My Favorite Movies


  franzpaguia's Rating My Rating
1
Superman (1978,  PG)
2
Superman II (1981,  PG)
3
Les Miserables (1998,  PG-13)
4
Somewhere in Time (1980,  PG)
Somewhere in Time
this is my favorite movie, the story, the characters.. woooahh.. feels like i went back to 1912 with them..
5
Rocky IV (1985,  PG)
Rocky IV
the best rocky movie for me...
6
Ransom (1996,  R)
Ransom
one of the best films...
7
Apocalypto (2006,  R)
Apocalypto
an excellent film by an excellent director..
8
Give My Regards to Broad Street (1984,  Unrated)
Give My Regards to Broad Street
The songs are great.. especially the balroom dancing scene.. Paul is my idol...
9
Far and Away (1992,  PG-13)
Far and Away
Go get your land!!!!
10
Ip Man (Yip Man) (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments