Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  flowerspowers28's Rating My Rating
1
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump 5.0 Stars
possibly the best movie ever made
it has everything you could want in a movie... except maybe gore
Click to Rate
2
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
The Royal Tenenbaums 5.0 Stars
groovy-licious
great wes anderson comedy
Click to Rate
3
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite 5.0 Stars
groovy- "tina you fat lark"
Click to Rate
4
The Italian Job (2003,  PG-13)
The Italian Job 4.5 Stars
good movie
and it's got minis....
what could be better??
Click to Rate
5
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer 5.0 Stars
great...
gotta love george (he's a character if you couldn't guess)
Click to Rate
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
7
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 4.5 Stars
brilliant.... plus you've gotta love that hobbit...
Click to Rate
9
Saw (2003,  Unrated)
Saw 5.0 Stars
almost completely original
plus 'omg' traps
sort of a non- sci-fi cube
Click to Rate
10
Saw III (2006,  R)
Saw III 4.5 Stars
(i have so much respect for the trilogy) -shawnee smith's acting is a tad annoying though
Click to Rate
11
Matilda (1996,  PG)
Matilda 5.0 Stars
i like it... even though it is a kids movie
Click to Rate
12
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
brilliant- so original. plus it leaves you thinking, 'what if'... and the attention to detail and inclusion.- wow!.
plus this film like invented bullet time technique (which has been paraodied in so many other films)
Click to Rate
13
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 4.5 Stars
i would discuss this but the first rule of fight club is???
Click to Rate
14
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded 4.0 Stars
groovy
Click to Rate
15
The Italian Job (1969,  G)
The Italian Job 3.0 Stars
"you're only supposed to blow the bloody doors off"
(gotta love SPS song)
Click to Rate
16
Saw II (2005,  R)
Saw II 4.5 Stars
good story, thrilling adventure- prob the worst of the trilogy but still a good movie. this is classic horror- the other two are more dark thrillers.
Click to Rate
17
Scream (1996,  R)
Scream 5.0 Stars
absolute classic... has it's funny moments
Click to Rate
18
Scream 3 (2000,  R)
Click to Rate
19
Scream 2 (1997,  R)
Click to Rate
20
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers 5.0 Stars
v.funny... "i'm going to my room to paint...homo things!"
Click to Rate
21
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 5.0 Stars
it's got a great energy to it and a unique cinamatography style
Click to Rate
22
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz 5.0 Stars
tisss good
Click to Rate
23
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 5.0 Stars
brilliant
one of the best movies ever made
Click to Rate
24
Creep (2004) (2004,  R)
Creep (2004) 4.5 Stars
it's nice to see a good mainstream british horror
Click to Rate
25
Red Dragon (2002,  R)
Click to Rate
26
The Blair Witch Project (1999,  R)
The Blair Witch Project 5.0 Stars
it drags on but that adds to the aesthetic of it...

THIS MUST BE SEEN
Click to Rate
27
Notting Hill (1999,  PG-13)
Notting Hill 5.0 Stars
i'm not usually one for chick flicks but most chick flicks don't have the brilliance of Rhys Ifans as the welsh room-mate
Click to Rate
28
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy 5.0 Stars
loved it. plus the movie put me onto the brilliant badly drawn boy
Click to Rate
29
I Am Sam (2002,  PG-13)
I Am Sam 5.0 Stars
heart-warming:
it'll make you laugh,
it'll make you cry
Click to Rate
30
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers (1993,  Unrated)
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 2.5 Stars
cheeky
Click to Rate
31
Wallace and Gromit: A Close Shave (,  Unrated)
Wallace and Gromit: A Close Shave 4.0 Stars
shaun the sheep!!!
Click to Rate
32
A Grand Day Out With Wallace and Gromit (1989,  Unrated)
A Grand Day Out With Wallace and Gromit 3.5 Stars
that poor lonely moon robot
Click to Rate
33
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 3.5 Stars
those rabbits are damn cute
Click to Rate
34
Sin City (2005,  R)
Sin City 4.0 Stars
brilliantly made. funny comic book adaptation
Click to Rate
35
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
Starsky & Hutch 5.0 Stars
i love it- the music, the clothes, the script.... GREAT
Click to Rate
36
Sister Act (1992,  PG)
Sister Act 4.0 Stars
i like it..
Click to Rate
37
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit 5.0 Stars
so cheesy it's brill
Click to Rate
38
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory 5.0 Stars
laugh-a-minute...
plus lovely jonathon heder
Click to Rate
39
All I Want (Try Seventeen) (2003,  R)
All I Want (Try Seventeen) 4.0 Stars
*giggles*
Click to Rate
40
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
Shanghai Knights 3.5 Stars
*smiles*
it's better than the first one...
Click to Rate
41
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 5.0 Stars
good fun and good that they explore his backstory with the spiderman films... great trilogy
Click to Rate
42
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 5.0 Stars
groovylicious!!
Click to Rate
43
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
44
Dunston Checks In (1996,  PG)
Dunston Checks In 5.0 Stars
i love it
Click to Rate
45
Hairspray (1988,  PG)
Hairspray 5.0 Stars
great sing-along... shame it's got lost in time....
Click to Rate
46
Chicago (2002,  PG-13)
Chicago 3.5 Stars
groovy
Click to Rate
47
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 3.5 Stars
must be seen once- great ending with pamela
Click to Rate
48
Beverly Hills Cop (1984,  R)
Beverly Hills Cop 5.0 Stars
one of my favs
Click to Rate
49
Beverly Hills Cop II (1987,  R)