My Favorite Movies


  flamenfreak's Rating My Rating
1
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
There are no words to describe how awesome this movie was!!!
2
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
I am, and will forever be a fan of The Lord of the Rings Trilogy!
4
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
Awesome!!!!!
5
Bleach: Memories of Nobody (2006,  Unrated)
6
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
Awesome!!! Fantastic, a instant fav!!!! V ^^
7
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) (2004,  Unrated)
8
300 (2007,  R)
9
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
10
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
11
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
12
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! (2005,  Unrated)
13
Naruto movie 3: Gekijyouban Naruto daikoufun! Mikazuki shima no animal panic dattebayo! (2006,  Unrated)
14
Yu-Gi-Oh! - The Movie (Yûgiô: Gekijô-ban) (2004,  PG)
15
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) (,  Unrated)
16
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
17
Dragonheart (1996,  PG-13)
18
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Sad made me cry, but so cool.
hauntingly beautiful
19
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
20
Blood - The Last Vampire (2001,  Unrated)
21
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
22
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
23
The Crow (1994,  R)
24
Blade (1998,  R)
25
Underworld: Evolution (2006,  R)
26
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Heath Ledger as The Joker is the best I've seen yet, I loved his performance, for me he really made the movie and Christian Bale makes a great/cool Batman.
27
Across the Universe (2007,  PG-13)
28
Hancock (2008,  PG-13)
29
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
30
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
31
The Mummy (1999,  PG-13)
32
Beauty and the Beast (1991,  G)
33
Interview with the Vampire (1994,  R)
34
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
35
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
36
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
I can't wait!!!!
37
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
38
The Matrix (1999,  R)
39
WALL-E (2008,  G)
40
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
41
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
42
Kung Fu Panda (2008,  PG)
43
Hook (1991,  PG)
44
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
45
The Addams Family (1991,  PG-13)
46
Iron Man (2008,  PG-13)
47
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
48
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
49
Troy (2004,  R)
50
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
51
V for Vendetta (2006,  R)
52
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
53
The Last Unicorn (1982,  G)
54
Shrek (2001,  PG)
55
The Flight of Dragons (1982,  G)
56
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
57
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
58
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments