Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  friedak29's Rating My Rating
1
Grande Ecole (2004,  Unrated)
2
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
Requiem for a Dream (2000,  R)
5
The Pianist (2002,  R)
6
Schindler's List (1993,  R)
7
Angela's Ashes (1999,  R)
8
Man on Fire (2004,  R)
9
21 Grams (2003,  R)
10
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988,  PG-13)
11
Underground (1995,  Unrated)
12
Vanilla Sky (2001,  R)
13
Lost and Delirious (2001,  R)
14
Kissing Jessica Stein (2002,  R)
15
If These Walls Could Talk 2 (2000,  R)
16
Braveheart (1995,  R)
17
Gladiator (2000,  R)
18
Philadelphia (1993,  PG-13)
19
Niñas Mal (Charm School) (2007,  Unrated)
20
La Mujer de Mi Hermano (2006,  R)
21
Amar te duele (2002,  R)
22
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
23
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
24
City of Angels (1998,  PG-13)
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
26
Amadeus (1984,  R)
27
Farinelli (1995,  R)
28
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
29
The Silence of the Lambs (1991,  R)
30
Hannibal (2001,  R)
31
Stigmata (1999,  R)
32
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
33
High School Musical (2006,  Unrated)
34
Finding Nemo (2003,  G)
35
There's Something About Mary (1998,  R)
36
American Pie (1999,  R)
37
Aimee and Jaguar (2000,  Unrated)
38
Better Than Chocolate (1999,  Unrated)
39
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
40
Gia (1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments