My Favorite Movies


  1. fluffystenseiga
  2. Ellis

I love movies (or why the hell else would i be on this site?) >.<

  fluffystenseiga's Rating My Rating
1
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
BEST. MOVIE. OF. THE. YEAR.
2
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
If you haven't seen this movie, see it NOW!!
3
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
Sheerly Awesome. Nuff said.
4
Death at a Funeral (2007,  R)
Death at a Funeral
tHe best time to watch this (and I kid you not) is after the death of someone. You'll feel so much better.
5
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
Classic.
6
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
Twisted and beautiful at the same time.
7
Casanova (2005,  R)
Casanova
Hilarious! A great movie.
8
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Nothing to say to describe it....
9
On the Waterfront (1954,  Unrated)
On the Waterfront
"I coulda been a contendah! Instead of a bum, which is what I am."
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
12
North by Northwest (1959,  Unrated)
North by Northwest
I swear to God, that Bus stop with the plain is where Prairie Crossing is today.
13
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
Ahhh...love it.
14
Hidalgo (2004,  PG-13)
Hidalgo
Why the critics gave this a bad review is beyond me...
15
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
My first Miyazaki... brilliant.
16
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Arguably one of the best movies I've ever seen.
17
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
Ah, Marlon Brando....
18
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
19
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
So sophisticated... I wasn't prepared for it.
20
The Last Unicorn (1982,  G)
The Last Unicorn
I'm sorry, but this movie is so awesome.
21
The Illusionist (2006,  PG-13)
The Illusionist
Edward Norton is one of my favorite actors.
22
Eastern Promises (2007,  R)
Eastern Promises
I love mob movies. This is my favorite.
23
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
So...fun, I dunno.
24
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
Everything you want rolled into one.
25
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Klaus Badelt has my all-time FAVORITE score with this film.





Everyone has to love this movie.
26
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
classic of classics!
27
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
Really good movie that reviewers hated for some reason...
28
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
I saw this last year and was shocked: I'd never heard of it and yet it's so good!
29
Rear Window (1954,  PG)
Rear Window
Alfred Hitchcock is Jesus.
30
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure
So it's crappy and stupid and I love it. (Great music always helps).
31
Tropic Thunder (2008,  R)
Tropic Thunder
Friggin hilarious. I nearly piss myself every time I watch this movie.
32
Silverado (1985,  PG-13)
Silverado
Awesome. Best Western ever.
33
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
aw, come on; ya gotta love it.
34
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
35
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
36
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
What a cute movie for the holidays (or just a sappy romantic moment).
37
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
What? It was good!
38
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
39
Anastasia (1997,  G)
40
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
What an awesome sci-fi; makes the genre seem sophisticated.
41
Secret Window (2004,  PG-13)
Secret Window
creeped me out.
42
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
As said before: I love Edward Norton.
43
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
Dark little embarrassing secret love of mine...
44
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
45
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
46
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
Gotta love it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments