My Favorite Movies
In no particular order ... as dolemite would say ... check out this good Shhhhhhh
| funky4corners's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Wild Style (1983, R) |
|
| 2 |
Beat Street (1984, PG) |
|
| 3 |
Black Caesar (1973, R) |
|
| 4 |
Coffy (1973, R) |
|
| 5 |
Black Belt Jones (1974, R) |
|
| 6 |
Dolemite 2: The Human Tornado (1984, R) |
|
| 7 |
Penitentiary 2 (1982, R) |
|
| 8 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 9 |
Foxy Brown (1974, R) |
|
| 10 |
Fort Apache, the Bronx (1981, R) |
|
| 11 |
Scream, Blacula, Scream! (1973, PG) |
|
| 12 |
Friday Foster (1975, R) |
|
| 13 |
Sheba, Baby (1975, PG) |
|
| 14 |
Bucktown (1975, R) |
|
| 15 |
From Dusk Till Dawn (1996, R) |
|
| 16 |
Hell Up In Harlem (1973, R) |
|
| 17 |
Vigilante (1983, R) |
|
| 18 |
Hammer (1972, R) |
|
| 19 |
That Man Bolt (1974, Unrated) |
|
| 20 |
Willie Dynamite (1974, R) |
|
| 21 |
Sweet Sweetback's Baadasssss Song (1971, R) |
|
| 22 |
New Jack City (1991, R) |
|
| 23 |
Panther (1995, R) |
|
| 24 |
Smile Orange (1976, Unrated) |
|
| 25 |
Rockers (1978, G) |
|
| 26 |
Babylon (1980, Unrated) |
|
| 27 |
The Harder They Come (1973, R) |
|
| 28 |
TNT Jackson (1975, R) |


























