster and Billie (1974,  R)
368
Bustin' Loose (1981,  R)
369
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
370
Butterfield 8 (1960,  Unrated)
371
By Dawn's Early Light (1990,  PG-13)
372
By Dawn's Early Light (2000,  Unrated)
373
Bye Bye Brasil (1979,  R)
374
C.C. & Company (1970,  Unrated)
C.C. & Company
Horrible movie!
375
CSA: Confederate States of America (2005,  PG-13)
376
Cactus Flower (1969,  PG)
377
Caddyshack (1980,  R)
Caddyshack
One of the greatest comedies of all time!
378
Cadence (1989,  PG-13)
379
Cagney & Lacey: The Return (1994,  Unrated)
380
Cahill: U.S. Marshall (1973,  Unrated)
381
California Suite (1978,  PG)
382
Call Northside 777 (1948,  Unrated)
383
Calling Dr. Kildare (1939,  Unrated)
384
Camille (1936,  Unrated)
385
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
386
Cannonball (1976,  PG)
387
Cape Fear (1991,  R)
388
Capricorn One (1978,  PG)
389
Captain Blood (1935,  Unrated)
390
Car Wash (1976,  PG)
391
Carbon Copy (1981,  PG)
392
Career Opportunities (1991,  PG-13)
393
Carlito's Way (1993,  R)
Carlito's Way
Sean Penn is awesome in this movie!
394
Carlito's Way: Rise to Power (2005,  R)
Carlito's Way: Rise to Power
I don't know why they cast Puffy in this movie. He can't act!
395
Carmen Jones (1954,  Unrated)
Carmen Jones
The cast was incredible!
396
Carnal Knowledge (1971,  R)
Carnal Knowledge
Interesting story about relationships.
397
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
398
Carrie (1952,  Unrated)
399
Carrie (1976,  R)
400
Casablanca (1943,  Unrated)
Casablanca
Interesting character study about individual sacrifice.
401
Casino (1995,  R)
Casino
Sharon Stone should have won the Oscar for this movie.
402
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away
Really sad movie about hope and survival.
403
Casual Sex? (1988,  R)
Casual Sex?
Interesting premise.
404
Casualties of War (1989,  R)
Casualties of War
Sean Penn carries this movie, while Michael J. Fox shows why he wasn't leading man material.
405
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
Cat on a Hot Tin Roof
Excellent cast and witty dialogue. Oh yes, there's also Elizabeth Taylor!
406
Catch a Fire (2006,  PG-13)
407
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
I laughed throughout this entire movie at Leonardo. Tom Hanks was a bulldog!
408
Caveman (1981,  PG)
Caveman
Waste of film!
409
Chances Are (1989,  PG)
Chances Are
All Robert Downey Jr.
410
Change of Habit (1969,  G)
Change of Habit
This was different than the usual Elvis movie.
411
Chariots of Fire (1981,  PG)
Chariots of Fire
A rare movie that makes the viewer think!
412
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
413
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
414
Charlotte's Web (1973,  G)
Charlotte's Web
Excellent story about friendship.
415
Charro! (1969,  G)
416
Chato's Land (1971,  PG)
417
Cheaper By the Dozen (1950,  Unrated)
418
Cherry 2000 (1988,  PG-13)
419
Chi sei? (Beyond The Door) (The Devil Within Her) (,  R)
420
Child's Play (1988,  R)
421
Child's Play 2 (1990,  R)
422
Child's Play 3 (1991,  R)
423
Children of a Lesser God (1986,  R)
424
Children of the Corn (1984,  R)
425
Children of the Damned (1963,  Unrated)
426
China Girl (1987,  R)
427
China Seas (1935,  Unrated)
428
Chinatown (1974,  R)
Chinatown
Simply one of the greatest movies of all time!
429
Chisum (1970,  G)
430
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
Really good to watch with the kids.
431
Chris Rock: Bigger & Blacker (1999,  Unrated)
432
Chris Rock: Bring the Pain (1996,  Unrated)
433
Chris Rock: Never Scared (2004,  Unrated)
434
Christine (1983,  R)
435
Chuck Berry Hail! Hail! Rock 'n' Roll (1987,  PG)
436
Cinderella (1950,  G)
437
Cinderella Liberty (1973,  R)
438
Cinderfella (1960,  Unrated)
439
Citizen Kane (1941,  PG)
440
City Heat (1984,  PG)
441
City Lights (1931,  Unrated)
442
City of Hope (1991,  R)
443
City of Industry (1997,  R)
444
City Slickers (1991,  PG-13)
445
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold (1994,  PG-13)
446
Clambake (1967,  Unrated)
447
Clancy Street Boys (1943,  Unrated)
448
Clash of the Titans (1981,  PG)
449
Class (1983,  R)