My Favorite Movies


  fujiyoshinihon's Rating My Rating
1
Seven (Se7en) (1995,  R)
2
Babel (2006,  R)
3
Cashback (2007,  R)
4
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
5
The Shining (1980,  R)
6
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
one of the best movie i've ever seen in my life... magnifique et intense...
7
The Evil Dead (1981,  NC-17)
8
28 Days Later (2003,  R)
9
Supervixens (1975,  R)
Supervixens
drôle et étrange, sexy et violent... c'est Russ Meyer, j'adore !!!
10
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive
Effrayant, deroutant. Lynch nous trifouille la tête comme à son habitude et nous laisse seul pour interpréter son histoire. au final c'est oppressant et magnifique...
11
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
Le visage écossais sous son plus bel angle. complètement sensibilisant et dérangé... l'un des plus beaux bijoux de Royaume
12
Coming Apart (1969,  Unrated)
13
Panic Room (2002,  R)
14
Pulp Fiction (1994,  R)
15
Shaun of the Dead (2004,  R)
16
Jurassic Park (1993,  PG-13)
17
Scream (1996,  R)
18
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
Chef d'oeuvre... effrayant, sans musique encore plus, les acteurs sont plus que brillant et Javier Bardem et le tueur le plus admirable que j'ai vu .
19
Fight Club (1999,  R)
20
My Fair Lady (1964,  G)
21
Full Metal Jacket (1987,  R)
22
A Hard Day's Night (1964,  G)
A Hard Day's Night
ils sont FABuleux... <3
Money can't buy me love !!!
23
Into the Wild (2007,  R)
24
Taxi Driver (1976,  R)
25
Slumdog Millionaire (2008,  R)
26
Om Shanti Om (2007,  Unrated)
27
Finding Nemo (2003,  G)
28
Forrest Gump (1994,  PG-13)
29
The Matrix (1999,  R)
30
[Rec] (2007,  R)
[Rec]
best horror movie i've ever seen...
31
A Clockwork Orange (1971,  R)
32
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
33
Zabriskie Point (1970,  R)
34
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
35
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
36
Vanishing Point (1971,  PG)
37
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
38
Roman Holiday (1953,  Unrated)
39
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
40
Bienvenue chez les Rozes (Welcome to the Roses) (2003,  Unrated)
41
OSS 117: Rio ne répond plus (Lost in Rio) (2009,  Unrated)
42
OSS 117: Le Caire Nid d'Espions (OSS 117: Cairo, Nest of Spies) (2008,  Unrated)
43
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
44
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
45
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
46
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
47
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
48
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) (1968,  Unrated)
49
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
50
Back to the Future (1985,  PG)
51
Back to the Future Part II (1989,  PG)
52
Back to the Future Part III (1990,  PG)
53
Superbad (2007,  R)
54
Funny Games (2008,  R)
55
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
56
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
57
Saving Private Ryan (1998,  R)
58
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
59
Alien (1979,  R)
60
The Thing (1982,  R)
61
Elephant (2003,  R)
62
Control (2007,  R)
63
Tropic Thunder (2008,  R)
64
Filth and Wisdom (2008,  Unrated)
65
Dhoom (2004,  Unrated)
66
Psycho (1960,  R)
67
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993,  R)
68
Scary Movie (2000,  R)
69
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
70
Love Actually (2003,  R)
71
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
72
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
73
Gremlins (1984,  PG)
74
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
75
The Karate Kid (1984,  PG)
76
Le Roi et l'oiseau (The King and the Mockingbird) (2003,  Unrated)
77
Schindler's List (1993,  R)
78
Modern Times (1936,  Unrated)
79
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
80
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
81
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
82
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
83
Pride and Prejudice (2005,  PG)
84
Independence Day (1996,  PG-13)
85
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
86
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
87
J'irai dormir à Hollywood (Hollywood, I'm Sleeping Over Tonight) (2008,  Unrated)
88
Friday the 13th (1980,  R)
89
The Blair Witch Project (1999,  R)
90
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
91
Toy Story (1995,  G)
92
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
93
Louise-Michel (2008,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments