My Favorite Movies

  franx1111's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
2
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
3
300 (2007,  R)
Click to Rate
4
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
5
Ninja Scroll (1996,  Unrated)
Click to Rate
6
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
7
Hellboy (2004,  PG-13)
Click to Rate
8
Predator (1987,  R)
Click to Rate
9
Dawn of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
10
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
11
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
Click to Rate
12
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
13
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
14
30 Days of Night (2007,  R)
Click to Rate
15
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
Click to Rate
16
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Click to Rate
17
House of 1000 Corpses (2003,  R)
Click to Rate
18
The Devil's Rejects (2005,  R)
Click to Rate
19
The Frighteners (1996,  R)
Click to Rate
20
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
Click to Rate
21
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
Click to Rate
22
Signs (2002,  PG-13)
Click to Rate
23
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
24
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
25
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
26
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
27
The Taste of Tea (2004,  Unrated)
Click to Rate
28
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
29
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 5.0 Stars
Awesome movie!!! Guillermo del Toro is one of the best director. Everything in these movie is great.. story, actor, music, FX. Can't wait to see The hobbit..
Click to Rate
30
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
31
Adaptation (2002,  R)
Click to Rate
32
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
33
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
34
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
35
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
36
City of God (2003,  R)
Click to Rate
37
Conan the Barbarian (1982,  R)
Click to Rate
38
Dune (1984,  PG-13)
Click to Rate
39
Bully (2001,  R)
Click to Rate
40
Kids (1995,  NC-17)
Click to Rate
41
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2002,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments