My Favorite Movies

  fu90748471's Rating My Rating
1
Babette's Feast (1987,  G)
Click to Rate
2
The Scent of Green Papaya (1994,  Unrated)
Click to Rate
3
A Shot in the Dark (1964,  PG)
Click to Rate
4
The Pink Panther (1963,  Unrated)
Click to Rate
5
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
Click to Rate
6
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
Click to Rate
7
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
9
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
10
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
11
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
12
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
13
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
14
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
15
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
16
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
17
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
18
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
19
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
20
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
21
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
22
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
24
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
25
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
26
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
27
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
28
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
29
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
30
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
31
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
32
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
33
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
35
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
36
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
37
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
38
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
39
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
40
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
41
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
42
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
43
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
44
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
45
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
46
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
47
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
48
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
49
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
50
Madagascar (2005,  PG)
Click to Rate
51
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
52
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
53
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
54
Nacho Libre (2006,  PG)
Click to Rate
55
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
56
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Click to Rate
57
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
58
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
59
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
60
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
61
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
62
Pride and Prejudice (2005,  PG)