My Favorite Movies
| FoxyNinjaKitty's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 2 |
Blindness (2008, R)
I don't remember the last time I was so moved by a film. |
|
| 3 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 4 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 5 |
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008, R)
Child vampires are not the norm in cinema. There's something about exploiting the innocence of a child that makes them particularly chilling as vampires. |
|
| 6 |
Bella Mafia (1997, R)
I LOVE this movie. Was recommended to me by someone at a camp I went to. It's originally a TV movie and then went to video. |
|
| 7 |
The Descent (2006, R) |
|
| 8 |
Sex and the City (2008, R) |
|
| 9 |
Sunshine (2007, R) |
|
| 10 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 11 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 12 |
Blow (2001, R) |
|
| 13 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 14 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 15 |
Changeling (2008, R) |
|
| 16 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 17 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 18 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 19 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 20 |
The Mighty Ducks (1992, PG) |
|
| 21 |
No Reservations (2007, PG) |
|
| 22 |
The Craft (1996, R) |
|
| 23 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 24 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 25 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 26 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 27 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 28 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 29 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 30 |
Sin City (2005, R) |
|
| 31 |
Saw (2004, R) |
|
| 32 |
Saw II (2005, R) |
|
| 33 |
Saw III (2006, R) |
|
| 34 |
Saw IV (2007, R) |
|
| 35 |
Saw V (2008, R) |
|
| 36 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 37 |
Clerks (1994, R) |
|
| 38 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 39 |
Dogma (1999, R) |
|
| 40 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 41 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 42 |
Zack and Miri Make a Porno (2008, R) |
|
| 43 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 44 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006, R) |
|
| 45 |
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007, R) |
|
| 46 |
Thank You For Smoking (2006, R) |
|
| 47 |
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005, PG) |
|
| 48 |
In Bruges (2008, R)
I think this is now my favourite Colin Farrell role. The dialogue was hilarious and the premise was original and entertaining. |
















































