My Favorite Movies

  freedomjames5's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
2
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Click to Rate
3
Predator (1987,  R)
Click to Rate
4
Predator 2 (1990,  R)
Click to Rate
5
Heat (1995,  R)
Click to Rate
6
Falling Down (1993,  R)
Click to Rate
7
The Last of the Mohicans (1992,  R)
Click to Rate
8
The Mission (1986,  PG)
Click to Rate
9
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
10
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
11
Blade (1998,  R)
Click to Rate
12
The 13th Warrior (1999,  R)
Click to Rate
13
Jason and the Argonauts (1963,  G)
Click to Rate
14
Gattaca (1997,  PG-13)
Click to Rate
15
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
Click to Rate
16
Iron Monkey (2001,  PG-13)
Click to Rate
17
Hero (2002,  PG-13)
Click to Rate
18
Ninja Scroll (1996,  Unrated)
Click to Rate
19
The Evil Dead (1981,  NC-17)
Click to Rate
20
Army of Darkness (1992,  R)
Click to Rate
21
Altered States (1980,  R)
Click to Rate
22
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
Click to Rate
23
The Dark Crystal (1982,  PG)
Click to Rate
24
Dark City (1998,  R)
Click to Rate
25
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
26
The Truman Show (1998,  PG)
Click to Rate
27
The Insider (1999,  R)
Click to Rate
28
Scent of a Woman (1992,  R)
Click to Rate
29
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
30
The Manchurian Candidate (2004,  R)
Click to Rate
31
They Live (1988,  R)
Click to Rate
32
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
33
Enter the Dragon (1973,  R)
Click to Rate
34
Papillon (1973,  R)
Click to Rate
35
The Thin Red Line (1998,  R)
Click to Rate
36
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
37
A Perfect World (1993,  PG-13)
Click to Rate
38
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
Click to Rate
39
High Plains Drifter (1973,  R)
Click to Rate
40
Amistad (1997,  R)
Click to Rate
41
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) (1972,  R)
Click to Rate
42
Juice (1992,  R)
Click to Rate
43
New Jack City (1991,  R)
Click to Rate
44
Boyz n the Hood (1991,  R)
Click to Rate
45
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
Click to Rate
46
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
47
Tombstone (1993,  R)
Click to Rate
48
Thunderheart (1992,  R)
Click to Rate
49
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
50
187 (1997,  R)
Click to Rate
51
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
52
Marathon Man (1976,  R)
Click to Rate
53
Point Break (1991,  R)
Click to Rate
54
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
Click to Rate
55
Carlito's Way (1993,  R)
Click to Rate
56
Formula 51 (The 51st State) (2002,  R)
Click to Rate