Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  freakykittyjus's Rating My Rating
1
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions 5.0 Stars
i loove it!!!!! and i love the end!!!!!! this film is greaT!!!!!
Click to Rate
2
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine 5.0 Stars
one of my fav fillms! the actors, the story everything is amazing! even the end!!! i dislike the music though XD my fav character is OF COURSE PAUL DANO'S CHARACTER!!!
Click to Rate
3
Ginger Snaps (2001,  R)
Ginger Snaps 5.0 Stars
i love this movie i have no idea why i love it soooo much is just the stiry i guess i love it! the actors ar ok but i love katharine isabel's character ( GINGER ) the end in my opinion but have been different but it was still great!
Click to Rate
4
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada 5.0 Stars
i have nolove ths movie SOOOOOO MUCH!!!
Click to Rate
5
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die 5.0 Stars
ITS GREAT!!reALLY FUNNY ALSO!
Click to Rate
6
Georgia Rule (2007,  R)
Georgia Rule 5.0 Stars
i l amazing! the story the script the end!! everything abput it is amazng!
Click to Rate
7
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
Ginger Snaps 2 - Unleashed 4.5 Stars
i think the first one was better X33 but i still like this one the end is kinna idiotic! but i guess i was original!
Click to Rate
8
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants 5.0 Stars
i love all the stories but the one of greek no so much becuase there isnt actually a big drama about it! all actors are great! and i love the end! and the fact that friends stick toguether no matter the situation!
Click to Rate
9
Pet Sematary (1989,  R)
Pet Sematary 5.0 Stars
one of my fav horror films maybe becuase of the drama in it! but is a greattt movieee!!
Click to Rate
10
Thirteen (2003,  R)
Thirteen 5.0 Stars
I LOVE THIS FILM! i mean i feel kinna what she felt aldow i never stold anything, or pirced my body i do have trouble like any different teen! so i love this film!
Click to Rate
11
Ice Princess (2005,  G)
Ice Princess 5.0 Stars
I LOVE THE FACT THAT SHE CHANGED FOR GOOD AND THAT HER MOTHER CAN SEE THE LIGHT AT THE END!
Click to Rate
12
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 4.5 Stars
MEAN MEAN MEAN! REAL LIFE! i love the fact that this movie shows what girls can do and actually girls can do even worst!
Click to Rate
13
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 4.5 Stars
i loooove this film! i mean is not original but there-s smething about it that makes it different!
Click to Rate
14
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights 5.0 Stars
i loooove and way better than the first one!!! diego luna is amazing!!!!!!!!
Click to Rate
15
Take the Lead (2006,  PG-13)
Take the Lead 5.0 Stars
I LOOOOOOOOOVE THE FILM!!!
Click to Rate
16
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot 5.0 Stars
i just love jamie bell!!!!!!
Click to Rate
17
Final Destination (2000,  R)
Final Destination 5.0 Stars
i looooooooooooooooooooooooooooove the film! ESPECIALLY THE END!!
Click to Rate
18
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Freedom Writers 5.0 Stars
this film is soo good! i mean it! i didn-t cry but its sad and it made me think a lot i mean i-m latin but i dont look lating so what would happen? i would problably be just one white girl. is sad the the world is divided by color
Click to Rate
19
Facing the Giants (2006,  PG)
Facing the Giants 5.0 Stars
i love this film! i cry 3 times in it! i usually just cry one and at the end X3333 i recomend this movie to everyone i reallyyy good!!!
Click to Rate
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 5.0 Stars
i loooooooove harry potter films! i was hoping to see more tom felton in this one X333
Click to Rate
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets 5.0 Stars
i looooooooooove it!!!!!!!!
Click to Rate
22
Mighty Joe Young (1998,  PG)
Mighty Joe Young 5.0 Stars
i looooooooooove this film! i saw it when i was little then again last year! is soooo cute!
Click to Rate
23
Click (2006,  PG-13)
Click 5.0 Stars
LOVE IT!!1 I MEAN IS SOOO FUNNY AND IT ACTUALLY TEAHCS U! I MEAN I CRY WHEN HE TALKED TO HIS DAD THAT WAY IS WAS SOOO SAD! I MEAN IT WHAT AN ASS
Click to Rate
24
The Craft (1996,  R)
The Craft 5.0 Stars
i looove this film but i can-t find it anywhere!!!!
Click to Rate
25
Tamara (2005,  R)
Tamara 4.5 Stars
this is a great film i know the special effects suck! but thi story of the film and the end! are sooooo good!
Click to Rate
26
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
27
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Bridge to Terabithia 5.0 Stars
I LOOOOOV I! BUT THE END IS SOOO SAD I CRIED SO MUCH!
Click to Rate
28
Juno (2007,  PG-13)
Juno 4.5 Stars
i really liked it! i was actually expecting more bue it is a really cute movie! i was hoping a little more change in here but ok. also that guy not the one that got her pregnant but the future adopted father what an asshole!!!
Click to Rate
29
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 4.5 Stars
i loooove it! the music iss nto even annoyying! the end i did dislike it a little! but well everything else is great!!!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments